Sužaloti medžiai miesto nepuošia

2017-05-15

  Kasmet rašome apie saugotinus medžius, taisyklingą jų genėjimą, leidimų išdavimą. Tačiau, imdamiesi pjūklo, kažkodėl žiūrime į kaimynų pavyzdį , o ne klausiame specialistų patarimo.

  Gegužės 3 d. rytą Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos nariai buvo nemaloniai nustebinti, kaip Plungės miesto M. K. čŒiurlionio gatvės gyventojai pasielgė su liepomis: gatvę „puošia“ ne gaivia žaluma pasidabinę medeliai, o stuobriai.

 

  Neteisėtas želdynų naikinimas arba neteisėtas saugotinų medžių žalojimas užtraukia baudą asmenims iki 200 Eur. 2016 m. Plungės rajono aplinkos apsaugos agentūra nubaudė UAB „Dobilėlis“ dėl Medžių genėjimo taisyklių nesilaikymo. Parduotuvės, į sikūrusios Žemaitijos g. 13, Babrungo k., savininkams taip pat gresia bauda dėl 16 liepų neteisingo genėjimo, sužalojant medžius.

  Dar kartą primename, griežtai draudžiama genėti medžius nupjaustant storąsias šakas, paliekant nuo stiebo išsišovusius kelmelius – stagarus ar iš viso paliekant tik stuobrį . Medžių ir krūmų genėjimo reikalavimai, nustatyti aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. į sakymu Nr. D1-45, yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Jei medžiai yra saugotini, norint medį genėti ar nukirsti, reikalingas seniūnijos išduotas leidimas.

  Medžiai genimi retinant lają, kai išpjaunama ne daugiau kaip 20 proc. nepagrindinių šakų iki 5 cm skersmens, išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę. Taip pat galima pakelti lają, kai palaipsniui (per kelis metus) nuo stiebo apačios išpjaunamos žemutinės šakos, išsaugant aukščiau esančias šakas ir viršūnę. Pažeminti medžio viršūnę galima, tik kai trukdo elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijoms arba viršūnė jau yra nudžiūvusi. Genint medžius reikia stengtis nepalikti didelių žaizdų, nes jos lėtai gyja. Dažniausiai per šakų nupjovimo vietas, kurios nespėja užaugti (arba neteisingai nupjautos), patenka ligos, kenkėjai.

 

Vietos ūkio ir turto skyriaus vyr. specialistė (ekologė) E. Lydienė

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.