Projektas „Pokario kovos. Alsėdžių, Platelių krašto partizanai“

2020-11-09
Žygis partizanų takais
Tyrimų vieta – Žemagrindos upalis

 


                   

2020 m. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija vykdo 2019 m. pradėtą projektą „Pokario kovos. Alsėdžių, Platelių krašto partizanai“. Projekte buvo numatytos įvairios veiklos: tyrimai, sueiga, konferencija.  

2019 m. atlikti  archeologiniai žvalgymai 1944 m. Lietuvos laisvės armijos „Vanagų“ karinių dalykų ir partizanų taktikos mokymų vasaros stovykloje. Šių metų rugsėjo mėnesį tyrimai tęsti:  vyko archeologiniai žvalgymai prie Žemgrindo upalio (Jakumo upelio), įtekančio į  Platelių ežerą – 1944 m. Lietuvos laisvės armijos „Vanagų“ šaudymo pratybų vietoje. Aptikta šaudymo pratybų taikinio vieta – pušis su kamiene įstrigusiomis ir aplink pabirusiomis kulkomis, nustatyta, kad šaudyta iš karabino ir pistoleto.

Iš viso surasta apie 400 archeologinių radinių, tarp kurių vyrauja rusiškų – karabino, pistoleto, kulkosvaidžio bei vokiškų – karabino ir pistoleto šovinių tūtelės ir kulkos.

Pirmą kartą tyrinėjant Lietuvos partizaninio karo vietas surastų kulkų skaičius gerokai viršijo tūtelių skaičių, o tai leidžia manyti, kad iš karto po šaudymo pratybų pagrindiniai iššautų šovinių tūtelių telkiniai buvo tvarkingai surinkti dar pačių kariniuose mokymuose dalyvavusių „Vanagų“.

Rugsėjo 26–27 dienomis  įvyko jaunimui skirta sueiga „Miško broliai“. Į renginį susirinko Lietuvos skautijos Telšių krašto „Gondingos“, Klaipėdos krašto „Pamario“, Telšių bei Šiaulių tuntų skautai, moksleiviai iš aplinkinių mokyklų. Jaunimui pristatyta tradicinė žemaičių kryždirbystė, projekto „Pokario kovos. Alsėdžių, Platelių krašto partizanai“ veiklos, organizuoti žygiai partizanų  ir gamtos takais, tradicinių žaidimų, šokių užsiėmimai.

Lapkričio mėnesį (arba gruodžio pradžioje) įvyks konferencija „Laisvės kovos“.  

Projektą „Pokario kovos. Alsėdžių, Platelių krašto partizanai“ remia Lietuvos kultūros taryba, Plungės r. savivaldybė. Projekto partneriai: Kretingos muziejus, asociacija „Plungės skautai“, VšĮ „Ceklio kuršiai“.

Archeologiniai žvalgymai prie pušies
Tyrimams vadovavo dr. G.Petrauskas Pirmieji radiniai

 

Aldona Kuprelytė
Žemaitijos nacionalinio parko Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė

 

Nuotraukos Aldonos Kuprelytės

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.