Šiaurietiškas ėjimas – ir aktyvus poilsis, ir sveikata

2015-04-17

            Šiaurietiškas ėjimas – ėjimas su specialiomis lazdomis – populiarėja visame pasaulyje, kaip aktyvaus laisvalaikio leidimo, kūno ir sielos sveikatinimo būdas, tinkantis įvairaus amžiaus ir kompleksijos žmonėms.

            Šiaurietiškam ėjimui būdingą techniką vasaros treniruočių stovyklose slidininkai taikė jau nuo 1930 m. Kaip sporto rūšis, dabartinę savo formą šiaurietiškas ėjimas įgavo 1997 m. Suomijoje. Valmarkos sporto instituto studentas Marko Kantaneva savo diplominiame darbe šiaurietišką ėjimą aprašė ir pagrindė, kaip sporto šaką. Jis sukūrė ir pirmąjį šiaurietiško ėjimo lazdų modelį.

            Labiausiai ši laisvalaikio forma išpopuliarėjusi Suomijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir Švedijoje. Taip pat Prancūzijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Australijoje, Japonijoje ir JAV vis daugėja žmonių, besidžiaugiančių šia sporto šaka. Mūsų kaimynai lenkai, estai ir latviai skaičiuoja šimtus tūkstančių, pamėgusių šį užsiėmimą. Priskaičiuota apie 2,5 mln. šiaurietiško ėjimo entuziastų visame pasaulyje. Manoma, kad gali būti apie 8 – 10 mln. pavienių (neasocijuotų) tokio ėjimo mėgėjų.

            Į Lietuvą šiaurietiško ėjimo idėja atklydo apie 2007 m., bet platesnį susidomėjimą visuomenėje pradėjo įgauti tik nuo 2009 m. pavasario. Buvo surengti pirmieji šiaurietiško ėjimo mokymai Kaune, pradėta organizuoti inventoriaus gamyba, ir 2009 m. vasarą pasirodė pirmosios šiaurietiško ėjimo lazdos, pagamintos Lietuvoje.

            Pirmieji šiaurietiško ėjimo žingsniai kiekvienoje šalyje būna panašūs. Iš pradžių ši užsiėmimo forma būna išjuokiama, pirmieji žygeiviai jaučiasi nedrąsiai, bet po kurio laiko gatves užplūsta įvairaus amžiaus džiugiai nusiteikusių ėjikų su lazdomis. Jau nuo pat pirmųjų žingsnių su lazdomis žmonės pajaučia tokio judėjimo efektyvumą ir malonumą. Dėl savo paprastumo ir natūralumo (pagrįstas elementaraus ėjimo judesiais) šiaurietiškas ėjimas patrauklus visiems. Jį sėkmingai savo treniruotėms gali taikyti ir siekiantys rekordų sportininkai, ir fizinės būklės gerinimo bei sveikatingumo grupės. Kaip aktyvaus laisvalaikio formą, jį mėgsta pagyvenę žmonės, jaunimas ir vaikai.

            Šiaurietišku ėjimu galima užsiimti visur ir visada – miesto gatvėje, parke, miške, paupyje ar prie jūros. Tai – užsiėmimas, nereikalaujantis didelių finansinių išteklių. Šiaurietiško ėjimo lazdos, įsigytos už daugumai prieinamą kainą, motyvuoja reguliariai užsiimti sveiku sportu ir palaikyti gerą fizinę formą. Šiaurietiško ėjimo treniruotės ir tinkama mityba puikiausiai gali padėti spręsti antsvorio problemas. Šiaurietiškas ėjimas – puiki alternatyva sporto salių treniruokliams, nes treniruoja visas pagrindines raumenų grupes. Su šiaurietiško ėjimo lazdomis galima atlikti įvairius pratimus. Pratimai su lazdomis stiprina kūną, daro jį lankstesnį ir tampresnį.

            Per paskutinius 15 metų, kai šiaurietiškas ėjimas įgauna vis didesnį populiarumą, buvo atlikti įvairūs tyrimai. Palyginamojo metodo būdu buvo analizuojami tiriamųjų fiziniai duomenys einant paprastai ir einant su lazdomis. Apibendrinant tokių tyrimų rezultatus, daromos išvados, kad šiaurietišku ėjimu dėl jo teigiamo poveikio gali užsiimti visi, nepriklausomai nuo fizinio pajėgumo lygio. Kaip saugi judėjimo forma ji gali teikti džiaugsmo netgi sunkiai vaikštantiems ir turintiems judėjimo problemų žmonėms.

            Poveikis sveikatai: treniruoja  kūno raumenis; gerina kvėpavimo organų, širdies ir kraujagyslių veiklą; teigiamai veikia nuotaiką; sunaudojama apie 20 proc. daugiau energijos, palyginti su paprastu ėjimu; atpalaiduojami kaklo ir sprando srities raumenys; iki 30% mažiau apkrauna judėjimo aparatą, todėl ypatingai tinka turintiems sąnarių, nugaros problemų; aktyvus kvėpavimas pagerina viso organizmo aprūpinimą deguonimi; geriausiai pritaikyta reabilitacinė judėjimo forma sergant širdies ligomis arba po traumų; pratimai su lazdomis gerina fizinį pajėgumą.

            Šiaurietiškas ėjimas dėl šių aprašytų  privalumų šiuo metu pasaulyje yra viena iš labiausiai populiarėjančių sveikatingumo formų. Kai kuriose šalyse (pvz., Vokietijoje) šiaurietiškas ėjimas taikomas prevencinėse ligų programose ir ateityje, matyt, turės žymų vaidmenį visuomenės sveikatos priežiūros sistemoje visame pasaulyje.

            Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras šiaurietiško ėjimo užsiėmimus organizuoja ir veda visiems besidomintiems Plungės rajono gyventojams. Laukiame visų susidomėjusiųjų !

 

VSB inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.