Yra šaltinis…

2017-09-12Rugsėjo 16-17 d. Kuliuose vyks pirmasis SOFIJOS festivalis – teatro, muzikos, literatūros, kino ir bendruomeniškumo šventė, kurios ašis – Kuliuose svarbų savo gyvenimo tarpsnį gyvenusi išskirtinė kūrybinė asmenybė – rašytoja, dramaturgė, visuomenės veikėja, pedagogė, moterų judėjimo skatintoja Sofija Čiurlionienė – Kymantaitė. Vietos bendruomenės ir žinomų bei jaunų menininkų iniciatyva ketinama suteikti Kulių miesteliui ir visam Plungės rajonui naują kultūros tradiciją.

Jungtis su istoriniu kultūros paveldu labiausiai įmanoma per žmones. Kulių miesteliui  ši jungtis galima ir per čia vikaru dirbusį J. Tumą – Vaižgantą, ir per ypač stiprios dvasios bendruomenei dirbusią Sofiją Čiurlionienę – Kymantaitę. SOFIJOS festivalis pritraukia daug svečių ir dalyvių, kuriuos dėl bendro tikslo – gaivinti miestelį kultūra – jo iniciatoriams nebuvo sunku suburti, kaip ir dar nesusivetimėjusią vietos bendruomenę.

Labiausiai galvota apie jaunimo, kaip pagrindinės festivalio auditorijos, lavinimą ir apie vietos kultūros įstorijos įamžinimą. Likus mėnesiui iki festivalio, parke prie bažnyčios pastatytas visus nustebinęs jauno skulptoriaus Mykolo Saukos konceptualus Sofijos suolelis, sukurtas iš neįprastos tokiems kūriniams medžiagos – betono.

Sofijos fenomenas ir ypatingas ryšys su M. K. Čiurlioniu pritraukė į Kulius apie 120 organizatorių ir dalyvių: Čiurlionių giminės narius, jaunus ir brandžius Lietuvos menininkus iš muzikos, teatro, vaizduojamojo meno, fotografijos, kino, šokio srities, tuos, kurie ieško naujų kūrybinių potyrių nepažintoje, tačiau ypač svetingoje nedidelio Žemaitijos miestelio aplinkoje. Programa įvairi ir įtraukianti, tuo pabrėžiant įvairialypę Sofijos kūrybą, pastangas telkti šviesuomenę, vykdyti kultūrinį darbą, kuris gali „užkrėsti kultūra“.

Pagrindiniame koncerte, rugsėjo 16 d., 14 val., vieni kitus keis: pianistai Rokas ir Sonata Zubovai, Nijolė ir Vilija Sinkevičiūtės, kuliškių  šaknų turintis saksofonininkas Petras Vyšniauskas (kuris dar ir ves renginį savo užburiančia žemaičių kalba), vietos bendruomenės kolektyvai: „Vaisgamta” (vadovė Mirga Gulbinskienė) ir vokalinis ansamblis (vad. Giedrutė Idzelienė), taip pat ir jaunieji aktoriai iš Klaipėdos menų akademijos, kurių vadovas aktorius Valentinas Masalskis yra vienas iš šio festivalio iniciatorių.  

Po koncerto bendruomenė kviečiama su savo atsineštiniais patiekalais į pikniką lauke, prie bendruomenės vaišių stalo, kur jie ne tik  bendraus su atvykusiais menininkais, bet ir turės galimybę išsirinkti jiems patikusią lietuviškų autorių knygą iš „Tyto Alba” leidyklos organizuotos mini knygų mugės. Po pietų į kultūros centro fojė visus kvies literatūrinė-muzikinė kompozicija pagal M. K. Čiurlionio laiškus Sofijai (atlikėjai – Kristina Kazakevičiūtė ir Karolis Kaminskas). Dar vėliau bus parodytas šią vasarą Kuliuose jaunos režisierės Elenos Kairytės sukurtas nuotaikingas dokumentinis filmas, kuriame Kulių miestelio gyventojai samprotauja apie… gandrus.

