Visuomenės sveikatos biuro dėmesio centre – rajono moksleivių sveikatos pokyčiai

2015-11-25

 

       Kasmet, prieš prasidedant naujiems mokslo metams, mokiniai privalo profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą. Šių patikrinimų metu pedagogai, mokyklų administracijų darbuotojai, mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistai gauna išsamią informaciją apie mokinių sveikatos būklę. Mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenys padeda kryptingai planuoti ir į gyvendinti sveikatos priežiūrą mokykloje, organizuoti ir į gyvendinti priemones, susijusias su ligų ir traumų profilaktika, taip padedant mokiniams saugoti ir stiprinti sveikatą. Sveikatos patikrinimų metu tėvai (globėjai) turi galimybę sužinoti, kokios sveikatos problemos kamuoja jų vaikus, bei gali laiku jiems padėti. Mokiniai profilaktinių sveikatos patikrinimų pažymas į mokyklas turi pristatyti kasmet iki rugsėjo 15 dienos.

       Pastebėta, jog mūsų šalyje vaikų sveikatos rodikliai kasmet vis blogėja, todėl vis dažniau kalbama apie mokinių sveikatą, jos stiprinimą, sveiko gyvenimo būdo į gūdžių formavimo svarbą vaikystėje.

       Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas išsiaiškinti vyraujančias Plungės rajono mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos problemas ir jų mastą, išanalizavo visas Plungės rajono bendrojo lavinimo mokyklų mokinių pateiktas profilaktinių sveikatos patikrinimų pažymas. Sveikatą 2015 – 2016 mokslo metų pradžioje pasitikrino 4 611 mokyklinio amžiaus vaikų, t. y. 99,2 proc. visų rajono mokinių. Likusieji pažymų laiku nepristatė arba sveikatos nepasitikrino. Išanalizavus duomenis, nustatyta, kad Plungės rajono mokiniai dažniausiai turi regos, kraujotakos, skeleto-raumenų sistemos sutrikimų bei dantų ligų.

       Kaip ir praėjusiais mokslo metais, regos sistemos sutrikimai mokiniams nustatyti bene dažniausiai – dažniau nei kas ketvirtam vaikui. Šie sutrikimai atsiranda dėl per ilgo ir nepertraukiamo darbo kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimo, rašomojo stalo blogo apšvietimo, sėdėjimo netinkamai apšviestose klasės vietose. Nustatyta, kad šie sutrikimai dažniau kamuoja aukštesniųjų klasių mokinius.

       Kas dešimtam pasitikrinusiam moksleiviui diagnozuoti kraujotakos sistemos sutrikimai. Šie sutrikimai dažniausiai nustatomi taip pat vyresniųjų klasių mokiniams. Dažniausiai kraujotakos sistemos sutrikimus nulemia į gimta širdies ir kraujagyslių sistemos patologija.

       Skeleto-raumenų sistemos sutrikimai nustatyti kas dešimtam patikrintam Plungės rajono vaikui, daugiausiai 4-8 klasių mokiniams. Pagrindinės tokių sutrikimų priežastys yra netaisyklinga laikysena ir sėdėsena, mažas fizinis aktyvumas, mokinio ūgiui nepritaikyti suolai, per sunkios, ilgai ir netaisyklingai nešiojamos kuprinės.

       2015 – 2016 m. m. Plungės rajone 13 proc. vaikų dantys yra sveiki. Likusiųjų dantys pažeisti ėduonies, plombuoti ar ištraukti. Pagrindinės priežastys, lemiančios dantų ligas: netinkama dantų higiena, neracionali mityba, per dažnai vartojamas maistas, turintis daug cukraus.

       Nustatyta, kad 2,7 proc. Plungės rajono mokinių turi per mažą kūno svorį , 6,3 proc. – per didelį . 91,6 proc. mokinių priskiriami pagrindinei kūno kultūros grupei; tai reiškia, kad jie yra sveiki arba turi nežymių sveikatos sutrikimų ir gali aktyviai sportuoti. Likusieji 8,2 proc. priskiriami parengiamajai, specialiajai grupei (į ją į eina menkesnio fizinio išsivystymo vaikai, besiskundžiantys susilpnėjusia širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, regėjimo ar kitų organizmo sistemų veikla) arba nuo kūno kultūros pamokų yra visai atleisti.

       Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas pirminę visuomenės sveikatos priežiūrą rajono mokyklose, kasmet sistemingai renka, saugoja, analizuoja ir vertina mokinių profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenis, stebi jų kitimo tendencijas bei viešina gautus apibendrintus rezultatus. Siekdamas išsiaiškinti vaikų sergamumo priežastis bei numatyti konkrečius mokinių sveikatos profilaktikos metodus bei priemones, Visuomenės sveikatos biuras atliks išsamesnius mokinių sveikatos tyrimus. Norint pasiekti geriausių rezultatų, į mokinių sveikatos prevencinę veiklą stengiamasi į traukti ir mokyklų administracijas, pedagogus, tėvus (globėjus) bei kitus suinteresuotus asmenis ir organizacijas.

 

Parengė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.