Rugsėjo 15-ą Žemaičių dailės muziejuje nuvilnijo ciklas renginių, skirtų Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio, europietiškos ir modernėjančios Lietuvos temoms.
Šie renginiai prasidėjo Plungės kultūros paveldu besirūpinančių žmonių pagerbimu. Plungės rajono savivaldybės seniūnijų rūpesčiu buvo pakviesta ir Plungės rajono savivaldybės padėkos raštais apdovanota Stasio ir Janinos Simenauskų šeima iš Babrungo seniūnijos, Ruolaičių kaimo, Antaninos Šimkienės šeima iš Paukštakių seniūnijos, Lazdenių kaimo, Milašaičių gyventojos Stanislava Rudienė ir Danutė Norkienė, Edmundo Jonušo, Adomo Astrausko ir Vaclovo Pociaus šeimos iš Stalgėnų seniūnijos, Luknėnų kaimo, Bronislavos Žutautienės šeima iš Žlibinų seniūnijos, Keturakių kaimo, Justinos Petrauskienės šeima iš Platelių seniūnijos, Dovainių kaimo. Šių žmonių rūpesčiu kaimuose buvo pastatytos koplytėlės, kryžiai, tvarkomos kapinaitės, prižiūrimi etnografiniai pastatai.
Tą pačią dieną konferencijoje Atrask šimtmečio paveldą savo aplinkoje esantį materialųjį ir nematerialųjį paveldą pristatė Plungės rajono bendruomenių atstovai: mokytojai, kraštotyrininkai, istorijos ir kultūros profesionalai bei entuziastai. Pranešimus skaitė Petras Smilgevičius, Agnietė Lizdenytė, Gintaras Ramonas, Imantas Tamošauskas, Zita Paulauskaitė, Aldona Lučinskienė ir Irena Jankauskienė, Jolanta Miltenė.
Vienas įsimintiniausių tos dienos renginių – istorinė rekonstrukcija Taip šventė žemaičiai. Rekonstrukcijai buvo pasirinkta Žemaičių dailės muziejaus fonduose saugoma nuotrauka, vaizduojanti Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio plungiškių šventinę užstalę. Manoma, kad nuotrauka daryta maždaug 1930–1933 m. laikotarpiu senosios Plungės klebonijos sode. Joje – Žemaičių vyskupas ir Vasario 16-osios Akto signataras Justinas Staugaitis, Plungės parapijos klebonas Povilas Pūkys, Plungės burmistras Eduardas Misevičius su žmona Olimpija Misevičiene (Kripaite), sūnumi Stanislovu, Plungės miesto ir valsčiaus tarybos nariai, plungiškiai, katalikiška draugija – pavasarininkai.
Kartu su partneriais – Plungės technologijų ir verslo mokyklos direktoriumi Audriumi Misiūnu, mokytojais Alina Šatkauskiene, Rasa Galvanauskiene, Rita Zaburiene, Gražina Stonkiene, Alma Galminiene ir jų suburtais moksleiviais – beveik identiškai pavyko rekonstruoti to meto vaišių stalą. Savanoriai padėjo atkurti to meto personažus. Rekonstrukcijoje dalyvauti buvo kviečiami visi norintieji. Prie akcijos gimimo prisidėjo gausus būrys plungiškių, palaikytojų, patarėjų ir konsultantų. Džiaugiamės ir dėkojame visiems!
Už palaikymą ir aktyvų dalyvavimą ypatingą padėką reiškiame Plungės klebonui dekanui Vytautui Gedvainiui, už mokslines konsultacijas ir pagalbą dėkojame istorikui dr. Dangirui Mačiuliui, už finansinę paramą projektui – Kultūros paveldo departamentui.
Dr. Jolanta Skurdauskienė, Projekto vadovė Žemaičių dailės muziejus