Ugniagesių prašymas – nedeginkite pernykštės žolės

2012-03-08
       Artėjantis pavasaris, ypač sausringas, ugniagesiams atneša daug rūpesčių.  Nežiūrint į draudimus, žmonės į pratę deginti pernykštę žolę, meldus, nendres ir išdžiūvusius krūmus. Pernykščių lapų ar kitų sausų augalinių atliekų deginimas dažniausiai vyksta nesilaikant nustatytų reikalavimų. Todėl kaip ir kasmet ugniagesiai prašo piliečių, kad nedegintų pernykštės žolės o laužus kūrentų pagal bendrąsias saugos taisykles. 2011m. Plungės ugniagesiai gesino 18 o Rietavo komanda 3 pievų gaisrus.
       Per daugelį metų yra susiformavusi nuomonė, kad žolės deginimas pagerina dirvožemį , jį atnaujina ir patręšia. Manoma, kad deginimas tai „pigiausias herbicidas“ kovoje su piktžolėmis ir kenkėjais, tačiau mokslininkai į rodė, kad toks būdas yra daugiau kenksmingas nei naudingas. Gaisro metu sunaikinamas puvinio sluoksnis, o kartu su juo ir mikroorganizmai (bakterijos, grybeliai), kurie būtini biologinės pusiausviros išlaikymui. Sunaikinus puvinio sluoksnį dirvai reikės daugiau trąšų, ji bus sunkiau į dirbama, neatspari erozijai ir sausroms, blogai sugers ir sulaikys drėgmės perteklių, joje sunkiai vystysis augalų šaknų struktūra.
       Taipogi žmonės nepamąsto prieš padegant sausą žolę apie joje „gyvenančius gyventojus“ . Žolės gaisrų metu žūva pievose gyvenantys vabzdžiai, varliagyviai, driežai  ir kiti gyvūnai. Sudega paukščiai ir pradėti sukti jų lizdai.  Ugnis nužudo daugelį bestuburių gyvūnų, kurie būtini dirvožemio gerinimui, žūsta mikroflora ir mikrofauna. Gaisrų metu gali žūti miško gyventojai – stirnos, elniai, briedžiai ir šernai. Be viso šito dažnas atvejis, kai būna staigus vėjo krypties pasikeitimas ir ugnis pradeda plisti ten kur visai neplanuojama ir taip liepsna persimeta į miškus, durpynus, gyvenamuosius sklypus, ūkinius pastatus ir net žūsta žmonės.

 

       Todėl ugniagesiai primena bendrąsias gaisrinės saugos taisykles:

       Å ių taisyklių nesilaikymas užtraukia administracinę nuobaudą piliečiams nuo 25 iki 2000Lt. Be to teks atlyginti ir gamtai padarytą žalą.
 
 Telšių APGV Plungės PGT VPPP vyresnysis inspektorius Å arūnas Andruška

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.