Šeštadienio popietė – su duonos kvapu

2018-01-22

 

Bendruomeniniai šeimos namai, pradėdami antruosius projekto „Kompleksinių paslaugų teikimas bendruomeniniuose šeimos namuose“ vykdymo metus, pakvietė plungiškių šeimas prisiminti tai, kas svarbiausia kiekvienam lietuviui. Norėjosi Valstybės 100-mečiui skirtus metus pradėti prisimenant tikrąsias šeimos vertybes. O svarbiausia ir tikriausia vertybė, išsaugota per visą valstybės 100-metį, neabejotinai buvo juoda naminė duona ir jos kepimo tradicijos.

Smagu, kad gausus plungiškių šeimų būrys atsiliepė į kvietimą ir šeštadienio popietę su savo šeimomis praleido Žemaičių dailės muziejaus vadinamojoje Oginskių dvaro virtuvėje.

Pradžioje renginio pristatytas metus laiko vykdomas projektas ir jo teikiamos paslaugos. Plungiškiai paraginti ir toliau naudotis nemokamomis psichologo, socialinio darbuotojo, įvairių grupinių užsiėmimų šeimoms teikiamomis paslaugomis. Itin vertinga šiame projekte yra tai, kad šeimos gali visada dalyvauti su vaikais. Mat, kol tėvai gauna įvairias paslaugas ar dalyvauja užsiėmimuose, vaikus prižiūri vaikų užimtumo specialistas.

Šeimoms skirtas renginys „Mūsų šeimos duona“ į vieną būrį sukvietė ir skirtingose rajono seniūnijose duoną kepančias moteris – iš Kulių seniūnijos atvyko Jūratė Ramanauskienė ir Genovaitė Bertašienė, iš Šateikių – Ona Kumpienė, iš Alsėdžių – Milda Mockūnienė, iš Prūsalių – Vaida Bertašienė, iš Plungės – Jolanta Vilnienė. Loreta Jurkienė pasidalijo receptu, kokia duona kepama Rietave, o Vitalija Gladiševa iš Babrungo seniūnijos ne tik atsivežė savo iškeptos duonos, bet ir mokė renginyje dalyvaujančius vaikus, kaip teisingai maišyti, minkyti ir patiems išsikepti gardžios duonelės.

Kol mažieji mokėsi kepimo paslapčių, duonos kepėjos pristatė savo duoną, savo patirtį.

Dalyviai pirmiausia galėjo visas duonas išragauti. Surengtas ir konkursas, kuris kepėjas teisingai pasakys duonos receptūrą. Atspėjusieji gavo kiekvienos kepėjos parengtą receptą. Galiausiai įvyko duonos aukcionas – susirinkusieji, vis keldami pradinę kainą, išpirko visų kepėjų atsivežtą duoną. Brangiausiai – net 10 Eur – dalyviai nepagailėjo įsigydami Jolantos Vilnienės keptos duonos kepaliuką.

Sukviečiant kepėjas labai talkino Savivaldybės tarybos narė Daina Martišienė, kuri ne tik apdovanojo visas kepėjas savo ir LR Seimo nario Andriejaus Stančiko įsteigtomis dovanomis, bet ir pristatė bei perskaitė žolininkės Janinos Danielienės laišką su jos prisiminimais apie kadaise keptą ir ajerais kvepiančią duonelę iš tos vietos, kur dabar Kauno marių dugnas…

Savo patirtimi ir įžvalgomis apie sveiką duoną, apie jos derinius pasakojo ir viešnia – laidos „Sveika.tv“ kūrėja Vitalija Jankauskaitė.

Mažieji renginio dalyviai, laukdami, kol iškeps jų užminkyta duonelė, ruošė kitokias dovanas kepėjoms ir renginio pabaigoje patys jas įteikė.

Šventinę nuotaiką padėjo kurti ir Plungės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Minija“. Už suteiktas patalpas dėkota Žemaičių dailės muziejaus administracijai bei savanorėms Silvijai Jonušaitei ir Kamilei Raustytei.

Simboliškai už tradicijų saugojimą ir išskirtinumą apdovanotos trys kepėjos – Jolanta Vilnienė, Genovaitė Bertašienė ir Ona Kumpienė. Beje, ponia Genovaitė duoną iki šiol kepa tikrame senoviniame duonos kepimo „pečiuje“.

Renginyje dalyvavusios kepėjos džiaugėsi, kad galėjo pasidalyti savo patirtimi, atsirado norinčiųjų įsigyti jų duonos raugo, tad tikėkime, kad duonos kepimo tradicija mūsų rajone bus ir toliau perduodama iš kartos į kartą.


VšĮ „Edukacija kitaip“ inf.

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.