Plonas ledas – grėsmė gyvybei

2012-03-01

 

      Artėjant pavasariui, šylant orui, vis didesnę grėsmę kelia plonėjantis ledas. Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba  prašo gyventojų, ypač poledinės žūklės mėgėjų, nerizikuoti gyvybe ir nelipti ant netvirto ir pavojingo ledo bei būti atsargiems prie vandens telkinių. Ugniagesiai skelbia, jog ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 centimetrai. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad išsilaikytų grupė žmonių, storis turi būti ne mažesnis kaip 12 centimetrų. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį , o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas – netvirtas.
      Prasidėjęs atlydys silpnina ant vandens telkinių užsitraukusį ledą, kuris suskilti po kojomis gali labai netikėtai. Lipant ant ledo, būtina į sitikinti, ar jo storis tinkamas, ar nėra į trūkimų. Dažniausiai trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame į šąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur į teka upeliukai, vanduo iš gamyklų, kyla šaltiniai. Jei jau lipate ant ledo,  tai apsidairykite, ar nėra pramintų takelių. Jeigu toks yra, tai patartina eiti juo, nes tai jau išbandytas kelias. Gelbėjimo virvę patartina turėti kiekvienam pasirengusiam eiti ledu, žvejoti ar pramogauti, prireikus gali pasitarnauti drabužiai, šalikai, diržai ir kt. Einant ledu ir jam pradėjus traškėti ar linkti, lūžimo galite išvengti padidinę atramos plotą, todėl atsiremkite į ledą rankomis ir šliaužkite link kranto. Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad prireikus jas greitai būtų galima nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas – lazdas galėsite greitai numesti. Kai ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai. Einant ledu, reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis.
      Įvykus nelaimei ir atsidūrus po ledu, svarbiausia nepasiduoti panikai ir neprarasti savitvardos. Ant ledo ropškitės į tą  pusę, iš kurios atėjote, o rankas ištieskite į šalis, kad padidėtų atramos plotas. Reikia stengtis krūtine užšliaužti ant ledo ir tik po to kelti kojas iš vandens. Jokiu būdu iš karto nesistoti,  o ridentis kuo toliau nuo eketės. Praėjus pavojui ir atsidūrus ant kranto,  bėgti į šiltą vietą.
      Pamačius skęstantį žmogų,  pirmiausia reikia nedelsiant kviesti gelbėjimo tarnybą. Negalima pulti gelbėti skęstančiojo bėgant prie eketės ir paduodant jam ranką, nes tokiu atveju pats gelbėtojas greičiausiai atsidurs po vandeniu. Ledas išlaiko žmogų tik 3-4 m nuo eketės. Todėl būtina gelbėti tik pasitelkus papildomas priemones,  tokias kaip virves, lazdas, diržus. Ištraukus žmogų iš eketės, būtina  kuo greičiau šliaužti link kranto ir pasirūpinti sausais drabužiais, šiltu gėrimu.

 

Telšių apskrities PGV Plungės PGT
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio inf.

 
 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.