Senjorų išmintis geresnei plungiškių sveikatai

2014-05-15


 

 

 

       Vykdant tarptautinį URBACT programos sveikatos inovacijų projektą „4D miestai. Keturi miestų vystymosi veiksniai: sveikata, inovacijos, viešoji-privačioji partnerystė ir bendradarbiavimas“, 2014 m. gegužės 8 d. į seminarą „Senjorų išmintis – geresnei sveikatai“ Plungės rajono savivaldybės Suaugusių švietimo centre rinkosi Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Seminarą vedė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas, URBACT vietos palaikymo grupės narys ir pagal projektą rengiamo vietos veiksmų plano ekspertas dr. prof. Arnoldas Jurgutis.

       Seminaro pradžioje Trečiojo amžiaus universiteto rektorius Egidijus Bulavas pasveikino visus susirinkusius Universiteto Sveikatos fakulteto studentus. Sveikinimo žodį taip pat tarė Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė, kuri pasidžiaugė, jog Savivaldybės įgyvendinamas URBACT programos projektas „4D miestai“ skatina glaudesnę vietos valdžios institucijų ir piliečių sąveiką, kartu aptariant problemas, susijusias su sveikatos apsauga.

       Prof. Arnoldas Jurgutis savo pranešime pabrėžė, kad moksliškai įrodyta – investicijos į sveikatą atsiperka ir grįžta didesniu ekonominiu rajono ar regiono vystymusi. Jo nuomone, pagal projektą „4D miestai“ rengiamas vietos veiklos planas – tai ilgalaikės investicijos į Plungės rajono ekonomikos augimą.

       Trečiojo amžiaus universiteto studentai seminare „Senjorų išmintis – geresnei sveikatai“ nebuvo pasyvūs klausytojai. Atvirkščiai – profesorius Arnoldas Jurgutis įtraukė senjorus į diskusijas apie gyventojų sveikatos ir sveikatos priežiūros pokyčius per pastaruosius 50 metų, prašė išvardyti su sveikata susijusius gyvenamosios aplinkos, įpročių, socialinės aplinkos, švietimo sistemos privalumus ir trūkumus.

       Senjorai pasikliovė savo išmintimi ir žodžių kišenėje neieškojo. Jie pripažino, kad ligos „jaunėja“, visuomenė patiria daugiau streso, daugėja psichinių ligų ir priklausomybių, blogėja maisto kokybė, blogesnis sveikatos priežiūros, reabilitacijos ir sanatorinių paslaugų prieinamumas, medicinoje klesti korupcija. Paprašyti išvardyti teigiamus pokyčius sveikatos apsaugos sistemoje, trumpam susimąstė, tačiau pripažino, kad pagerėjo ligų diagnostika ir gydymas, pailgėjo gyvenimo trukmė, daug daugiau aktualios, su sveikata susijusios, informacijos.

       Prof. Arnoldas Jurgutis pateikė Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenis, kad jeigu visuomenė sveikai maitintųsi, neturėtų antsvorio, saikingai vartotų alkoholį ir nerūkytų, būtų galima išvengti 80 proc. širdies kraujagyslių susirgimų, 90 proc. II tipo diabeto, o 1/3 onkologinių susirgimų būtų galima išvengti sveikai maitinantis, palaikant normalų svorį ir išlaikant fizinį aktyvumą. Profesorius įsitikinęs – gyvenant sveikai, galima ilgiau gyventi!

       Norint, kad visuomenėje vyktų teigiamų pokyčių jos sveikatinimo procese, reikia stiprių lyderių, stiprios partnerystės – darnių visų sektorių veiksmų, siekiant  bendro tikslo;  reikia viešojo ir privataus sektorių  partnerystės, politinės paramos – strategijų rengimo, visų sektorių įsitraukimo, tinkamų ir inovatyvių bei išbaigtų veiksmų. Tačiau, norint keistis, pirmiausia reikia pripažinti problemas ir norėti pakeisti susiformavusius įpročius.

