2013 m. birželio 18 – 19 dienomis Rumunijos Baia Sprie mieste vyko antrasis Europos sveikatos inovacijų URBACT programos projekto „4D Miestai“ teminis susitikimas. Projektui vadovauja Igualados miestas iš Katalonijos (Ispanija).
Susitikimo temos bylojo apie tai, kad piliečiai turėtų tapti sveikatos sektoriaus kūrėjais, o ne tik paslaugų naudotojais – piliečių dalyvavimas yra būtinas, siekiant numatyti kokybišką sveikatos priežiūrą, kuri atitiktų jų realius poreikius. Per dvi darbo dienas projekto partneriai pateikė įvairių pasiūlymų ir inovacijų, taikomų sveikatos sektoriuje, kurie galėtų būti naudingi miestų plėtrai tiek ekonomine, tiek ir socialine prasme.
Kaip ir pirmajame teminiame, į verslą orientuotame, susitikime, taip ir šio susitikimo metu keturių miestų atstovai kalbėjo apie savo patirtį ir projektus, kaip sėkmingai veikiančius modelius. Igualada pristatė 4D Sveikatos inovacijų modeliavimo centrą, kuris suteikia pacientui galimybę atsidurti sveikatos apsaugos sistemos centre; Tartu miesto (Estija) atstovai papasakojo apie savo dalyvavimą INTERREG programos finansuojamuose inovacijų projektuose, susijusiuose su sveikata ir saugumu, inovacijomis piliečių gerovės srityse, pasidalijo mintimis apie Tartu mieste vystomo mokslo parko potencialą. Plungės atstovai pateikė duomenis apie Visuomenės sveikatos biurą ir kai kurias jo plėtojamas veiklas, skatinančias sveikatinimo praktiką. Ir galiausiai priimančiojo partnerio iš Baia Sprie miesto atstovai pristatė vietos ligoninę Medspria, kuri, nors ir buvo vyriausybės uždaryta, vėl atvers duris, siekdama patenkinti vietos gyventojų sveikatos priežiūros poreikius. Baia Sprie pristatė ir nevyriausybines organizacijas, kurios specializuojasi žmonių su negalia integracijos į darbo rinką srityje.
Projekto partneriai dirbo ir mažomis grupelėmis, dalydamiesi gerąja patirtimi ir žiniomis, kad galėtų labiau įsigilinti į kiekvieno miesto pateiktą pasiūlymą.
Šiame susitikime dalyvavo socialinių inovacijų ekspertas Joan Josep Rotger, kuris projekto dalyviams nubrėžė efektyvaus inovacijų valdymo gaires.
Tarp daugybės teiginių, kad reikia siekti panaikinti dabartinę paradigmą tarp piliečių ir sveikatos priežiūros, svarstytas ir viešojo administravimo įstaigų vaidmuo šiose srityse. Būtina dirbti su žmonėmis (ne tik žmonėms), aiškiai suvokiant, kokio tikslo siekiama ir kuri strategija gali būti įgyvendinta sėkmingai, būtina kurti tinklus, kurie jungtų įvairias suinteresuotas šalis, sudarant galimybę išsiaiškinti piliečių problemas. Taip pat labai svarbu turėti galimybę pamatuoti vykdomų veiksmų poveikį ir tokiu būdu siekti dar geresnių rezultatų.
Susitikime Baia Sprie mieste Plungei atstovavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas ir Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja, projekto vadovė Žaneta Piepalienė. Susitikimo dalyviams buvo pristatytos Plungės visuomenės sveikatos biuro veiklos sritys: visuomenės sveikatos stebėsena, sveikatos stiprinimo programų rengimas ir jų įgyvendinimas, mokymų organizavimas ir vykdymas; vaikų ir moksleivių visuomenės sveikatos priežiūra; bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, vykdančiomis sveikatinimo veiklą.
Kitas projekto „4D Miestai“ teminis susitikimas vyks spalio mėnesį Leeds mieste (Jungtinė Karalystė), kuriame sveikatos priežiūros sistemos ir paslaugos bus nagrinėjamos paciento ir piliečio požiūriu.
Kas yra „4D Miestai“?
„4D Miestai“ yra URBACT projektas, kuriuo siekiama vystyti Europos miestus, įtraukiant į šį procesą įvairių sveikatos ir inovacijų sričių atstovus. Pagrindinės vystymo temos: žinios ir profesinis mokymas, sveikatos priežiūros sistema, verslas ir piliečiai. Projektas apima 8 Europos miestus, kurie norėtų sukurti naują produktyvią sritį, prisidedančią prie teritorijų ekonominės veiklos ir socialinės sanglaudos stiprinimo ir įvairinimo. Pagrindinis projekto partneris – Igualada (Katalonija, Ispanija), partneriai: Leeds (Jungtinė Karalystė), Novara (Italija), Tartu (Estija), Plungė (Lietuva), Brainport Eindhoveno Regionas (Nyderlandai), Verslo plėtros korporacija, Jena (Vokietija) ir Baia Sprie (Rumunija).
Kas yra URBACT?
URBACT yra Europos mainų ir mokymosi programa, skatinanti tolydžią miestų plėtrą. Ji sudaro galimybę miestams dirbti kartu, siekiant spręsti didelių ir mažų miestų problemas. URBACT yra 500 miestai, 29 šalys ir 7 000 aktyvių dalyvių.
Pagal vadovaujančiojo partnerio informaciją straipsnį parengė
Rasa Jonušienė,
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė