Spalio 31 dieną trys plungiškiai – Greta Jonušaitė, Vilius Adomavičius ir Modestas Šaltupis – su savo tėvais sugužėjo į geležinkelio stotį, kur ir prasidėjo ilgai laukta kelionė Danijon. Atsisveikinę su artimaisiais, pajudėjome į Vilnių. Nusigavome iki oro uosto, tvarkingai perėję apžiūras ir įsėdę į lėktuvą, pasiekėme Frankfurtą (Vokietija) ir galiausiai – Alborgą.
Alborgo oro uoste mus pasitiko Aleksandras Knudsenas, šio projekto vadovas. Taip pat susitikome su projekto dalyviais iš Slovėnijos. Ir pajudėjome į savo artimiausios savaitės namus! Atvykus mūsų jau laukė „kambariokai“, kiti projekto dalyviai. Vilius kambariu dalijosi su jaunuoliais iš Bulgarijos, Olandijos ir Portugalijos, Modestas – su slovėnu ir olandu, o Greta – su itale, slovake ir ispane. Apsistoję kambariuose ir susipažinę su naujaisiais draugais, patraukėme į miestą. Jis – labai jaukus, tvarkingas ir ramus. Pasigrožėję rudenėjančia Danijos gamta, grįžome vakarienės, o po jos sekė žaidimai ir bendravimas su sąskrydžio dalyviais.
Pirmadienį po pusryčių įvyko projekto atidarymas. Prisistatė kiekvienas projekto dalyvis ir žodį tarė labai malonus ir linksmas Alborgo jaunimo mokyklos direktorius Olė Šioleris. O tada kibome į darbus: prasidėjo pirmosios veiklos, kurių metu reikėjo bendraujant su kitais dalyviais ginti savo nuomonę apie šiandieninę Europos politiką. Vėliau – susitikimas su Alborgo miesto meru, išklausėme jo minčių apie pabėgėlių situaciją, apie miestui bei Europai aktualius klausimus. Susitikime su futuristu turėjome galimybę išgirsti, kas laukia Europos ir pasaulio, kas per artimiausius 50 metų keisis, kokių naujovių tikėtis. O šią darbingą dieną užbaigėme baseine ir išbandėme tradicinį danų ėjimą į pirtį…
Kita diena buvo ypač turininga. Ją su Danijos pabėgėlių tarybos jaunimo nariais bei Alborgo universiteto kultūros ir pasaulinių studijų docentu pradėjome mokymais ir diskusija apie pabėgėlių problemas. Antroji dienos pusė buvo dar įdomesnė, – jos metu susitikome su rašytoju, šiuo metu rašančiu pabėgėlių klausimais. Jis papasakojo apie savo darbą pabėgėlių stovykloje ir apie socialinį tinklą, kuriuo pasinaudodami europiečiai padeda atvykėliams apsistoti vienoje ar kitoje šalyje. O galiausiai sekė susitikimas su vienu iš žmonių, apie kuriuos šiandien kyla įvairių diskusijų – pabegėliu iš Etirėjos. Jis papasakojo apie savo ilgą ir brangią kelionę į Europą, o galiausiai – Daniją. Eyob’as mūsų nuostabai po metų praktikos jau kalbėjo angliškai! Ši paskaita mums labai patiko, pasidarėme nuotraukų. Skaniai pavakarieniavę, išvykome į Alborgo muzikantų koncertą, kuris buvo nuostabus, bei pasivaikščiojome ir aplankėme gražiausias miesto vietas.
Greitai atėjo trečiadienis. Šią dieną su mumis bendravo jauniausias miesto tarybos narys, mokymus vedė Alborgo universiteto kultūros ir pasaulio studijų profesorė bei jos padėjėja, o miesto jaunimo politiką pristatė Alborgo Jaunimo reikalų tarybos nariai. Po pietų patraukėme į miesto tarybos salę, kur Europos problemų ir jų sprendimų klausimais diskutavome su miesto tarybos nariu. Tada vykome į vieną iš Alborgo jaunimo centrų – „Station 10“. Šiame jaunimo centre mokomi jaunuoliai, kuriami filmai ir vedamos radijo laidos! Ekskursiją pravedė ir apie visas įdomybes papasakojo viena iš projektų dalyvių, kuri šiame centre praleidžia daug laiko. Pasidžiaugę Danijos jaunuolių galimybėmis praleisti laisvalaikį, išvykome į kėglinę, kur draugiškai užbaigėme dieną.
Ketvirtadienį pradėjome Alborgo technikos kolegijoje. Sužinojome, kokių profesijų čia galimą įgyti, pamatėme moksleivių rengimą darbui. Klausėme Alborgo universiteto politikos mokslų docento paskaitos, o vėliau dirbome grupėmis jaunimo nedarbo Europoje klausimais. Ruošėmės susitikimui su eurokomisare Margareta Vestager. Po pietų vykome į miesto tarybos salę ir diskutavome su Danijos Parlamento nariu Rasmusu Prehnu apie jaunimo nedarbą.
Penktadienį jaunimo kavinėje pradėjome diskusija su buvusiu Europos Parlamento nariu Clausu Larsenu-Jensenu. Dabartinę Europos situaciją, įvairių tautų požiūrį pabėgėlius pristatė Europos Parlamento atstovybės Danijoje darbuotoja Anne Mette Vestergaard. O klausimus Margaretai Vestager padėjo ruošti Alborgo universiteto studentai. Po pietų nekantraudami išvykome į miesto tarybos salę, kur ruošėmės svarbiausiam savaitės susitikimui. Tuo metu apylinkėse buvo didelis rūkas, šiek tiek pavėlavusi atvyko Europos Komisijos konkurencijos komisarė Margareta Vestager. Su ja maloniai padiskutavome, pasidarėme nuotraukų.
Paskutinė projekto vakarienė buvo kiek kitokia. Vakarieniavome prabangiame Alborgo restorane, skanavome tradicinių danų kalėdų valgių. Kai kurie projekto dalyviai nerimavo dėl skrydžių bendrovės streiko, bet, laimei, į Lietuvą grįžome laiku!
Danija mus sužavėjo, kiekvienas ją palikome su mintimis sugrįžti. Džiaugiamės, kad ERASMUS + programa suteikia galimybę jaunuoliams pamatyti pasaulį ir praplėsti akiratį. Visa mūsų komanda dėkoja Rasai Jonušienei už pagalbą ir rūpestį kelionės metu!
Modestas Šaltupis |