Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena

2014-10-29

       Spalio 29-ąją minima Pasaulinė žvynelinės diena. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žvyneline sergančių žmonių problemas, jų gyvenimo kokybę ir socialinę izoliaciją. Ši diena Lietuvoje minima kasmet nuo 2004 metų. 

       Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, žvyneline (psoriaze) serga apie 125 mln. žmonių, tai yra, apie 4 proc. visų pasaulio gyventojų. Lietuvoje šia liga serga apie 3 proc. gyventojų.

       Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, Plungės rajone 2013 m., palyginti su 2008 m., užregistruotų susirgimų odos ir poodžio ligomis padidėjo 21,5 proc. Palyginti su šalimi, 2013 m. Plungės rajono savivaldybėje sergančiųjų odos ir poodžio ligomis buvo 13,6 proc.  mažiau. Šiomis ligomis dažniau serga moterys bei asmenys, gyvenantys mieste.

       Žvynelinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri sukelia nemalonios išvaizdos pleiskanojančius kūno odos, galvos plaukuotosios dalies ir nagų pažeidimus. Sergant šia liga, oda išberiama raudonais į vairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais „žvynais“. Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis. Dažnai židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į neplaukuotąją kaktos, skruostų, ausų, sprando sričių odą. Žvynelinė iki 15 proc. pažeidžia sąnarius – jie ištinsta, deformuojasi, todėl sergantį jį vargina skausmai, darosi sunku judėti. Ligai progresuojant, pacientai gali tapti neį galūs. Dažniausiai žvynelinės židinių neniežti, tačiau gali niežėti, jei vystosi uždegimas, liga greitai plinta.

       Dažniausiai psoriazę sukelia stresas, genetiniai veiksniai, medžiagų apykaitos sutrikimai (cukrinis diabetas, skydliaukė), bakterinės infekcijos, kontaktiniai alergenai, kai kurie vaistai. Neatmetamas ir maisto, kurio sudėtyje yra daug priedų, neigiamas poveikis. Psoriazė gali būti paveldima – apie 70 proc. ligonių šeimose buvo sirgusiųjų šia liga.

 

Plungės rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.