2014 m. spalio 22 d. Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure surengtas susitikimas su jaunimu. Pokalbyje-diskusijoje ,,Sveikas vaikas ir jaunimas – ekonominės miesto gerovės pagrindas“ dalyvavo Plungės rajono vyresniųjų klasių mokiniai, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Arnoldas Jurgutis, Visuomenės sveikatos biuro ir Savivaldybės atstovai.
Moksleiviai dalijosi pamąstymais, kodėl kūno kultūros pamokas renkasi vis mažiau mokinių? Išsakytos nuomonės, kad jos nemėgstamos dėl neįdomaus pamokų turinio, turimas inventorius nusidėvėjęs, neparengtos fizinio lavinimo metodikos, o ir mokykla neformuoja tinkamo požiūrio į fizinį aktyvumą. Kūno kultūros pamokos – tai yra sveikatos stiprinimas, kuris gali vykti ne tik mokyklos salėje, bet ir gryname ore, lauke. Kaip jas padaryti įdomesnes? Kodėl jaunimas nelanko kūno kultūros pamokų? – tai klausimai, į kuriuos labai svarbu šiandien atsakyti. Ir jaunimas teikė siūlymų: ,,sveikatos dienos“ šalia „karjeros dienų”, šeimų krepšinio turnyrai, vertinimo sistemos tobulinimas, vietoje klasės valandėlių daugiau dėmesio skirti sveikatos temoms, ir t. t.
Kiti moksleiviai baiminasi gauti blogus pažymius, kad nebūtų sugadintas pažymių vidurkis. Jei mokyklose būtų vertinama ne pažymiais, o įskaitomis, tokia vertinimo sistema jiems būtų priimtinesnė. Buvo diskutuojama, jog trūksta sąlygų sportui ir fiziniam laisvalaikiui: patalpų, aikštynų, neįrengtas baseinas, nėra dviračių takų, neorganizuojami pažintiniai vizitai į sporto klubus, o turintiems dviračius ir norintiems jais važinėtis – nesaugu miesto gatvėse. „Fizinis aktyvumas turi tapti mados reikalu“, – taip kalbėjo jaunimas.
Prof. A. Jurgutis akcentavo, kad teigiama fizinio aktyvumo patirtis vaikystėje ir jaunystėje padeda sukurti pagrindus sveikam ir produktyviam gyvenimui ateityje: svarbu ugdyti teigiamą požiūrį į savo sveikatos stiprinimą aktyviai judant, siekti įgyti žinių apie sveiką gyvenseną, skatinti šeimų aktyvumą ir gilinti tėvų partnerystės ryšius ugdymo procese. Dėl nepalankių laisvalaikio tradicijų šeimose vis daugiau jaunimo renkasi pasyvų gyvenimo būdą, pirmenybę teikia kompiuteriui, televizijai ir pan.
Dalyviai priėjo prie bendros nuomonės, jog svarbiausia – siekti vaikų ir jaunimo sveikatinimo, o ne sportinio meistriškumo.
Informaciją parengė
Oresta Gerulskienė
Plungės rajono savivaldybės gydytoja