Vasario 4-oji – Pasaulinė vėžio diena. Primename….

2015-02-04

Kasmet vasario 4-oji minima kaip Pasaulinė vėžio diena.  Pasaulinė vėžio diena – tai galimybė gerinti žinias apie vėžio ligą.

Pasauliniu mastu šių metų minėjimas skirtas paneigti keturis pagrindinius mitus apie šią ligą:

1 MITAS: vėžys – tik sveikatos klausimas. TIESA: vėžys – ne vien sveikatos klausimas, jis susijęs ir su socialiniais bei ekonominiais veiksniais, vystymusi ir kt.
2 MITAS: vėžys – pasiturinčiųjų, vyresnio amžiaus ir išsivysčiusių šalių gyventojų liga. TIESA: vėžys – pasaulinė epidemija, veikianti į vairaus amžiaus, skirtingų socialinių – ekonominių grupių, besivystančių šalių gyventojus.
3 MITAS: vėžys – tai mirties bausmė. TIESA: daugelis vėžių, kurie kažkada buvo laikomi mirties bausme, dabar jau yra išgydomi. Vėžys šiomis dienomis gydomas vis efektyviau. Kuo anksčiau jis yra nustatomas, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti.
4 MITAS: vėžys – mano likimas. TIESA: imantis teisingų prevencijos priemonių, trečdalio labiausiai paplitusių vėžio formų galima išvengti.

Kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai, išorinės mirties priežastys – pagrindinės Plungės rajono gyventojų mirties priežastys.  Tai 2013 metais sudarė 84,51 proc. visų mirties priežasčių. Penktadalis – nuo piktybinių navikų. Dažniausia priežastis – krūties ir skrandžio piktybiniai navikai. Moterų mirtingumas Plungės rajone 2013 m. nuo piktybinių navikų buvo 1,6 karto didesnis nei vyrų.
 
PRIMENAME,  jog vėžio atsiradimą lemia daugybė veiksnių, kurių pagrindiniai – mitybos ypatumai (20-50 proc.), rūkymas (29-31 proc.), į vairios infekcijos (10-20 proc.), paveldimumas (10-20 proc.), jonizuojanti ir ultravioletinė spinduliuotė (5-7 proc.), alkoholis (4-6 proc.), profesija (2-4 proc.), fizinio aktyvumo stoka (1-20 proc.), aplinkos užterštumas (1-5 proc.), vaistai (mažiau kaip 1 proc.), pramonės produktai (mažiau kaip 1 proc.). Didelės vėžio rizikos grupėms priklauso rūkantys ir gyvenantys ar dirbantys šalia daug rūkančiųjų, nutukę, dirbantys kenksmingų pramonės šakų į monėse, piktnaudžiaujantys alkoholiu, sergantys kitomis ligomis, sirgę ar gydyti nuo piktybinių navikų, tie, kurių šeimose buvo ar yra sirgusių krūties, storosios žarnos, skrandžio, prostatos vėžiu asmenys.
 
Onkologinių susirgimų prevencijos programos

PSO duomenimis, apie 30-50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant vėžio profilaktiką. Vienas iš būdų tai padaryti – gerinti žmonių informuotumą apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose. Šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos šios su onkologinių susirgimų prevencija susijusios programos:

Dėl vėžio prevencinių programų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti, reikia rodyti ir savo iniciatyvą!

 

Straipsnį parengė
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Erika Siminavičienė
pagal www.sam.lt duomenis

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba