Įžymaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Abiejų Tautų Respublikos valstybinio veikėjo, diplomato, kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio 250 –ųjų gimimo metinių sukaktį UNESCO 2013 metais įtraukė į pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui, istorinei atminčiai svarbių sukakčių sąrašą. Atliepdamas į tai, Lietuvos Respublikos Seimas 2015 metus paskelbė Mykolo Kleopo Oginskio metais. Simboliška, kad kompozitoriaus anūko kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmai po restauracijos šiais metais gegužės mėnesį atvers lankytojams duris. Žemaičių dailės muziejus ruošiasi šiuos svarbius istorinius momentus įprasminti, visuomenei pristatydamas Plungės dvaro ir Oginskių istorinę ekspoziciją, atskleisdamas šios garsios didikų giminės indėlį į Lietuvos kultūros, mokslo, socialinių reformų idėjų pažangą. Deja, dramatiškuose istorinių įvykių verpetuose didelė dalis Oginskių kultūros palikimo negrįžtamai sunyko. Žemaičių dailės muziejus saugo negausų, bet svarbų Oginskių paveldą. Pasitikdamas šias iškilias datas, muziejus ruošia ne tik naujas ekspozicijas, parodas, konferencijas, bet ir numato konservuoti ir restauruoti bei visuomenei pristatyti išlikusias autentiškas kunigaikščiams Oginskiams priklaususias vertybes.
Į P. Gudyno restauravimo centrą išvežtos dvi unikalios originalios Plungės dvaro savininkų kunigaikščių Mykolo ir Marijos Oginskių portretinės nuotraukos. Lankytojai netrukus turės galimybę grožėtis XX a. pr. nežinomo fotografo daryta Marijos Skuževskos-Oginskienės (1857 – 1945) paspalvinta portretine nuotrauka ir XIX a. pab. – XX a. pr. nežinomo fotografo daryta kunigaikščio Mykolo Oginskio (1845 – 1902) portretine nuotrauka, kuri išlikusi su autentiškais mediniais rėmais.
Muziejus saugo kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio žmonos, italų dainininkės Marijos de Neri Oginskienės (1778-1851) portretą. Deja, kas šio XIX a. viduryje mišria technika atlikto paveikslo autorius – nežinoma. Šis portretas – išskirtinė Gintaro ir Virginijos Končių dovana muziejui. Po eksponatų restauracijos planuojame „Trijų portretų parodą“ kartu su muzikiniu dvaro spektakliu „Tik dėl Jūsų“, skirtu M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms paminėti. Renginio metu lankytojams pristatysime šių iškilių asmenybių kūrybines, švietėjiškas veiklas.
VDT Telšių fakulteto Baldų ir restauravimo studijoje numatome restauruoti keletą baldų: krėslą, kuris buvo rastas Oginskiams priklaususioje Videikių kaime esančioje Baltojoje karčemoje (šią karčemą iš Marijos Oginskienės 1908 m. nusipirko Valerijos Ruginienės tėvai) ir XIX a. pab. nežinomo meistro pagamintą baldų komplektą, kurį sudaro dvisėdis minkštasuolis ir 2 kėdės. Manoma, kad šis baldų komplektas puošė vieną iš Plungės dvaro komplekso pastatų interjerą.
Patikėdamas konservavimo ir restauravimo darbus Prano Gudyno restauravimo centrui ir VDT Telšių fakulteto Baldų restauravimo studijai, Žemaičių dailės muziejus viliasi, kad profesionalūs restauratoriai ne tik puikiai atliks savo darbą, bet paaiškės kokių nors naujų įdomių detalių apie šiuos eksponatus…
Tikimės, kad naujai restauruoti kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmai, atvertos menės, ekspozicijos ir iš užmaršties prikeltas kunigaikščių palikimas džiugins lankytojus, skatins kūrybinį muziejininkų ir visuomenės pakilimą domėtis Žemaitijos krašto, Plungės bei Lietuvos didikų Oginskių istoriniu bei kultūriniu paveldu.
Nuotraukose eksponatai prieš restauraciją.
Danutė Einikienė,
Žemaičių dailės muziejaus vyr. rinkinių saugotoja