Gyventojų aprūpinimas socialiniu būstu – viena opesnių Plungės rajono savivaldybės problemų. Šiuo metu būsto laukia 174 šeimos ir vieniši asmenys, kurių kartu su šeimos nariais – 305. Sprendžiant šią problemą, Savivaldybei pagalbon ateina Europos Sąjunga, skirianti 1,48 milijono eurų.
Ieškant variantų, kaip tikslingiau panaudoti šiuos pinigus, kilo mintis socialiniam būstui pritaikyti Plungės technologijų ir verslo mokyklos bendrabutį, kuris įstaigai nebereikalingas ir jau kurį laiką stovi tuščias. Juolab kad tuo pačiu būtų „nušautas“ ir antras zuikis – nuo sunykimo išsaugotas pagal paskirtį nebenaudojamas nekilnojamasis turtas.
Technologijų ir verslo mokykla pastatą Savivaldybei perleistų neprieštaraudama, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kurios žinioje šiuo metu yra bendrabutis, sumanymą taip pat vertina teigiamai.
Minėtasis bendrabutis yra 4 aukštų , bendras plotas su rūsiais ir pusrūsiais – daugiau nei 2 800 kv. metrų. 2008–2009 metais pastatas buvo iš dalies atnaujintas: pakeisti langai, apšiltinta šiaurinė siena, sutvarkyti šilumos mazgai.
Po rekonstrukcijos bendrabutis galėtų virsti puikiu daugiabučiu, kuriame būtų įrengta nuo 32 iki 42 butų. Kadangi finansavimą skirianti ES programa prioritetą teikia neįgaliesiems ir daugiavaikėms šeimoms, jiems, panaudojant paramos lėšas, būtų įrengta 18 butų.
Kitai daliai Savivaldybė ieškotų kitų lėšų šaltinių. Vienas iš jų – Aplinkos ministerijos finansavimo programa, skirta energijos vartojimo efektyvumui užtikrinti. Galima suma – iki 1,5 mln. eurų. Šiuos pinigus galima panaudoti pastatui šiltinti, šildymo sistemai atnaujinti ir kitiems darbams, susijusiems su energijos vartojimo mažinimu.
Žinoma, paskaičiuota, kiek rekonstrukcija atsieis. Remiantis Plungės specialiojo ugdymo centro kapitalinio remonto, buvusios Nausodžio mokyklos rekonstrukcijos ir Parapijos namų rekonstrukcijos kainomis, akivaizdu, kad 1 kv. metro įkainis svyruoja nuo 1 294,16 Eur iki 1 478,79 Eur. Statant naują pastatą – 2 186 Eur už kvadratinį metrą (tiek kainuoja dabar statomi grupinio gyvenimo namai ir bendruomeniniai vaikų globos namai).
Imant įkainių viduriuką, skaičiuojama, jog 2 821 kv. metro ploto pastato rekonstrukcija atsieis apie 4,152 mln. eurų. Pastatyti tokio pat dydžio naują – gerokai brangiau, be to, reikėtų ieškoti tam tinkamo sklypo. O bendrabutis – puikioje vietoje: šalia mokyklų, stadiono ir baseino, gydymo įstaigų, prekybos centrų. Tad žmonėms visi patogumai – po ranka.
Be to, šalia namo planuojama įrengti vaikų žaidimų ir universalią sporto aikšteles, kuriose laisvalaikį galės leisti ir kitų daugiabučių gyventojai – ir mažieji, ir suaugusieji.
Europos Sąjunga, skirdama finansavimą, leidžia rinktis: galima rekonstruoti turimus pastatus, statyti naujus, pirkti butus jau pastatytuose daugiabučiuose. Kadangi statyti brangu, o butų pasiūla menka, tinkamiausias variantas – turimo pastato rekonstrukcija. Beje, Telšių ir Rietavo savivaldybės gautus pinigus taip pat investuos į rekonstrukciją.
Kaip minėta, eilėje socialiniam būstui gauti dabar – 174 asmenys ir šeimos. Įrengus 32–42 butus, eilė gerokai pasistūmėtų, o keliasdešimt neįgaliųjų ir šeimų su vaikučiais turėtų jaukius, šviesius, šiuolaikiškus namus labai patogioje vietoje.
Būtina dėmesį atkreipti ir į tai, kad asmenų, kuriems reikalingas socialinis būstas, skaičius nuolat auga – metų pradžioje eilėje buvo 144 asmenys ir šeimos, dabar jau 174. Palyginimui: 2019 metais būsto laukė 103 asmenys ir šeimos, 2020 m. – 131, 2021 m. – 118, 2022 m. – 130. Akivaizdu, jog būtina imtis skubių priemonių situacijai gerinti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, jog valstybė, siekdama mažinti skurdą, imasi įvairiausių priemonių: didina valstybės remiamas pajamas, tobulina teisės aktus dėl socialinės paramos išmokų, įvedė universalią išmoką vaikui ir papildomą išmoką, mokamą žmonėms su negalia, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams, sudarė palankesnes sąlygas gauti būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas.
Suteikti socialinį būstą – vienas iš pagalbos sunkiausiai besiverčiantiems žmonėms ir skurdo mažinimo būdų. Tad ar pasinaudosime galimybe situaciją pakreipti teigiama linkme?
Plungės rajono savivaldybės informacija