Šiemet pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba galės dar daugiau mažas pajamas gaunančių Lietuvos gyventojų – nuo sausio pradžios padidintas pajamų ir turto lygis teisinei pagalbai gauti.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba jau daugiau kaip dešimt metų teikia paslaugas žmonėms, kai jiems teisingumo siekti prireikia teismuose – tokiais atvejais valstybė garantuoja advokato pagalbą teisminiame procese.
„Valstybė garantuoja žmonėms pirminę ir antrinę teisinę pagalbą. Pirminė teikiama kiekvienoje savivaldybėje, čia bet kuris žmogus turi teisę pasikonsultuoti su specialistu teisinėmis temomis. Mūsų tarnyba teikia antrinę teisinę pagalbą, kai žmogui prireikia savo teises ginti ar siekti teisingumo teismuose: tarnybos paskirtas advokatas padeda parengti dokumentus, užtikrinama gynyba ir atstovavimas bylose, taip pat atstovaujami žmogaus interesai sprendžiant ginčą ne teisme. Valstybė, didindama pajamų ir turto lygį teisinei pagalbai gauti, sudaro galimybę ta pagalba pasinaudoti vis didesniam žmonių ratui“, – sako Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos vadovė Anželika Banevičienė.
Anot jos, per antrinę teisinę pagalbą visiems šalies piliečiams užtikrinamos vienodos galimybės siekti teisingumo ar ginti savo teises teismuose. Tai reiškia, kad net mažas pajamas gaunantys ir turto neturintys asmenys gali bylinėtis teisme, nes tokiu atveju visas arba dalį bylinėjimosi išlaidų padengia valstybė.
Antrine teisine pagalba gali pasinaudoti asmenys, kurie neviršija nustatyto pajamų ir turto lygio. Jeigu asmens pajamos ir turtas neviršija pirmojo finansavimo lygio, valstybė kompensuoja visas išlaidas, žmogui paslaugos visiškai nieko nekainuoja; jeigu neviršija antrojo lygio – valstybė kompensuoja 50 procentų išlaidų.
Pajamų lygiui nustatyti vertinamos asmens pajamos ir turimų išlaikytinių skaičius. Šiemet pretenduoti gauti 100 proc. valstybės finansuojamą teisinę pagalbą gali asmuo, jeigu jo pajamos per metus neviršija 3 500 eurų (prieš pusmetį šis skaičius buvo 2 925). Jeigu asmuo turi vieną išlaikytinį , suma didėja iki 4 812,5 euro, jeigu du – iki 6 125 eurų, tris – iki 7 437 eurų. Kitaip sakant, asmuo gali gauti teisinę pagalbą per mėnesį vidutiniškai uždirbdamas 291,67 euro, atitinkamai turėdamas vieną išlaikytinį – 401,04 euro, du – 510,42, tris – 619,79 euro. Valstybė kompensuoja 50 proc. išlaidų, jeigu asmens metinės pajamos neviršija 5 250 eurų, vidutinis mėnesio uždarbis – 437,5 euro. Atitinkamai sumos didėja turint išlaikytinių.
„Norėčiau atkreipti dėmesį , kad vertinamos ne tik pajamos, bet ir turimas turtas. Asmens turto lygis apskaičiuojamas tai pat, kaip ir socialinei pašalpai gauti – pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams į statymą. Tad asmuo gali gauti antrinę teisinę pagalbą tik tada, jeigu pirmąjį arba antrąjį lygį atitinka ir turto, ir pajamų vertė. Paprastai žmonės žino realiai, kokios jų pajamos ir turtas, pagalba skiriama būtent sunkiai besiverčiantiems. Tačiau, jeigu kyla neaiškumų ar abejonių, visuomet galima kreiptis į tarnybą, viską išsiaiškinsime kartu“, – sako tarnybos direktorė A. Banevičienė.
2015 metais teisinė pagalba tarnybos sprendimu buvo suteikta daugiau kaip 16 tūkst. pareiškėjų, o iš viso, į skaitant ir advokato atstovavimą baudžiamosiose bylose, per metus teisinė pagalba suteikta per 41 tūkst. kartų. Pernai antrine teisine pagalba aktyviausiai naudojosi Joniškio ir Rokiškio rajonų bei Šiaulių miesto gyventojai.
Nuo pernai metų liepos mėnesio Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba reorganizuota į vieną į staigą su penkiais skyriais – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio. Gyventojams ši pertvarka nesukels nepatogumų, pagalbos galima kreiptis tokia pat tvarka kaip ir anksčiau. Anot tarnybos direktorės A. Banevičienės, vykdomos permainos susijusios su darbų koordinavimu, bendros informacinės sistemos kūrimu, siekiu suvienodinti ir gerinti teikiamų paslaugų kokybę.
Valstybės garantuojama teisinė pagalba finansuojama iš valstybės biudžeto. Papildomos informacijos apie valstybės garantuojamą teisinę pagalbą galima rasti interneto svetainėje www.teisinepagalba.lt
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos informacija