Saulutės šviesa ir šiluma visus mus gena iš namų. Nebemieli ir sporto klubai, kad ir naujausi pastatyti, ir moderniausiai į rengti. Kūnai, pasiilgę saulės šviesos ir šilumos, reikalauja kuo daugiau gryno ir gaivaus oro. Didelė dalis vaikų ir jaunuolių, tik atšilus orams, negali nė dienos praleisti be dviračio, nes jis – būtina pramogų dalis. Kelionės, mėgavimasis sušilusiu oru, atbudusia gamta, susitikimai su draugais skatina žmones rinktis keliauti dviračiais. Vieni tai daro saugodami gamtą, kiti – taupydami brangstantį kurą. Bet didžioji dalis – norėdami patirti kuo geresnę nuotaiką ir siekdami geresnės fizinės savijautos.
Važiuoju dviračiu – ugdau valią. Važinėjimas dviračiu išlaisvina nuotaikos hormonus. Atsipalaiduojama nuo į tampos, rūpesčiai nublanksta, ilsimasi, gyvenimas rodosi šviesesnis ir geresnis, kyla pozityvių minčių. Kineziterapijos specialistai tvirtina, kad dviratis yra viena geriausių priemonių gerai savijautai užtikrinti, nes pasivažinėjimas dviračiu yra ne tik smagus laiko praleidimas, bet ir naudingas. Važiuodamas dviračiu, žmogus išgeria daugiau vandens – vadinasi, greičiau valosi jo organizmas. Ant dviračio gali sėsti (ir sėda) bet kokio amžiaus žmogus. Dviračių sportas – nauda ir raumenims, ir protui. Tik karštą dieną minant pedalus reikėtų pasisaugoti karščio smūgio ir nepervargti.
Važiavimas dviračiu gryname ore skatina gamintis vitaminą D, kuris būtinas, kad kaulai pasisavintų kalcį (todėl pravartu ant dviračio sėsti menopauzę išgyvenančioms moterims).
Aerobinis krūvis plaučiams. Ilgas dviračio mynimas gryname ore – puiki galimybė priversti dirbti plaučius, net ir tuo atveju, jei važiuojate lėtai. Deguonimi aprūpinamas kraujas, tuomet aktyviai maitinasi smegenų ląstelės, taip pat kepenys, širdis ir kiti organai. Nenuostabu, kad po pasivažinėjimo jausitės gerai ir žvaliai.
Stiprina širdį ir kraujagysles. Tie, kurie renkasi dviratį kaip fizinius pratimus, 50 proc. sumažėja rizika „užsidirbti” infarktą. Be pagrindinės širdies ir kraujagyslių apsaugos, važiavimas dviračiu mažina ir varikozės riziką.
Raumenų ištvermė. Važinėjimas „geležiniu arkliuku“ susijęs su kontrastais: kojų raumenys tai į sitempia, tai atsipalaiduoja, o tai turi į takos gražių raumenų formavimuisi. Be to, važiuodami dviračiu jūs nepakenksite sąnariams, skirtingai nei kitose sporto rūšyse.
Padeda numesti svorio. Gera žinia norintiems sulieknėti: važiavimas dviračiu „sudegina” daugiau riebalų, ypač šlaunų srityje. Jau po pirmų 25 minučių organizmas ima „deginti” riebalus. Vidutiniškai per valandą galima „sudeginti” 400-500 kalorijų. Vienintelis niuansas – treniruotės turi vykti kasdien ir trukti iki 45 minučių. Prie to pridėkite subalansuotą mitybą ir rezultatą netrukus išvysite.
Nervinės sistemos perkrovimas. Dviratis – jūsų ištikimas draugas, jei norite ramybės ir atgauti pusiausvyrą. Važinėdami dviračiu, jūs atsisveikinsite su savo problemomis, buitiniais nesutarimais ir net patys nepastebėsite, kai nuotaika pagerės, jūs į gausite daug optimizmo ir jėgų. Jei norite pasimėgauti vienatve ar kažką apmąstyti, dviračiu į žygį leiskitės vienas. Jei kamuoja depresija – geriau vykite su kompanija.
Trumparegystės profilaktika. Važinėjimas dviračiais teigiamai veikia netgi akies raumenis. Esmė ta, kad žiūrima į tolį , žvilgsnis fokusuojamas į objektus, esančius toli.
Imuniteto stiprinimas. Reguliariai minant pedalus gryname ore, organizmas apdovanoja jus stipriu imunitetu ir leidžia lengvai išgyventi peršalimo sezoną. Pagal statistiką, gulintys po darbo ant sofos 70 proc. dažniau suserga šaltuoju metų laiku.
Svarbu:
Patarimai:
ATMINKITE! Važiuojant miesto gatvėmis ir užmiesčio keliais, reikia laikytis Kelių eismo taisyklių. Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Rekomenduojama važiuoti su šalmu, turėti dviračio pirmosios pagalbos rinkinį , laikytis pirmosios pagalbos teikimo taisyklių. Smagaus ir saugaus pasivažinėjimo.
Parengė Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai