Žemaičių Kalvarija 770 metų sukaktį šventė net tris dienas

2023-08-01

Visą praėjusį savaitgalį Žemaičių Kalvarijoje netilo šventinis šurmulys. Proga rimta – miestelis šventė 770 metų sukaktį nuo tos datos, kai pirmąkart buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Tiesa, tada dar – ne Žemaičių Kalvarija, o Gardai.

Šventė, kuriai suorganizuoti susitelkė visi – Žemaičių Kalvarijos seniūnija ir seniūnė Dovilė Brasaitė, kultūros centras ir direktorė Rima Jokubauskienė, parapija ir klebonas Modestas Ramanauskas, bendruomenė „Gardai“ ir pirmininkas Bronius Kleinauskas, Vytauto Mačernio biblioteka ir vadovė Inga Mylimienė – pradėta simbolinėje vietoje – ant Žemaičių Kalvarijos piliakalnio, kuris dar vadinamas Šv. Jono kalnu. Mat būtent čia, ant piliakalnio, ir buvo miestelio pati pradžių pradžia.

Pirmąją šventės dieną kalvariškius sveikinęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis juokavo: „Pasižiūrėjęs jūsų programą, matau, kad švęsti esate nusiteikę kaip rimtas didmiestis – net tris dienas. Renginių daug, jie – gražūs ir įspūdingi, tad, manau, kiekvienas ras tai, kas jam įdomu. Susirinks kalvariškiai, sugrįš išvažiavusieji. Visiems jums linkiu pačios smagiausios šventės.“

Penktadienį ant Šv. Jono kalno pasirodė kuršių istorijos rekonstrukcijos klubas „Pilsots“, vėliau miestelyje koncertavo bardas Kazimieras Jakutis su bičiuliais, laukė dokumentinio filmo „Mūsų miesteliai. Žemaičių Kalvarija“ peržiūra.

Šeštadienį miestelis pradėjo sporto varžybomis: žaidė krepšinį ir tinklinį, išbandė jėgas netradicinėse rungtyse, dalyvavo automobilių slalome ir net ekskavatorių varžytuvėse. Įvairiausių pramogų netrūko vaikams, praalkusiesiems – vaišių: užsukusieji į kalvariškių įsirengtus kiemelius galėjo paragauti košių, cepelinų, šaltibarščių, medžiotojų paruoštų gardumynų. Bene pats išradingiausias variantas – ekskavatoriaus kauše išvirta grikių košė!

Vakarinėje dalyje – sveikinimai, apdovanojimai, koncertas, o paskui jau – naktišokiai.

Gražaus jubiliejaus proga kalvariškius sveikino Seimo nariai Jonas Varkalys ir Jurgis Razma. Žemaičių Kalvarijos seniūnei Dovilei Brasaitei Seimo narys Jonas Varkalys padovanojo Valstybės vėliavą, dalies sporto varžybų organizatoriui Arvydui Trumpickui įteikė padėkos raštą.

„Šiais metais Vilnius švenčia savo 700 metų sukaktį ir sako, kad yra jaunas. Jūsų privalumas – esate 70 metų už sostinę vyresni. Tad šauniai atšvęskit, pabendraukit, patirkit kuo geresnių emocijų“, – linkėjimų negailėjo Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jam antrino ir vicemeras Žydrūnas Purauskis, pasidžiaugęs Žemaičių Kalvarijos žmonių bendruomeniškumu, bendru darbu, gebėjimu rasti naujų idėjų ir erdvių šventei.

Meras į šventę atvyko ne tuščiomis – padėkos raštus įteikė šeimoms, kurios ypač aktyvios bendruomenės gyvenime: Daivai ir Arvydui Trumpickams, Erikai ir Arvydui Mikalauskams, Jovitai ir Alfredui Mikalauskams.

Kadangi miestelis šventė 770 sukaktį, tai ir apdovanojimų sulaukė būtent tie kalvariškiai, kurie šiemet švenčia 7 ir 77 metų sukaktis bei vienintelis šiemet seniūnijoje gimęs vaikelis ir jo tėveliai. Padėkota ir tiems, kurie labiausiai garsina Žemaičių Kalvarijos vardą – tai Europoje ir pasaulyje savo kraštui atstovaujantis ir laurus skinantis motokrosininkas Domantas Jazdauskas ir į Gineso knygą patekęs Laimonas Momkauskas, rekordininko titulą gavęs už tai, kad mesdamas tai dešine tai kaire ranka iš eilės pataikė 43 baudos metimus.

Apdovanoti buvo ir sportinių varžybų nugalėtojai, tarp kurių labiausiai nusipelnęs – kasmet šaškių varžybų nugalėtoju tampantis Romualdas Šlepavičius.

Šventės dalyvius linksmino Žemaičių Kalvarijos moterų šokių grupė „Šokio vizija“, šokančių šeimų kolektyvas „Sruojoks“ iš Alsėdžių, kalvariškių moterų vokalinis ansamblis „Crescendo“, kapela „Sosiedā“, grupė „Vintažas“ ir kiti.

Sekmadienį miestelio gyventojai ir svečiai rinkosi į šv. Mišias, o po jų – į muzikinę popietę.

Renginius iš dalies finansavo Plungės vietos veiklos grupė.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.