Telšių rajone rastas maru užsikrėtęs šernas

2018-07-19

 

Liepos 18 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus į sakymu Telšių rajono savivaldybės teritorija paskelbta afrikiniu kiaulių maru užkrėsta teritorija. Afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusio šerno gaišena rasta Varnių seniūnijos Pušinės miške, medžiotojų klubo „Žvėrių Rojus“ medžioklės plotų vienete.

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.

Afrikinis kiaulių maras žmonėms nepavojinga liga, jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Užfiksavus afrikinį kiaulių marą, tiriami visi sumedžioti šernai, medžiotojų klubas ar būrelis į pareigojamas ne rečiau vieną kartą savaitėje ir ne trumpiau kaip vieną mėnesį ieškoti šernų gaišenų.

Kiaulių savininkai, į tariantys, kad jų gyvuliai serga, turi nedelsiant kreiptis į vietos privatų veterinarijos gydytoją arba teritorinės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. Iki šiol nėra sukurta jokių afrikinio kiaulių maro gydymo metodų ar efektyvios vakcinos, apsaugančios nuo šios ligos. Susirgusios kiaulės nėra gydomos, o utilizuojamos, naikinamos ne tik kiaulių gaišenos, bet ir menkavertis turtas, ūkyje laikyti pašarai.

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.