Na, ir kaip apsieti be šokių! Festivalio dūzgės – visiems skoniams, visoms amžiaus grupėms skirta šokių vakaronė – nuo Roko Zubovo atliekamų M. K. Čiurlionio mazurkų, valsų, polonezų ir  polkučių iki šiuolaikinio gatvės šokio, kurio dar ir pamokys jaunimo šokio grupė „Sfinx” iš  Klaipėdos. Visiškam siautulingos nuotaikos užtvirtinimui – saksofonininko Petro Vyšniausko džiazas ir Klaipėdos jaunimo teatro aktoriaus Gyčio Šimelionio gitara atliekami šlageriai.  

Garsius knygnešius menantis jaukus, tvarkingas Kulių miestelis gali teisėtai didžiuotis savo bažnyčia, kuri minima šaltiniuose nuo 1644 metų. Rugsėjo 17 d, 13 val., prieš sekmadieninio Mišias, Klaipėdos menų akademijos studentai gera akustika garsėjančioje Kulių bažnyčioje išpildys sakralines giesmes, o po Mišių, 14 val., bažnyčią užlies Petro Vyšniausko saksofonu ir vargonais atliekama klasikinė muzika. Festivalį uždarys Plungės simfoninio orkestro pasirodymas (vadovė Ieva Lygnugarienė, dirigentas Paulius Lygnugaris).

„Yra – Gerai – ir gražiai. – Yra šaltinis”, – taip Sofija reiškė užuominą apie M. K. Čiurlionį, lyg apie kokį maitinančios versmės atsivėrimą. Tokiu šaltiniu nykstantiems Lietuvos miesteliams šiandien gali tapti ir Sofija. Jos siekis tarnauti Lietuvai nesvetimas ir festivalio iniciatoriams bei dalyviams – siekis kurti kitiems, užkrėsti jauną žmogų kultūra, suartinti didmiesčių ir miestelių bendruomenes.

Lietuvos kultūros tarybos palaikymas leido organizatoriams sukurti įvairiapusę programą, o lankytojams – renginiuse dalyvauti nemokamai.

Festivalio programa

16 d., šeštadienis

14.00 –15.45 val.

Festivalio atidarymo koncertas. Dalyviai:

•• pianistai Rokas ir Sonata Zubovai; Nijolė ir Vilija Sinkevičiūtės;

•• saksofonininkas Petras Vyšniauskas;

•• Kulių etnografinis ansamblis „Vaisgamta” (vad. Mirga Gulbinskienė);
    Kulių kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis (vad. Giedrutė Idzelienė);

•• trupės „Aštuonetas“ muzikos ir ritmo spektaklis „Kubas“ (rež. Valentinas  Masalskis, kompoz. Nijolė Sinkevičiūtė).

/Kulių kultūros centro salėje/

16.00 –17.00 val.

Bendruomenės piknikas „Sofijos šeštadieniai“;

„Tyto Alba“ leidyklos lietuvių autorių knygų mini mugė;

Sofijos suolelio atidengimas (skulptorius Mykolas Sauka).

/Parke prie bažnyčios/

17.00 –17.45 val.

Literatūrinė – muzikinė kompozicija

,,Einu visas pas tave su tavimi’’ (M. K. Čiurlionio laiškai Sofijai), atlikėja aktorė Kristina Kazakevičiūtė, klarnetu groja ir laiškus skaito Karolis Kaminskas.

/Kulių kultūros centro fojė/

18.00 val.

Dokumentinio filmo „Mūsų miestelis“ premjera (filmuota Kuliuose, 2017 m.), rež. Elena Kairytė.

/Kulių kultūros centro salėje/

19.00 val.

„Sofijos“ festivalio dūzgės.

Šokių vakarėlyje gros: pianistas Rokas Zubovas, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, aktorius Gytis Šimelionis; šokių pamoką ves studijos „Sfinx“ šokėjai.

/Kulių kultūros centro foje/

 

17 d., sekmadienis

14.00 –15.00 val.

Plungės simfoninio orkestro koncertas Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčioje.
Vadovė Ieva Lygnugarienė, dirigentas Paulius Lygnugaris.

 

Kulių KC inf. 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.