2012-09-28
Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena. Ji nuo 2007 m. kasmet minima Luji Pastero mirties dieną.
Luji Pasteras – prancūzų mikrobiologas ir chemikas, vienas garsiausių atradėjų medicinos istorijoje. Labiausiai jis išgarsėjo mikrobinės ligų teorijos ir skiepų technologijos sukūrimu. L. Pasteras išvystė techniką, kaip skiepyti žmones nuo pasiutligės. 1885 m. liepos 6 d. buvo sukurti efektyvūs skiepai. Buvo paskiepytas 9 metų Jozefas Meisteris, paprašius jo mamai, ir gydymas baigėsi sėkmingai – berniukas pasveiko.
Taikydami Pastero idėjas, mokslininkai atrado vakcinas nuo daugelio kitų sunkių ligų.
L. Pasteras mirė 1895 m. rugsėjo 28 d.
Pasiutligė yra paplitusi visame pasaulyje, išskyrus Skandinaviją, Didžiąją Britaniją, Australiją, Naująją Zelandiją, Japoniją. Daugiausia mirties nuo šios ligos atvejų registruojama Afrikoje ir Azijoje (55 tūkst. mirties atvejų per metus). Nepaisant to, kad pasiutligės galima išvengti, kasmet nuo jos pasaulyje miršta apie 55 tūkst. žmonių, vidutiniškai po vieną žmogų kas 10 minučių.
Lietuvoje į medikus besikreipiančių asmenų, nukentėjusių nuo gyvūnų, žymiai sumažėjo po 2006 m., kai mūsų šalyje pradėta vykdyti laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės.
Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje nuo pasiutligės mirė du žmonės. Paskutinė mirtis nuo pasiutligės užregistruota 2007 m.
Telšių apskrityje 2011 metais į medikus kreipėsi 280 (2010 m.- 299) apskrities gyventojų, nukentėjusių nuo pasiutusių ar į tariamų sergant pasiutlige gyvūnų, iš jų 57,14 proc. (2010 m.- 63,87 proc.) paskiepyti vakcina nuo pasiutligės. Skiepytis atsisakė 11 asmenų (2010 m.-11). Iš visų asmenų, kuriems buvo skirta imunoprofilaktika, vakcinacijos kursą patys nutraukė 54 (2010 m.- 84) asmenys, o 75 asmenys – gydytojui rekomendavus, nes stebėti gyvūnai liko gyvi.
Per 2012 metus iki šiol nukentėjusių nuo gyvūnų apskrityje registruota 213 asmenų. Pagal administracines teritorijas: Telšių rajone – 64, iš jų vaikų – 26 , Plungės r. – 44, iš jų vaikų – 16, Mažeikių r.- 105, iš jų vaikų – 38. Paskiepyta vakcina nuo pasiutligės 67,1 proc. asmenų nuo visų nukentėjusiųjų. Daugiausia apskrityje buvo gyventojų, nukentėjusių nuo šunų –172, nuo kačių – 30, nuo laukinių gyvūnų – 6 (šeškas, bebras, kiaunė, lūšis).
Pasiutlige žmogus užsikrečia, kai juos apseilėja, į dreskia, į kanda sergantis naminis ar laukinis gyvūnas, ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogaus veidą, tada trumpesnis ligos inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige. Rečiau žmogus užsikrečia, pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos į brėžimus, jungines ir gleivines.
Pasiutligė yra mirtina liga, jeigu laiku nesuleidžiama vakcina nuo pasiutligės, o kai kuriais atvejais ir pasiutligės imunoglobulinas. Įkandus bet kokiam naminiam ar laukiniam gyvūnui, reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros į staigą, kur gydytojas, į vertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs profilaktinį pasiutligės vakcinacijos kursą. Pasiutligės profilaktikos kursukas – penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dienomis nuo skiepijimo pradžios.
Išgydyti sergančiųjų pasiutlige klinikinių simptomų stadijoje nepavyksta, nes iki šiol nėra atrasta veiksmingo pasiutligės gydymo.
Telšių visuomenės sveikatos centro
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus informacija