Videodovana savo kraštui nuo Jurgitos Jurkutės-Širvaitės

2017-03-22

Laba diena,

džiaugiuosi galėdama Jums parašyti ir pasidalyti tuo, kas svarbu ne tik asmeniškai man, bet ir visai mūsų valstybei.

Jokia paslaptis, kad 2011 metais tapau viena iš tų 10 000 artimųjų, kurie Lietuvoje kasmet susiduria ir turi išgyventi artimo žmogaus savižudybę. Statistika rodo, jog Lietuvoje kasmet nusižudo apie 1000 žmonių. Suicidologų vertinimu, tai emociškai ir psichologiškai paveikia apie 10 savižudžiui artimų žmonių. Per visą nepriklausomą Lietuvos laikotarpį tai jau apie 300 000 tokių žmonių, kurie vis dar gyvena sukaustyti stigmos, gėdos ir kaltės jausmų. Tyla prislegia tuos, kurie pasirenka savižudybę ir kaip palikimas lieka tiems, kurie lieka. Būtent asmeninė patirtis ir vidinis pojūtis, jog laikas apie tai kalbėti, atvedė mane į patirčių konferenciją TEDxVilnius 2016. Beveik lygiai prieš metus pasidalyta asmeninė istorija „Apkabinimo galia” apie visą mūsų šalį tapo daugiausia peržiūrų sulaukusia kalba. Beveik 300 000. Toks skaičius žvelgiant į statistiką atrodo lemtingas ir reikšmingas. Tad, nepaleidžiant į kvėpimo ir matymo, jog tai svarbu ir aktualu mūsų šalies žmonėms, šią vasarą buvo sukurti trys specialūs videopokalbiai su psichologais. Tai geriausi šios srities specialistai Lietuvoje. Jie nuoširdžiai ir jautriai dalijasi savo į žvalgomis šia tema. Paulius, Valija ir Nida analizuos tris skirtingas priežastis, kodėl mūsų visuomenėje vis dar sunku kalbėti apie savižudybę šeimoje.  

Visuomenės požiūris į savižudybę. Savikliova. Nepasitikėjimas aplinkiniais. 

Šių videopokalbių tikslas – mažinti esamą stigmą ir suprasti, ką išgyvena šalia esantis.  Jie skirti kiekvienam. Tam, kuris buvo ar yra ties riba. Tiems, kurie buvo palikti čia. Bei tiems, kurie nežino, kaip padėti ar reaguoti į šalia esančius savižudžius ar savižudžių artimuosius. Videopažintis su šios srities specialistais jau padrąsino ne vieną kreiptis pagalbos ir išvengti besitęsiančios vidinės kančios. Kai kam tiesiog davė atsakymus ar vidinės jėgos vėl atsistoti ant kojų savo jėgomis. Beje, visi videopokalbiai yra ir su vertimu į gestų kalbą. 

Šiandien jau lygiadienis. Mūsų protėviai tikėjo, kad lygiadienio rytą išsimaudžius upėje būsi tyras ir sveikas visus metus. Tad aš kviečiu į tą upę, kurioje išsimaudę galėtume sustiprėti psichologiškai, emociškai, kurti kartu. Dalykitės savo bendruomenėje šiais videopokalbiais. Galbūt kažkuriam jūsų bendruomenės nariui tai bus lemtingi, padrąsinantys ir gydantys specialistų žodžiai. 

Nuoširdžiai dėkoju už laiką, kurį skyrėte skaitydami mano laišką.

Linkiu Jums ir Jus supantiems žmonėms būti sveikais, laimingais ir ta energija dalytis su kitais.


Su pagarba
Jurgita Jurkutė – Širvaitė,
LR Prezidentės inicijuotos kampanijos „Už saugią Lietuvą” ambasadorė
 
Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.