2013-05-14
![SAULA]()
Plungės kultūros centro teatras „Saula“, vadovaujamas Sigitos ir Romo Matulių, yra vienas geriausių teatrų mūsų šalyje. Jis net septynis kartus pripažintas respublikinio teatrų konkurso „Šimtakojis“ laureatu, du kartus – pasaulinių atrankų laureatu, apdovanotas aukščiausiu mėgėjų meno apdovanojimu „Aukso paukštė“ ir dviem „Tegyvuoja teatras“ nominacijomis, tapo tarptautinio konkurso Minske (Baltarusija) Grand prix laimėtoju. Teatro aktoriai yra nuolatiniai įvairių renginių, projektų, konkursų iniciatoriai, rengėjai ir vedėjai. Gegužės 18 dieną teatras SAULA minės kūrybinės veiklos 20-ies metų jubiliejų. Ruošiantis jubiliejui, teatro režisieriai Sigita ir Romas Matuliai sutiko atsakyti į keletą klausimų.![Teatro SAULA režisieriai Minske]()
- Ką Jums reiškia teatras?
Teatras mums reiškia viską: tai mūsų šeima, mūsų darbas, mūsų laisvalaikis, mūsų hobis, mūsų saviraiška ir galiausiai – mūsų gyvenimas. Visos kada nors patirtos geriausios emocijos ar sutikti brangūs žmonės iš esmės susieja su teatru. Buvę ir dabartiniai teatro „Saula“ aktoriai – tai nepaprastai puikūs jauni žmonės, dėl kurių norisi kurti ir jaustis atsakingais.
- Kaip kilo idėja teatrą pavadinti ,,Saula“ vardu?
Mūsų teatro pagrindinė misija – padėti jaunam žmogui gyventi pilnavertį gyvenimą, ieškoti, realizuoti savo idėjas, siekti aukštesnių tikslų, būti kūrybingam, socialiai brandžiam, pažinti meno kalbą ir ją perteikti aplinkai. Todėl 2002 metais pastačius spektaklį pagal Mažos Giraitės epus „Saula“, visi kartu – ir aktoriai, ir mes – supratome, kad šio spektaklio idėja iš esmės atitinka tai, ko mes visi siekiame. Spektaklyje kalbama apie sparnuotą moterį, gyvenusią tarp kuprotų žmonių, auginusią kuprotus vaikus ir siekusią iš vaikų kuprų išauginti sparnus. Taigi, tuometinio spektaklio ir mūsų teatro idėjos sutapo: „Nė vienas iš mūsų negimė su kupra, ir tik nuo mūsų pačių priklauso, auginsime sau kupras ar didelius, galingus sparnus“. Šio spektaklio pagrindinė herojė Saula mokė vaikus skristi, manome, kad ir teatras mus moko „skristi“.
- Iš ko semiatės naujų idėjų, kurdami teatro spektaklius?
Iš visko: iš aplinkos, iš bendravimo, iš gerų žmonių, aplink skleidžiančių gerą energiją, iš kelionių ir vis patiriamų naujų emocijų, iš geros literatūros, iš mūsų „sauliečių“ gerų akių ar net iš jų išdaigų ir šėliojimų.
- Šiuo metu teatrą lanko 80 jaunų žmonių. Kiek maždaug vaikų per 20 Jūsų kūrybinės veiklos metų baigė teatrą ,,Saula“?
Dažniausiai į mūsų teatrą ateina 7-8 metų vaikai, čia jie auga, mokosi, vaidina, gyvena 12, kartais 13 metų. Per šiuos visus metus baigusių ar vaidinusių mūsų teatre yra labai daug. Kasmet išleidžiam po 6, kartais 8 mūsų absolventus.
- Kaip manote, kas turi didžiausią įtaką tam, kad Jūsų vadovaujamą teatrą taip noriai ir gausiai lanko jauni žmonės?
Pirmiausia turbūt todėl, kad yra daug brandžių ir sąmoningų jaunų žmonių, kuriems svarbi jų ateitis, svarbi jų aplinka, svarbu, kokiomis veiklomis užpildytas jų laisvalaikis. Todėl, kad yra daug sąmoningų tėvų, kuriems rūpi, kokioje terpėje formuojasi jų vaikai. Kita vertus, teatras – tai gyvas organizmas, jame turi būti ne tik mokomasi ir vaidinami spektakliai, jame turi būti daug prasmingo bendravimo, projektų, įdomios kasdienės veiklos, kelionių, pažinčių. Buvimas teatre kasdien atneša naujų potyrių, skatina vaizduotę, didina pažinimą. O svarbiausia turbūt todėl, kad mūsų teatre viskas tikra ir nuoširdu.
- Kolektyvas minės labai solidžią kūrybinės veiklos sukaktį. Prašytume, kad Jūs su mumis pasidalytumėte įsimintiniausiais įvykiais ir nuotykiais, kurie Jus lydėjo spektaklių, konkursų, gastrolių ir repeticijų metu visus 20 metų.
Įsimintiniausi įvykiai yra dalyvavimas pasauliniuose teatro forumuose, tarptautiniuose festivaliuose, pažintys su didžiaisiais mūsų profesionalaus teatro korifėjais, mūsų teatrinio veiksmo stovyklos, kas dveji metai mūsų organizuojama tarptautinė teatrų laboratorija „Mažoji Melpomenė“ ir, žinoma, kiekviena spektaklio premjera. Premjeros suteikia tiek emocijų ir nenusakomų jausmų, kurie įsirėžia visam gyvenimui.
- Ką norėtumėte pasakyti ar palinkėti teatro ,,Saula“ gerbėjams, ištikimiausiems draugams bei partneriams, kurie su Jumis buvo visus 20 metų?
Ačiū, kad jūs esate, kad Jūs mus palaikote, kad džiaugiatės ir liūdite kartu su mumis, kad su mumis kalbate, mus girdite ir mus suprantate. Dėl Jūsų verta būti, kurti ir gyventi.
Dėkojame teatro „Saula“ režisieriams už nuoširdžius atsakymus bei sakome – iki malonaus susitikimo gegužės 18 d., 16 val., Plungės kultūros centre, vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ kūrybos vakare!
Plungės kultūros centras