Su Marienburgo pilies iždininku – apie kryžiuočius ir literatūrą

2014-12-31

         Gruodžio 12-osios vakarą apsilankiusieji Plungės viešojoje bibliotekoje turėjo unikalią progą susitikti su Marienburgo (Lenkija) pilies vyriausiuoju iždininku bei rašytoju Mareku Stokovskiu, kurį į Plungę atlydėjo jo bičiuliai Virginija ir Gintaras Končiai. Susitikime dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.

         Šio susitikimo idėją Plungės viešosios bibliotekos direktorei Violetai Skierienei mestelėjusiam G. Končiui renginyje neatsitiktinai teko išskirtinis vaidmuo. Jis buvo pakviestas ne tik vertėjauti, bet ir pademonstruoti istorinį kryžiuočių riterio apdarą, mat svečias atvyko pasiruošęs papasakoti ir apie savo kūrybą, ir apie Marienburgo pilį, kuri net kelis amžius buvo glaudžiai susijusi su Lietuvos istorija.

         Ilgai tarnavusi kaip Kryžiuočių ordino didžiojo magistro rezidencija, ne kartą nusiaubta ir vėl atstatyta, šiandien pilis yra tapusi vienu moderniausių ir gausiausiai Lenkijoje lankomų muziejų. Prie to, neabejotinai, yra prisidėjęs ir Plungėje viešėjęs M. Stokovskis, parašęs ir išleidęs ne vieną knygą, pasakojančią apie Marienburgo pilį ir joje gyvenusius ar viešėjusius garsius asmenis, apie Kryžiuočių ordiną.

         Kita M. Stokovskio kūrybos šaka – grožinė literatūra: poezijos knygos, humoristinės istorijos vaikams, taip pat keli romanai, kurių centre – nuo šiurkščios sovietinės realybės į savo vaizduotės pasaulį bėgantys veikėjai, ieškantys išsvajotosios harmonijos. Rašytojas sakė tikįs, kad jo kūryba, nors kol kas nėra išversta į lietuvių kalbą, turėtų būti artima bei suprantama ir lietuviams, nes abi kaimyninės šalys išgyveno panašius istorinius perversmus, palikusius gilias žymes kiekvieno vidiniame pasaulyje.

         Naujausioje, prieš tris mėnesius pasirodžiusioje, M. Stokovskio knygoje „Trumpi kino filmai“, be nuosekliai plėtojamos kelionės istorijos, gausu trumpų intarpų, filosofinių pamąstymų, netikėtai į galvą šovusių minčių, kurias autorius vadina meteoritais. Sužavėta šių trumpų istorijų, fotografė Marzena Šymanska sukūrė nuotraukų ciklą, kurį taip pat buvo galima išvysti Plungės viešosios bibliotekos Bokšto salėje. O V. Končienė į lietuvių kalbą išvertė ir garsiai perskaitė tris kūrinio dalis, pasak jos, geriausiai atspindinčias, kokia didelė poetinė galia slypi iš pirmo žvilgsnio paprastose, žaismingose M. Stokovskio miniatiūrose.

 

Informacija parengta pagal laikraščio „Žemaitis“ korespondentės Jurgitos Naglienės medžiagą


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.