Trečią kartą žemaičių tarmę populiarino maži ir dideli plungiškiai

2014-11-20

            Lapkričio 12-osios popietę Plungės viešojoje bibliotekoje rinkosi ne tik galintys ir norintys dalyvauti skaitovų konkurse „Skaitome žemaitiškai“, bet ir tie, kuriems žemaičių tarmė glosto širdį ir malonina ausį.

            Žemaičių kultūros draugijos Plungės skyrius „Gondinga“, Savivaldybės administracijos Švietimo skyrius ir Plungės viešoji biblioteka, siekdami gaivinti ir populiarinti žemaičių tarmę, trečią kartą organizavo šį atrankinį konkursą. Rietavo skaitovai savo pretendentus į Žemaitijos regiono konkursą jau išsirinko, tad atėjo eilė plungiškiams. Nors anksčiau žemaitiškai kalbėti jaunimas gėdydavosi, kasmet vykstantys konkursai parodė, kad žemaičių tarmė atgijo,  ir ja noriai kalba ne tik vyresniosios kartos atstovai, bet ir patys mažiausieji rajono gyventojai.

            Šiemet konkurso dalyvius vertino žemaičių tarmės žinovų komisija: Eugenijus Bunka, Simona Gudavičiūtė, Diana Gendvilienė, Alina Milašienė ir Austėja Gendvilaitė. Kiekvienam skaitovui buvo skiriamos 5–7 minutės pasirinktam ar paties sukurtam tekstui perskaityti. Konkurso dalyvius ir klausytojus pirmiausia pasveikino bibliotekos direktorė Violeta Skierienė ir Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. specialistė Irena Gricevičienė. Abi jos džiaugėsi susirinkusiųjų gausa, linkėjo sėkmės ir drąsos skaitovams.

            Pirmieji savo pasirodymą pradėjo Plungės „Saulės“ gimnazijos 2–4 klasių mokiniai. Laimos Paplauskaitės, Akvilės Varpiotaitės, Evelinos Puidokaitės, Gabrielės Burvytės, Roko Brezgio, Simono Kundroto, Stasio Ročiaus, Aurimo Valausko, Juozo Luko, Vytauto Stonio, Martyno Razgaus, Mindaugo Rumšo, Manto Milašiaus parodyta kompozicija „Žemė šnek vardčs“ pagal Stanislavos Stripinienės knygą „Platelių žemės atmintis“ nepaliko abejingo nė vieno klausytojo.

            Kad laikas neprailgtų, tuoj po gimnazistų savo žemaičių tarmės perliukus pabėrė patys mažiausi konkurso dalyviai – ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai. Konkurse dalyvavo mažieji skaitovai iš Plungės miesto lopšelių-darželių „Nykštukas“, „Saulutė“, „Rūtelė“ ir „Vyturėlis“. Įstaigos pasistengė ir pasiuntė ne po vieną dalyvį.    Palankiausiai komisija įvertino ir mažiausiųjų grupėje pirmą vietą skyrė lopšelio-darželio „Saulutė“ auklėtiniui Deivydui Kazlauskui, paporinusiam mokytojos perdarytą sakmę „Nukalta saulė“ (paruošė meninio ugdymo mokytoja Janina Norkevičienė). Antrosios vietos nusipelnė „Vyturėlio“ ugdytiniai Gabrielius Pečiulis ir Emilijus Broneika, pasižodžiavę ir pasekę lietuvių liaudies pasaką „Vėžys ė varna“ (berniukus konkursui paruošė meninio ugdymo mokytoja Vida Vaitkuvienė ir priešmokyklinio ugdymo pedagogė Vilija Butkuvienė). Trečioji vieta atiteko „Rūtelės“ auklėtinei Paulai Bertašiūtei, papasakojusiai „Kčp vaikis jiesti nemokieje“ (mokytoja Loreta Buivydienė).

            1–4 klasių mokinių grupėje, komisijos manymu, geriausiai žemaičių tarmę yra įvaldęs ir pirmosios vietos vertas Stanelių pagrindinės mokyklos trečiokas Juozas Varapnickas, paskaitęs Leono Rimeikio kūrinį „Kumet da bovuom mažė pypliokč“ (mokytoja Vilija Bertašienė). Antrą vietą griežtoji komisija skyrė tos pačios mokyklos 4 klasės mokiniui Aurimui Bladyčkai, padeklamavusiam Prano Genio eilėraštį „Å½emaitėšks būds“ (mokytoja Rima Tilvikienė). Na, o Plungės Senamiesčio mokyklos 4 klasės mokinės Gerda Jankauskaitė ir Liepa Žebrauskytė, paskaičiusios Sigitos Matulienės kūrinį „Velnė muona“, užsidirbo trečią vietą (mokytoja Regina Gusčienė).

            5–9 klasių grupėje geriausiai pasirodė ir Skuode laurus nuskinti bandys Stanelių pagrindinės mokyklos šeštokė Benita Miliūtė, perskaičiusi nežinomo autoriaus pasakojimą „Aš muoku perkeltė karvė“ (mokytoja Kristina Pilitauskienė). Antroji vieta atiteko Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos 6a klasės mokinei Emai Paulauskaitei, paporinusiai Simono Daukanto užrašytą žemaičių sakmę „Ilganuosė, storalūpė, platsobėnė“ (mokytoja Laura Rojūtė). Trečioji prizinė vieta skirta Akademiko Adolfo Jucio pagrindinės mokyklos aštuntokėms Ramintai Narmontaitei ir Viktorijai Bekėžaitei – „Pasirokoukem“ (mokytoja Rineta Raudienė).

            10–12 klasių kategorijoje komisija skyrė net dvi pirmąsias vietas. Verčiausia atstovauti Plungei Skuode komisija išrinko „Saulės“ gimnazijos mokinių grupę, atlikusią įspūdingą kompoziciją. Tad kelialapis į Žemaitijos regiono skaitovų konkursą gimnazistams atiteko be ilgų svarstymų (mokytojai Rita Barniškienė ir Juozas Milašius). Pirmosios vietos nusipelnė ir Šateikių pagrindinės mokyklos dešimtokė Silvija Puplauskaitė už puikiai perteiktą Aurelijos Norvilienės kūrinį „Kčp kaima mergelka ištekiejė“ (mokytoja Lida Puidokienė). Antroji vieta pripažinta Nausodžio pagrindinės mokyklos devintoko Karolio Valančiaus ir dešimtokės Redos Šarkauskaitės duetui už Vaclovo Ruikos kūrinį „Aple mergeles i vaikius“ (mokytoja Genutė Matevičiūtė).

            Pagaliau atėjo metas išklausyti, kaip tarmiškai šneka, deklamuoja suaugusieji. Iš trijų dalyvių į tolesnį etapą pateko šateikiškė Aleksandra Mikutienė, papasakojusi apie „pliotkarką“, ir kapsūdiškė Stefanija Petreikienė, paskaičiusi du savo kūrybos eilėraščius – „MÅna gyvenims“ ir „Kituoks kars“.

            Pasitikrinę, kad tikrai ir gerai moka žemaitiškai kalbėti, atrankinio konkurso laimėtojai lapkričio 21 dieną Skuode sieks pelnyti geriausio Žemaitijos regiono žemaičių tarmės žinovo vardą.

 

Informacija parengta pagal laikraščio “Plungė” korespondentės Jolantos Vasiliauskienės medžiagą

Sauliaus Narkaus nuotraukos

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X