Rugsėjo 28 d. Vaiko teisių apsaugos skyrius, Plungės vaikų globos agentūra „Cyrulis“ ir Agentūros socialinis partneris Švedijos Boksholmo komunos „Vanner emellan“ organizacija Plungės vaikų globos namuose surengė tarptautinį forumą „Vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugos Lietuvoje ir Švedijoje“, kurio metu išsamiai buvo kalbama apie vaikų dienos centrų veiklos organizavimą, apie teikiamą pagalbą vaikams ir jų šeimoms, dalijamasi praktine patirtimi, diskutuojama aktualiomis temomis. Forume dalyvavo vaikų dienos centrų, Plungės socialinių paslaugų centro ir ugdymo įstaigų socialiniai pedagogai, Vaikų globos namų atstovai, „Vanner emellan“ organizacijos delegacija.
Pagrindinį pranešimą „Vaikų dienos socialinės priežiūros ir ugdymo paslaugos Plungės rajono savivaldybėje“, naudodama skaidres, pristatė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Aldona Striaukienė. Apie Vaikų dienos centro ir socialinės paramos centro „Cyruliukai“ veiklą kalbėjo šio centro vadovė Audronė Kiseliova, su vaikų ir jaunimo centro „Vilties vėrinėliai“ veikla supažindino jo vadovė Jolanta Virbickienė.
Apie teikiamą pagalbą vaikams ir šeimoms Boksholmo komunoje kalbėjo komunos Socialinės kontoros socialinis sekretorius Kalle Bergas. Atkreiptinas dėmesys, kad savivaldybės lygmeniu struktūra panaši tiek Lietuvoje, tiek Švedijoje. Pranešėjo teigimu, Švedijoje labiau dirbama su šeima (mama ir tėčiu), iš Lietuvos reikėtų pasimokyti darbo su vaiku.
Boksholmo komunos Socialinė kontora taip pat turi apskaitą šeimų, kurioms dėl ekonominių priežasčių, priklausomybių, psichikos sutrikimų, auginančių mažamečius ar sutrikusio intelekto vaikus, yra teikiama tiek materialinė, tiek įvairių specialistų pagalba. Boksholmo komuna yra priėmusi apie šimtą vaikų pabėgėlių (be tėvų), kuriems taip pat yra teikiama visapusiška pagalba.
Dirbant su minėtomis šeimomis, pirmiausia įvertinama padėtis ir sprendžiamas klausimas, ar vaikas gali likti savo šeimoje. Socialinio sekretoriaus Kalle Bergo teigimu, dažniausiai vaikas paliekamas šeimoje, teikiant šeimai pagalbą iš išorės. Tokie tėvai mokomi, kaip keisti gyvenimo būdą, kaip auklėti vaikus. Jei, dirbant su šeima, padėtis šeimoje nesikeičia, vaikas savaitei laiko gali būti perkeltas į Budinčius namus. Jei to nepakanka (tėvai nesusitvarko savo gyvenimo, ir vaikui nėra saugu gyventi su tėvais), vaikas gali būti apgyvendinamas kitoje šeimoje, kuriai patikima vaiko priežiūra. Jei vaikas turi priklausomybių, jis siunčiamas į Pagalbos namus (tai labiau būdinga paaugliams), kur koreguojamas jo elgesys. Šiuose namuose vaikas gali gyventi ir būti gydomas iki 6 mėnesių. Apie 20 metų Boksholme vykdoma programa tėvams, pagal kurią ugdomi tėvystės įgūdžiai, ir tai duoda teigiamų rezultatų. Darbas su šeima ir visa teikiama pagalba šeimai yra finansuojama savivaldybės lėšomis.
Forume dalyvavusi Boksholmo merė Britt-Maria Johansson, „Vanner emellan“ organizacijos vadovė Karin Knutsson ir Plungės vaikų globos agentūros „Cyrulis“ direktorė Vanda Bendorienė, apibendrindamos forumo diskusijas, išsakė mintį, jog kasmet organizuojami bendri abiejų šalių renginiai sudaro galimybę įvairiais aspektais išsamiau pasikeisti informacija apie savivaldybėse vykdomą veiklą, pasidalyti įspūdžiais, savo veiklos srityje pritaikyti kitos šalies patirtį.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus inf.