Žemaičių dailės muziejuje – bibliofilo, kolekcininko Gintauto Černeckio skulptūrėlių ir atvirukų paroda ŽMOGUS SU KNYGA

2019-11-15

 


Lapkričio 23 d., šeštadienį, 12 val., Žemaičių dailės muziejuje – bibliofilo, kolekcininko Gintauto Černeckio skulptūrėlių ir atvirukų paroda ŽMOGUS SU KNYGA, skirta Simono Daukanto bibliofilų klubo 35 metų sukakčiai.

Maloniai kviečiame. Paroda veiks iki 2020 m. sausio 31 d.

Parodos autorius – Plungės Senamiesčio mokyklos istorijos mokytojas, Simono Daukanto bibliofilų klubo pirmininkas, literatas Gintautas Černeckis – nusprendė praverti visuomenei savo asmeninės bibliotekos duris ir atskleisti jos neatsiejamą dalį: sukauptų atvirukų, skulptūrėlių, autorinių knygų iliustracijų, ekslibrisų, „Bibliofilo lentynėlės“, „Bibliofilo puslapių“, laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ rinkinius, kuriuose atsispindi kultūros žmogaus santykis su knyga.

Parodos idėja suformuluota lakoniškai: skaitantysis yra gražus. Paroda byloja apie bibliofilo gyvenimo būdą ir jo puoselėjamas tradicines vertybes, praneša apie ištikimybę Tradicijai – dvasiniam žmogaus tobulėjimui. 

Rinkinys kauptas nuo 1984 m., tačiau kryptingo kolekcionavimo pradžia reikėtų laikyti 1994-uosius, kai Simono Daukanto knygos mėgėjų klubas buvo pertvarkytas bibliofilinės veiklos pagrindu, ir dailininkė Aldona Ruibienė sukūrė klubo ekslibrisą. Klubo vadovas pageidavo, kad ekslibrise būtų S. Daukanto paminklo Papilėje siluetas, vaizduojantis Lietuvos istoriką su knyga rankoje, nes Vinco Grybo sukurtas vienas iš gražiausių Lietuvos monumentų siunčia žinią tautiečiams gyventi šviesoje.

Parodą sudaro keturios dalys. Pirmojoje (atvirukų rinkinyje) – du skyriai: 1) knyga, 2) žmogus su knyga. Antrojoje (skulptūrėlių ir dekoratyvinių lėkščių rinkinyje) – keturi skyriai: 1) knyga, 2) žmogus su knyga, 3) gyvūnai su knyga, 4) funkcinė knyga. Trečioji dalis „Bibliofilo lentynėlė“ publikuota laikraštyje „Žemaičių saulutė“, visi „Bibliofilo puslapiai“ išspausdinti  laikraštyje „Plungė“ ir laikraščio „Žemaičių bibliofilas“ numeriai. Ketvirtoji dalis – knyga G. Černeckio ekslibrisuose, autorinėse knygose su dailininkės Gražinos Didelytės graviūromis.

Parodos autorius dėkoja mieliems Bičiuliams: Romui Andriulaičiui, Zitai Jundulaitei, Nijolei Lietuvninkaitei, Astai Gerdauskaitei, Tomui Petreikiui, Gintautui Trumpiui, kurių rūpesčiu susiformavo eksponuojami rinkiniai. Kolekcija formavosi pamažu, daugiausia iš padovanotų atvirukų ir skulptūrėlių, atkeliavusių iš Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Italijos, Vokietijos, Ispanijos, Rusijos. Kai kurie eksponatai buvo įsigyti mainų būdu ar nupirkti iš bukinistų.

Simono Daukanto bibliofilų klubo vardu G. Černeckis dėkoja Žemaičių dailės muziejaus vadovams už nuoširdų bendravimą ir bendradarbiavimą bei paramą puoselėjant bibliofilinę kultūrą.

Paroda veiks Žemaičių dailės muziejaus mokslinėje bibliotekoje iki 2020 m. sausio 31 dienos.

 

Aistė Talijūnienė, 
Simono Daukanto bibliofilų klubo narė
 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.