Valstybės investicijų programos lėšos – Plungės vaikų bibliotekos pastatui rekonstruoti!

2017-04-20


Gerą žinią prieš pat Velykas iš Vilniaus į Plungę parvežė meras Audrius Klišonis: kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson įsakymu buvo pakeistas Valstybės investicijų 2017-2019 metų programoje numatytų kapitalo investicijų 2017 metų paskirstymas pagal kultūros srities investicijų projektus, ir dalis VIP lėšų  – 551 000 eurų – numatyta Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos pastato rekonstrukcijai ir M. Oginskio dvaro ansamblio laikrodinės – oranžerijos restauravimui ir pritaikymui bibliotekos reikmėms. Tuo pačiu įsakymu dar 220 000 eurų iš VIP lėšų numatyta Plungės kultūros centro pastato Senamiesčio aikštėje rekonstravimui.

Vaikų bibliotekos pastato rekonstrukcijos projektas Plungės rajono savivaldybės administracijos užsakymu buvo parengtas prieš keletą metų. Planuojamas rekonstruoti Plungės dvaro sodybos teritorijoje esantis bibliotekos pastatas nekeistų savo paskirties. Techninio projekto sprendiniais nenumatyta didinti ir pastato tūrio. 

Nors esama pastato (pamatų, sienų, perdengimo) būklė dar 2009 metais buvo įvertinta kaip gera, patenkinamai vertinta stogo medinių konstrukcijų, medinių langų ir lauko bei vidinių durų būklė. Stogas, langai ir pastato šildymo sistema buvo pakeista, tačiau liko kritinės būklės susidėvėję pastato inžineriniai tinklai: elektros instaliacija, vandentiekio ir nuotekų sistemos. Atkreiptas dėmesys, kad pastatas nėra pritaikytas žmonėms su negalia.

Vaikų bibliotekos pastatas nėra kultūros vertybė, tačiau puikiai įsikomponavo į Plungės dvaro sodybos saugomą teritoriją. Bibliotekos pastatas stovi šios sodybos pietinėje dalyje priešais pietinius įvažiavimo į dvaro sodybą vartus iš Laisvės alėjos. Pastatas statytas 1932 metais, pirminė jo paskirtis buvo administracinė, skirta miškų urėdijai. Statinio architektūra būdinga tarpukario Lietuvos valstybinių įstaigų stiliui.

Nors bėgant metams pastate būta keletas nedidelių rekonstrukcijų, iš esmės nedaug kas pakito. Per ilgą laikotarpį statinys įaugo į komplekso ansamblį ir kartu su Laisvės paminklu, stovinčiu priešais pastatą kitapus tvoros Laisvės alėjoje, primena miestelėnams ir miesto svečiams apie vieną mūsų valstybės istorijos laikotarpių – prieškario nepriklausomą Lietuvą.

Rekonstruojant vaikų biblioteką, siūloma išsaugoti vertingąsias šio pastato savybes: planinę struktūrą, tūrį, fasadą, langų piešinį, lauko durų stilių, vidaus laiptinių grindų ir pakopų teracinę dangą, parankius.  Pastatas iš pagrindinio fasado pusės yra ir liks simetriškas, dviejų aukštų, šlaitiniais stogais, plačiu gelžbetoniniu karnizu. Iš šiaurrytinės pusės simetriją suardo modernus balkonas. Pagrindinio įėjimo vietą akcentuos ant kolonų paremtas centrinis balkonas.

Vykdant rekonstrukcijos projektą, numatoma sutvarkyti ir dangas prie bibliotekos pastatų Laisvės alėjoje. Numatytos vietos ir lengviesiems automobiliams statyti. Bus restauruoti išlikę vartai ir tvoros dalis, atkuriant trūkstamus elementus.

Už VIP lėšas Plungės viešoji biblioteka taip pat pageidauja įsigyti fondų apsaugos sistemą. Jei liks lėšų, planuojama atkreipti dėmesį ir į vadinamąjį advokatų namelį, kuriuo šiuo metu naudojasi Plungiškių draugija.  

 

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.