Europos mainų ir mokymosi programos URBACT projektas „4D Miestai“, kuriam vadovauja Igualados miesto (Katalonija, Ispanijos Karalystė) atstovai, ir toliau atkakliai siekia inovacijų sveikatos srityje ir stengiasi, kad jos taptų ekonominio augimo miestuose varikliu. Paskutiniajame posėdyje, vykusiame 2013 m. lapkričio 7-8 dienomis Jenos mieste (Vokietijos Federacinė Respublika), aštuonių projekto miestų partnerių tinklo nariai kalbėjo apie mokslo, mokslinių tyrimų, mokymosi ir mokymo centrų vaidmenį, bendradarbiaujant su verslo sektoriumi, sveikatos sistemos įstaigomis, siekiant pagrindinio tikslo, – kaip prisidėti prie piliečių poreikių, gerinant sveikatos apsaugą ir piliečių gerovę.
Kaip vietos valdžios institucijos galėtų paskatinti bendradarbiavimą tarp sveikatos sistemos struktūrų ir universitetų arba mokslinių tyrimų centrų, kaip dirbant kartu sukurti naujo tipo paslaugų, kaip pritraukti žinių net ir neturint konkrečių mokslinių institucijų, kaip nustatyti inovacijų sklaidos turinį ir kas yra atsakingas už tai, kad studijų programas būtų įdomu vykdyti… Tai tik keletas susitikime aptartų klausimų, kurie, kaip visada, buvo nukreipti į piliečių poreikius, siekiant stiprinti visuomenės gerovę ir sveikatos apsaugos sistemą.
Šį kartą savo gerąja patirtimi bei žiniomis su kitais partneriais pasidalijo Tartu (Estijos Respublika) ir Jenos miestai. Tartu miesto atstovai pristatė projektą „Idea Lab“, skirtą studentams, siekiantiems vystyti sveikatinimo projektus, ir į mokslinius tyrimus orientuotiems kompetencijos centrams, siekiantiems komercializuoti savo idėjas. Partneriai iš Jenos pristatė sveikatos sektoriaus mokymo programas, kurias siūlo Ernst Abbe aukštoji mokykla, Taikomųjų mokslų universitetas, ir Bendrovės sveikatos vadybos programą, apimančią iniciatyvas, kurių ėmėsi įmonės, norėdamos paskatinti sveiką gyvenimo būdą tarp savo darbuotojų. Jena projekto „4D Miestai“ partnerius pakvietė apsilankyti universitetinėje ligonininėje ir akių klinikoje „House of vision“, kuriose jie galėjo daugiau sužinoti apie teikiamas slaugos ir akių ligų diagnostikos paslaugas.
Susitikime, siekiant sustiprinti pateikiamų sveikatos žinių svarbą, buvo pasitelkta kelių ekspertų patirtis – Katalonijos autonominio regiono universiteto direktoriaus pavaduotojo Josep Ribo, pagrindinio URBACT projekto eksperto, darbai ir Europos miestų universitetų tinklo atstovo Willem van Winden indėlis, kuriuo siekiama žinių ekonomikos plėtros, bendradarbiaujant miestui ir universitetui.
Galiausiai susitikimo dalyviai susibūrė ties techniniais metodikos ir dokumentų rengimo aspektais, vietos palaikymo darbo grupių ir piliečių, kurie dalyvauja „4D Miestai“ projekte kiekviename mieste, aktyvinimu ir vietos veiksmų plano rengimu bei vietinių gairių vietos valdžios institucijoms parengimu, kuriose bus pateikti projekto rezultatai, kad galėtų būti įgyvendinti.
Susitikime Jenos mieste Plungei atstovavo Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė ir VšĮ „Versli Lietuva“ atstovė Plungės regione Gražina Lukošienė. Darbinėje sesijoje Plungės miestas partneriams pristatė keletą galimų vietos veiksmų plano projektų variantų: buvo pristatytos dviračių ir pęsčiųjų takų, sveiko miesto, e. receptų įdiegimo vizijos. Partneriai rekomendavo greičiau priimti sprendimus vietos lygmeniu, kadangi iki šių metų pabaigos partneriams turi būti pateiktos vietos veiksmų plano gairės.
Plungei atstovavusios darbo grupės narės pastebėjo, kad ir tokios išsivysčiusios šalys, kaip Vokietija, susiduria su panašiomis problemomis, kaip ir mūsų miesto gyventojai, pvz., darbuotojai į darbą eina sirgdami ir taip užkrėsdami savo kolegas. Vokietija imasi švietėjiškos (informavimo) iniciatyvos bei skatina darbdavius, kad leistų sergantiems darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu, t. y. iš namų. Plungės miestui, kaip ir kitiems miestams, aktualūs senyvo amžiaus ar sergančių žmonių priežiūros klausimai. Pasak Orestos Gerulskienės, dalyvaudamos šiame tarptautiniame projekte “…pasisemsime įvairiapusės patirties, kurią galėsime pritaikyti ir savo mieste“.
Jenos mieste vykęs susitikimas buvo paskutinis teminis iš keturių ašinių projekto sričių: verslo sektoriaus, piliečių dalyvavimo, sveikatos sistemos ir žinių. Kitas projekto „4D Miestai“ partnerių susitikimas vyks 2014 metais Novaroje (Italijos Respublika).
Kas yra „4D Miestai“?
„4D Miestai“ yra URBACT projektas, kuriuo siekiama vystyti Europos miestus, įtraukiant į šį procesą įvairių sveikatos ir inovacijų sričių atstovus. Pagrindinės vystymo temos: žinios ir profesinis mokymas, sveikatos priežiūros sistema, verslas ir piliečiai. Projektas apima 8 Europos miestus, kurie norėtų sukurti naują produktyvią sritį, prisidedančią prie teritorijų ekonominės veiklos ir socialinės sanglaudos stiprinimo ir įvairinimo. Projekto partneriai: Igualada (Katalonija, Ispanija) – pagrindinis projekto partneris, partneriai – Leeds (Jungtinė Karalystė), Novara (Italija), Tartu (Estija), Plungė (Lietuva), Brainport Eindhoveno Regionas (Nyderlandai), Verslo plėtros korporacija, Jena (Vokietija) ir Baia Sprie (Rumunija).
Kas yra URBACT?
URBACT yra Europos mainų ir mokymosi programa, skatinanti tolygią miestų plėtrą. Ji suteikia galimybę miestams dirbti kartu, sprendžiant pagrindines miestų problemas. Programa padeda vystyti pragmatinius, inovatyvius ir darnius sprendimus, kurie integruoja ekonomines, socialines ir aplinkosaugos dimensijas. Ji suteikia galimybę miestams keistis gerąja praktika ir išmoktomis pamokomis su visos Europos miestų plėtros politikos profesionalais. URBACT apima 500 miestų iš 29 šalių ir 7 000 aktyvių dalyvių.
Pagal vadovaujančiojo partnerio informaciją straipsnį parengė
Rasa Jonušienė,
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė