Sąvartyne pastatytas biofiltras!

2014-05-28

 

 

 

 

 

       Jau keleri metai sprendžiamas klausimas, kaip sumažinti kvapus, jaučiamus Jėrubaičių sąvartyno teritorijoje. Susipažinti su situacija ir padėti ieškoti šios problemos sprendimo būdų atvyko Aplinkos vadybos ir audito instituto direktorius, Inžinerinės ekologijos asociacijos prezidentas dr. Rimantas Budrys. Įvertinus padėtį, pateikta pirminė išvada: atšilus orams, dėl įvairių bakterijų suaktyvėjimo atsiranda nemalonus kvapas, kurį galima pašalinti, naudojant specialiąsias priemones – probiotikus. Todėl, atšilus orams, kas savaitę sąvartyno kaupai ir filtrato rezervuaras yra nupurškiami probiotikais (gerosiomis bakteriomis, kurios panaikina kvapus).

       Kas yra filtratas? Filtratas – tai vanduo, prasisunkęs per atliekas. Jo sudėtyje – daug įvairių teršiančių medžiagų. Todėl Jėrubaičių sąvartyne pastatytas atvirkštinio osmozo technologijos pagrindu valymo įrenginys, kuris pritaikytas valyti įvairiausios sudėties sąvartyno filtratą.  Iš filtrato valymo įrenginio išleidžiamas vanduo turi atitikti Lietuvoje galiojančius reikalavimus valytam filtratui, išleidžiamam į vandens telkinius. Buvo atlikta stacionarių aplinkos teršimo šaltinių bei iš jų išmetamų teršalų inventorizacija. Nustatyta, kad daugiausia sieros vandenilio išsiskiria atvirkštinės osmozės valymo įrenginyje. Tada buvo priimtas sprendimas įgyvendinti projektą „Biofiltro, skirto sieros vandenilio, amoniako ir kitų oro teršalų valymui, pirkimas‘‘ ir pastatyti biofiltrą.

       Šiam tikslui pasiekti buvo pateikta paraiška LAAIF-2012/73 (2013) Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui biofiltro įrengimo finansavimui gauti. LAAIF pritarė projektui, ir buvo pasirašyta finansavimo sutartis dėl įrangos pirkimo. Sutartyje numatytas dalinis finansavimas priklausomai nuo filtro valymo efektyvumo. Pirmoji subsidijos dalis (60% ) bus gaunama, kai specialistai įvertins, jog įrenginiai pastatyti, veikia tinkamai ir su įrangos tiekėju atsiskaityta. Likusi subsidijos dalis (40%) bus išmokėta priklausomai nuo įrenginio efektyvumo, t. y. nuo oro srauto išvalymo. Projektą įgyvendino UAB  „Švarus vanduo“.

       Galima tikėtis, jog šios investicijos pateisins lūkesčius – biofiltro įrengimas sumažins  nemalonių kvapų sklaidą, pagerės  aplink gyvenančių žmonių gyvenimo kokybė!

 

UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ inf.

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.