       Bendruomenės įsitraukimas į diskusijas apie sveikatos problemas ir galimus jų sprendimo būdus – labai svarbus, todėl labai aktualu didinti asmeninę ir visuomenės atsakomybę. Seminaro dalyvius prof. Arnoldas Jurgutis pakvietė atlikti visuomenės sveikatos vertinimą ir problemų analizę. Seminaro dalyviai buvo suskirstyti į grupes, kuriose vyko darbas antrą seminaro dalį. Nustatyti šie teigiami su sveikata ir sveikatos priežiūra susiję privalumai Plungės rajone:

  • ūkininkų turgus, ekologiškas maistas, rajono bitininkai ir žolininkai;
  • miesto švenčių, sporto renginiai;
  • geras vaistinių, sveikatos priežiūros įstaigų tinklas;
  • gera diagnostine ir gydymo įranga aprūpinta ligoninė;
  • švarus vandentiekio vanduo, biokuro katilinė;
  • lankomos vietos, poilsio vietos, pėsčiųjų ir dviračių takai;
  • gera įstaigų (bibliotekų, kultūros, jaunimo, visuomenės sveikatos ir kt.) veikla;
  • Trečiojo amžiaus universitetas, naujos žinios ir bendravimas.

       Nustatyti ir neigiami, su sveikata ir sveikatos priežiūra susiję, aspektai, grupuojant juos pagal sektorius:

  • aplinka (nebaigtos statybos, blogi keliai, gatvės, šaligatviai, trūksta tualetų, žiemą nevalomi šaligatviai, trūksta privažiavimų žmonėms su negalia, didelis šiukšlinimas, neapšviestos gatvės, daug reklamos, palaidi šunys, katės);
  • transportas (avarinės būklės autobusų stotis, per mažai viešojo transporto priemonių, neoptimalus jų tvarkaraštis);
  • maistas (blogėjanti maisto produktų kokybė);
  • sveikata (eilės pas gydytojus, sunku gauti nemokamą sanatorinį gydymą, reabilitaciją, vaistų gausa, aukštos jų kainos, trūksta elektroninių paslaugų, nevertinami jauni specialistai, nėra galimybių medikams suteikti tarnybinių butų, didelė sveikatos priežiūros paslaugų centralizacija);
  • sveikatinimas (trūksta sveikatingumo renginių – sporto švenčių, maratonų ir kt., per mažai finansuojamos visuomenės sveikatos programos);
  • žalingi įpročiai (alkoholio vartojimas, rūkymas, vandalizmas, nepagarba vyresniesiems, mažas jaunimo užimtumas).

       Nustačius neigiamus aspektus, susijusius su sveikata ir sveikatos priežiūra Plungės rajone, Arnoldas Jurgutis pakvietė visus seminaro dalyvius panagrinėti, kokios yra šių problemų priežastys ir pasekmės bei ką galima padaryti, norint jas išspręsti. Tarp galimų problemų sprendimo būdų buvo paminėtas Plungės miesto ir rajono infrastruktūros tvarkymas (gatvių, kelių, šaligatvių remontas, apšvietimo,  pėsčiųjų ir dviračių takų, šunų vedžiojimo aikštelių įrengimas, vandens telkinių valymas), visuomenės švietimas, glaudesnis mokytojų ir tėvų bendradarbiavimas, jaunosios kartos auklėjimas, žalingų įpročių ir jų žalos prevencija, vaistų reklamos ribojimas, glaudesnis bendradarbiavimas tarp gydytojo ir paciento. Seminaro dalyviai pabrėžė, kad svarbu pastatyti baseiną Plungės mieste, skatinti visuomenės iniciatyvas, įrengti paplūdimius, dviračių takus mieste, organizuoti antikorupcines akcijas, ieškoti galimybių suteikti medikams tarnybinius butus, aktyvinti viešinimą, pritraukti lėšų per projektus.

       Apibendrindamas profesorius Arnoldas Jurgutis pasakė, kad tai, jog seminare dalyvavę senjorai pažėrė tokią gausybę įvairių su sveikata ir sveikatos priežiūra susijusių problemų ir jų sprendimo būdų, leidžia daryti išvadą, kad patys gyventojai, visuomenė taip pat gali keisti požiūrį ir daryti įtaką pokyčiams.  Jis taip pat pabrėžė, kad šio susitikimo metu gavo daug informacijos rengiamam vietos veiklos planui, ir vylėsi, jog tokių susitikimų su visuomene dar bus ne vienas.

       Asta Beierle Eigirdienė susirinkusiesiems pasakė, kad Plungės rajono savivaldybė tarptautiniame projekte „4D miestai“ kartu su aštuoniomis Europos valstybėmis gilinasi į sveikatos problemas, kurias sprendžiant kuriamas sveikesnis miestas. Ji pabrėžė, kad turimas gamtinis potencialas lemia ir sveikesnę aplinką, todėl padėkojo visiems seminaro dalyviams už pagalbą ir indėlį į sveiko miesto koncepcijos rengimą.

 

Parengė
Rasa Jonušienė,
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba