2012-12-13
Kas trunka devynis mėnesius? Tikriausiai pirmoji Å¡ovusi mintis būtų nėÅ¡tumas arba mokslo metai. Būtent tiek trunka Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyriaus jau 8 metus vykdomas sveikatingumo projektas. Pagrindinis projekto tikslas arba laukiamas kūdikis – cerebriniu paralyžiumi sergančių asmenų ir jų Å¡eimos narių rūpinimasis savo sveikata ir supratimas, kad sveikatos priežiūra – tai nėra tik ligos gydymas ir vizitai pas gydytojus susirgus.
Pirmiausia Å¡iuo projektu stengiamės įdiegti supratimą, kad žinios ir sveikatos ugdymas negali būti vienkartinis, tik žinių kompleksas ir nuoseklus akiračio plėtimas duos lauktų rezultatų.
Projekto „Sveikatos mokykla – stovykla“ veiklos programa paremta teoriniais ir praktiniais užsiėmimais. Projekto vykdymo laikotarpiu, bendradarbiaudami su Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojomis, projekto dalyvius supažindinome su sveikatos samprata, statistika, įdomiais faktais, sveikos mitybos taisyklėmis, sveikos gyvensenos pagrindais, gyvenimo būdo keitimo galimybėmis, vitaminų svarba, rudenį, kada daugeliui pasireiÅ¡kia depresija, kalbėjome apie dvasinę sveikatą, stresą, jo naudą ir žalą, poilsį ir jo svarbą žmogui.
Kadangi mokslo metai turi atostogas, tai po teorinės mokyklos viską praktiÅ¡kai įgyvendinti nutarėme Palangoje, stovykloje, kuri vyko birželio 26 – liepos 1 dienomis. Stovykloje dalyvavo 38 skyriaus nariai, daugelis dalyvių – ypač sunkios negalios.
Stovykla – pats neformaliausias ir labiausiai tinkamas būdas bendrauti ir kartu mokytis, laikas, kai galima aktyviai pailsėti, nepamirÅ¡tant fizinės sveikatos gerinimo, o bendrystės pamokos tiek tarp savų, tiek ir aplinkos – dvasinės sveikatos ugdymas. Kad galėtų vieningai siekti tikslo, dalyviai prisiekė sveikai maitintis, nueiti 100 km Basanavičiaus gatve bei užsiimti saulės vonių, jodo, gryno oro ir vandens terapija. Å ią priesaiką dalyviai uoliai vykdė, nors ir lietus juos laistė. Stovyklos metu dalyviai arÅ¡iai kovėsi „protų kovose“, taip pasitikrindami savo sveikatingumo žinias.
Trys komandos atsakinėjo į klausimus, ar tiesa, kad žmogaus plaukas gali iÅ¡laikyti 3 kg svorį, koks didžiausias žmogaus organas ir kt. Kiekviena diena buvo skirta skirtingai stichijai – vandeniui, žemei, orui, ugniai. Bendrai leidome vakarus, degustuodami arbatas, raÅ¡ėme slapčiausius norus ir juos patikėjome dangui, pajūryje paleisdami juos skrieti balionais.
Jau gruodis, o atrodo, kad stovykla vyko tik prieÅ¡ mėnesį. Nukeliavę Å¡į žinių kelią, jį užbaigsime dar vienu susitikimu su Visuomenės sveikatos biuro atstovais. Tikimės, kad po Å¡io projekto galėsime pasakyti: žinios, nuostatos, elgesys = sveikata.
Projektas įgyvendintas už lėÅ¡as, kurias skyrė Savivaldybės bendruomenės sveikatos taryba bei rėmėjai.
Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyrius