Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena

2016-10-28

 

       Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorė yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federacija (angl. International Federation of Psoriasis Associations). Lietuvoje Pasaulinė žvynelinės diena minima nuo 2004 metų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žvyneline serga apie 125 mln. gyventojų, ligos paplitimas – 3 proc. Pasak medikų, žvynelinė yra lėtinė neišgydoma liga, o sergantieji patiria psichologinį , soclialinį bei fizinį diskomfortą.

       Žvynelinė (psoriazė) yra lėtinė neužkrečiama liga, kuri pažeidžia kūno ir galvos plaukuotosios dalies odą, nagus. Įrodyta, kad žvynelinė pacientų gyvenimo kokybę pablogina panašiai kaip lėtinės širdies ligos, cukrinis diabetas ar piktybiniai navikai, nesvarbu, lengva, vidutinė ar sunki jos forma. Lietuvos tyrimo duomenimis, reikšmingą gyvenimo kokybės pokytį išgyvena 50 proc. žvyneline sergančiųjų, dažniau moterys nei vyrai; atitinkamai nerimo ir depresijos požymių – 37 proc. ir  23 proc. pacientų. 

       Žvynelinės gydymo naujovės sparčiai žengia į priekį . Lengva ir vidutinio sunkumo liga gydoma vietinio poveikio vaistais nuo uždegimo (gliukokortikoidai, vitamino D3 preparatai), ultravioletiniais spinduliais (fototerapija). Nuo 2011 m. centralizuotai perkami biologiniai vaistai sunkiai žvynelinei gydyti. Biologiniai vaistai skiriami, kai neveiksmingas tradicinis sisteminis ligos gydymas universitetų ligoninėse Kaune ir Vilniuje.

 

VSB inf.

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.