Spalio 20-ą minima Pasaulinė osteoporozės diena. Tai liga, kai mažėja kaulų tankis, kaulai retėja, prastėja jų kokybė ir gerokai padidėja lūžių rizika. Osteoporozė praminta tyliąja liga ar tyliąja epidemija, kurios metu kaulai ilgą laiką minkštėja po truputį be jokių simptomų. Sergantys žmonės dažniausiai nieko nejaučia, kol pirmą kartą net nuo menkiausių traumų lūžta kaulai. Pavyzdžiui, dažnai nukenčia šlaunikauliai ir stuburo slanksteliai (pastarieji dėl kompresinių lūžių, kai slankstelis sutraiškomas virš jo esančių organų svorio).
Osteoporoze sergantys žmonės dažnai būna susikūprinę (deformuojasi krūtininė stuburo dalis), po truputį mažėja jų ūgis (jei jis sumažėjo daugiau kaip 3 cm, derėtų susirūpinti), jie kenčia apatinės nugaros srities skausmus. Kai kurie dėl nuolatinio skausmo netgi suserga depresija.
Anksčiau buvo sakoma, kad osteoporozė – senatvės liga, tačiau dabar manoma, kad problemos iškyla dar vaikystėje. Kaulų audinio stiprumą lemia įvairios priežastys. Stipresni kaulai būna tų, kurie vaikystėje tinkamai maitinosi, daug judėjo. Jei žmogus rūko, nesportuoja, vartoja alkoholį, per mažai sveria ir vartoja per mažai kalcio ir vitamino D, – visi šie veiksniai didina riziką susirgti osteoporoze ir patirti kaulų lūžius.
Jei šeimoje (ypač tarp pirmos eilės giminių) kas nors sirgo osteoporoze, yra rizika, kad sirgsite ir jūs. Rūkymas (daugiau kaip 20 cigarečių per dieną), pernelyg gausus alkoholio vartojimas, nepakankamas kalcio kiekis mityboje ir fizinio aktyvumo trūkumas didina riziką susirgti šia liga. Ją lemia ir virškinamojo trakto, inkstų, endokrininės ir kitos ligos, dėl kurių sutrinka kalcio ir kitų mineralų apykaita. Tam tikri medikamentai taip pat turi šalutinių poveikių, kurie sąlygoja osteoporozės išsivystymą (diuretikai, gliukortikoidai, skydliaukės hormonai). Vegetariška mityba, mažas kūno svoris (mažiau kaip 57,8 kg), kai kurios ligos (nervinė anoreksija, tirotoksikozė, reumatoidinis artritas, žarnyno ligos) taip pat gali sukelti osteoporozę. Įtakos turi ir amenorėja (mėnesinių nebuvimas), mažas kaulų mineralinis tankis (osteopenija), prastas regėjimas, neuroraumeniniai sutrikimai.
Statistika. Osteoporozė yra plačiai paplitusi problema pasaulyje. Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje ir, anot Tarptautinio osteoporozės fondo, hospitalizacijų dėl osteoporozės būna žymiai daugiau nei dėl daugumos kitų ligų (pvz., krūties vėžio ar širdies infarkto).
Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Osteoporozės paplitimas tarp 65–74 m. amžiaus moterų yra 19 proc., o tarp vyresnių nei 85 metų – net 50 proc. Tarptautinis osteoporozės fondas skelbia, kad šia liga suserga 1 iš 3 moterų ir 1 iš 5 vyrų virš 50 m. amžiaus. Senėjant žmonijai, 2010 m. žmonių, sergančių osteoporoze (vyresnių nei 50 m. amžiaus), skaičius JAV padidės iki 12 mln., o 2020 m. iki 14 mln.
Pasaulyje dėl osteoporozės kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių (kas 30 sekundžių vienam ES šalių gyventojui įvyksta kaulo lūžis). Apie 40 proc. moterų ir 13 proc. vyrų įvyksta vienas ar keli osteoporoziniai lūžiai. Pasaulyje prognozuojamas šlaunikaulių lūžių skaičiaus didėjimas nuo 1,66 mln. (1990 m.) iki 6,26 mln. (2050 m.). Per pirmuosius mėnesius po patirto šlaunikaulio lūžio miršta 15–20 proc. žmonių, 50 proc. tampa neįgalūs, o 25 proc. reikalinga nuolatinė slauga. Vyresnei nei 50 metų moteriai rizika mirti nuo šlaunikaulio kaklelio lūžio yra tokia pati, kaip ir nuo krūties vėžio.
Plungės rajone 2014 metais užregistruota 300 susirgimų, iš jų 53 – nauji pacientai.
VSB inf.