Spalio 12-18 dienomis devyniolika Plungės Senamiesčio mokyklos mokinių turėjo galimybę pasisvečiuoti Švedijos Karalystėje. Kartu keliavo ir grupės vadovai – mokyklos direktorius Algirdas Serva, projekto iniciatorė ir koordinatorė Ligita Erminaitė bei lietuvių kalbos mokytoja Rūta Paulikienė. Ši kelionė – mainų su Vadstenos gimnazija programos, besitęsiančios jau tryliktus metus, dalis. Per savaitę projekto dalyviai bendravo su Vadstenos gimnazistais, kurie viešėjo Plungėje dar pavasarį, susipažino su kitais savo bendraamžiais, o dalyvaudami įvairiose veiklose, daugiau sužinojo apie Vadstenos ir visos Švedijos istoriją bei kultūrą.
Sekmadienio vidurdienį autobusu pajudėjome Rygos link, kur sulipome į keltą „Izabelė“. Gera nuotaika ir entuziazmas grupėje tvyrojo nuo pat kelionės pradžios, tad net plaukiant buvo ką veikti – dainavome karaoke vakare, susirinkę ant denio, stebėjome ramiai banguojančią Baltijos jūrą, kartu apžiūrinėjome keltą. Taip dar labiau susidraugavome, giliau pažinome vieni kitus. Visus projekto dalyvius sužavėjo įstabus Švedijos salyno vaizdas: maži vyšninės spalvos nameliai, tarsi pačių trolių patupdyti pavojingiausiose uolų vietose, iš vandens kyšančios akmenų nugaros, apaugusios visai neskurdžiais medžiais, ir nuolat su mūsų keltu prasilenkiantys mažesni laiveliai. Ryte, atplaukus į Stokholmo uostą, mus pasitiko Vadstenos gimnazijos mokiniai Tania ir Didrikas bei jų turizmo mokytojas Gordonas. Pakeliui į Vadsteną jie pasakojo apie Švedijos sostinę ir kitas įžymias vietas, kurias tik pravažiavome. Vadstenos gimnazija mus priėmė šiltai: buvome pakviesti prie vaišių stalo, papuošto švediška ir lietuviška atributika, o po atidarymo ceremonijos gimnazistai, būsimieji gidai, aprodė Vadsteną, nedidelį miestelį (vos 5000 gyventojų!), galintį pasigirti ne tik turtinga istorija, bet ir išsaugojusį daug viduramžius menančių pastatų. jaukios, gražios miesto gatvelės neretai priminė Vilniaus senamiestį.
Antrą viešnagės dieną aplankėme Vadstenos muziejus, kur gidai savo svečiams suorganizavo įspūdingas ekskursijas. Po to ne vienas mūsų dar ilgai stebėjosi, kaip laisvai ir taisyklingai vyresnio amžiaus švedai kalba angliškai. Po pietų buvome pakviesti išklausyti pačių gimnazijos moksleivių paruoštų paskaitų apie švedišką maistą ir tradicines jų šventes. Dieną užbaigėme žygiu prie Vaternos ežero, kur vaišinomės, bendravome prie laužo. Kol mes, mokiniai, kartu su švedų gimnazistais kepėme zefyrus ir cinamonines bandeles, grupės vadovai, keli gimnazijos mokytojai ir direktorius vakarieniavo Valveno restorane- pastate, išsaugojusiame viduramžių dvasią. Čia abiejų šalių delegacijos kalbėjo apie savo šalių švietimo sistemas, džiaugėsi bendradarbiavimu, dalijosi bendrais prisiminimais ir, žinoma, kūrė ateities planus.
Trečią bendros veiklos su švedų gimnazistais dieną vykome į aplinkinius miestus-Ovralidą, Motalą ir Linčiopingą. Jie garsėja savo istorija ir muziejais. Čia daug sužinojome ir pamatėme. Vakare „Taco naktyje“ turėjome galimybę paragauti meksikietiško maisto, kartu su švedų moksleiviais žaidėme žaidimus, žiūrėjome trumpametražius filmus.
Paskutinę dieną Vadstenoje praleidome klausydamiesi paskaitų apie švedų tradicijas, kalbą bei muziką. Joms pasibaigus, beveik visi mokėjome bent po vieną žodį ar frazę švediškai, sužinojome, kurie šiandienos įžymūs žmonės, populiarūs atlikėjai ar grupės yra kilę iš Švedijos. Paskaitoms pasibaigus, ėjome į piligrimų žygį, kuris truko vos porą valandų, tačiau per šį trumpą laiką mes spėjome suprasti, kas tai yra. Mus vedęs gidas pastorius Tomas papasakojo apie piligrimų centrą Vadstenoje. Trumpų sustojimų metu jis kalbėjo apie piligrimystės prasmę. Po žygio buvome netikėtai pakviesti į Vadstenoje savanoriaujančios indės Shimi paskaitą apie tolimą Indiją. Tad dar labiau išplėtėme akiratį – sužinojome įdomių dalykų apie mums visiškai svetimą kultūrą.
Viešnagę Vadstenoje užbaigė gimnazistų organizuotas renginys, į kurį buvo pakviesti visi mokyklos moksleiviai. Vakarą papuošė pačių mokinių koncertas, o turtingas švediškas vaišių stalas pakėlė nuotaiką visiems, išalkusiems po žygio.
Deja, visi geri dalykai kada nors baigiasi, tad ir mes penktadienio rytą turėjome atsisveikinti su naujais ir senais draugais, jau savomis tapusiomis Vadstenos gatvelėmis ir svetingąja gimnazija. Prieš palikdami Švediją, buvome apdovanoti kelių valandų ekskursija po patį įstabųjį Stokholmą – apvaikščioti spėjome nedaug, tačiau miestas visiems paliko didelį įspūdį: kam architektūra, kam žmonių įvairove, kam parduotuvių gausa. Gaila, bet negalėjome ten pabūti ilgiau ir turėjome skubėti atgal į keltą, kuriuo naktį parplaukėme į Rygą.
Grįždami namo išsikalbėjome, kad kelionės metu kiekvieną kas nors sužavėjo, tad vieningai nusprendėme, kad norėtume kada nors grįžti atgal į Švediją ir dar kartą aplankyti visas vietas, kuriose teko pabūti.
Barbora Vasiliauskaitė, 10b klasė