Fizinis aktyvumas – tai bet kokio žmogaus kūno judėjimo išraiška, sukelianti didesnę medžiagų apykaitą negu ramybės būklėje. Fizinis aktyvumas yra būtina sveikos gyvensenos dalis, teigiamai veikianti vaiko, o vėliau ir suaugusiojo sveikatą.
2013 m. atlikto Plungės rajono savivaldybės priešmokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo metu 62,9 proc. tėvelių nurodė, kad kartais laisvalaikiu sportuoja drauge su savo vaiku. Sportuojantys ir nesportuojantys tėvai pasiskirstė vienodai – apie 17 proc.
Norint sužinoti apie ikimokyklinio amžiaus vaikų fizinį aktyvumą, buvo klausiama, kiek tėvai laisvalaikiu sportuoja drauge su savo vaiku, kiek laiko kasdien vaikas namuose būna fiziškai aktyvus, kiek vidutiniškai laiko per dieną vaikas vaikšto pėsčiomis lauke bei kaip dažnai vaikas laisvalaikiu mankštinasi, bei kiek laiko kasdien vaikas praleidžia žiūrėdamas televizorių.
Tyrimo duomenimis, kasdien ne darželyje laisvalaikiu mankštinosi arba sportavo 25,2 proc. vaikų, 2 ir daugiau kartų per savaitę – 44,9 proc., kelis kartus per mėnesį arba niekada nesportuoja 28,9 proc. vaikų. Beveik dvigubai daugiau berniukų nei mergaičių nesportuoja ir nesimankština (atitinkamai 15,4 proc. ir 8,6 proc.). Mankštinasi arba sportuoja kasdien 27,8 proc. mergaičių ir 23,1 proc. berniukų.
Analizuojant tyrimo duomenis, nustatyta, kad daugiausiai vaikų (61,1 proc.) praleidžia žiūrėdami televizorių 30-60 min. per dieną. Trečdalis vaikų (32,4 proc.) praleidžia žiūrėdami televizorių apie 2-3 val. per dieną. Daugiau kaip 5 val. per dieną berniukai nei mergaitės praleidžia žiūrėdami televizorių (atitinkamai 1,4 ir 0 proc.; p
Neabejotinai teigiamą fizinio aktyvumo poveikį vaiko sveikatai galima suskirstyti į 3 sferas:
Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams ne mažiau kaip 60 min. nuo vidutinio iki didelio intensyvumo fizinio krūvio kasdien ir mažiausiai 30 min. – vidutinio intensyvumo fizinio krūvio kasdien. Nustatyta, kad fizinis aktyvumas yra viena iš būtinų sąlygų sveikų vaikų raidai, nes stiprina visus fizinio pajėgumo elementus: jėgą, ištvermę, greitumą, lankstumą, vikrumą, judesių koordinaciją, pusiausvyrą.
Fizinio aktyvumo rūšys:
1. Didelis fizinis aktyvumas (DFA) – didelio intensyvumo fizinis aktyvumas, kurio trukmė vienu kartu ilgesnė nei 10 minučių per vieną dieną.
2. Vidutinis fizinis aktyvumas (VFA) – vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas, kurio trukmė ilgesnė nei 10 minučių per 1 dieną.
3. Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas (SSFA) – vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas, kurio trukmė daugiau nei 1 valanda per dieną.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Parengta pagal Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro informaciją