Talentingas, protingas, šmaikštus, aštrialiežuvis… – tokiais epitetais dažnai apibūdinamas vienoje klausomiausių radijo stočių Lietuvoje – M-1 – laidų vedėju jau vienuolika metų dirbantis Gintas Vaičikauskas. Jis veda ne tik laidas radijuje, bet ir įvairius renginius. Nereikėtų nustebti Gintą išvydus ir vestuvių šurmuly. Iš Plungės kilusį jauną vyrą drąsiai būtų galima vadinti pavyzdžiu jaunimui – svajones įgyvendinti siekiančio, bet kartu ir savo šaknų nepamirštančio žmogaus pavyzdžiu. Su Gintu kalbėjomės apie jo darbą, pomėgius, „žvaigždžių ligą“, gimtąjį miestą Plungę ir… raugintus agurkus.
– Jau daugiau nei dešimtmetį vedate radijo laidas. Turbūt ir vaikystėje buvote iš tų, kurie niekada neužsičiaupia, tetoms išpasakoja visas tėvų paslaptis?
– Kiek save pamenu, man visada patikdavo kalbėti. Scenos ar viešumo baimė buvo svetima. Dar darželyje „baisiai“ mėgdavau karnavalus, nes juose reikėdavo sakyti eilėraščius, o tai jau – scena! Vėliau – aktyvi popamokinė veikla mokykloje, buvau ir Plungės rajono jaunimo reikalų tarybos narys, mes nuolatos organizuodavome įvairius renginius. Kai suėjo 16-ka, mano gyvenime atsirado radijo stotis „Spindulys“. Nuo to momento žinojau, kad noriu dirbti radijo stotyje M-1, nes ji man visada buvo Nr. 1. Pamenu, kaip kažkurią vasaros popietę žingsniavau Plungės gatve ir ties policijos komisariato pastatu mąsčiau: „Jei kada pavyktų dirbti radijo stotyje M-1, išsipildytų viena didžiausių mano gyvenimo svajonių.“ Ši svajonė išsipildė.
– Ir svajonės turi kainą… Ištisas valandas kalbate eteryje, turbūt tai vargina? O kas jūsų darbe labiausiai patinka?
– Patinka dinamiškumas – kiekviena laida yra vis kitokia. Niekada nebūna ir vienodų renginių ar vienodų vestuvių – keičiasi žmonės, vietos, scenarijai… O didžiausias minusas yra tas, kad niekam neįdomu, kas vyksta tavo gyvenime. Visada turi būti geros nuotaikos. Bet juk visiems pasitaiko nekokių dienų – o to parodyti negali. Tačiau tai išėjo į naudą. Ilgainiui išmoksti nebeimti į galvą niekingų problemų: įvažiavo kažkas į mašinos galą prie šviesoforo – pfff, niekis, aptaškė neapdairus vairuotojas – išdžius tie drabužiai… Kai pamąstai – kas tos mūsų problemėlės… Bet mes, žmonės, mėgstame susireikšminti. Smulkmenoms suteikiame tiek daug svarbos, kad visą gyvenimą gali praleisti besibardamas su žmona dėl ne vietoje padėtos šakutės ar rėkdamas ant vaikų už tai, kad jie tiesiog vaikiškai tyrinėja pasaulį. Lengva apie tai postringauti, sunkiau pritaikyti realybėje. Bet aš bandau.
– Dirbant radijo stotyje, turbūt yra nutikę įvairiausių kuriozų? Juk laida tiesiogiai transliuojama ir internetu – atsipalaiduoti, nosies krapštyti negali… O dar kartais tenka klausytojų pageidavimu atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, laidos metu išsirengti… Ir ne vienam, bet kartu su seksualiąja kolege. Kaip į tai reaguoja jūsų žmona, kiti artimieji?
– Tiesioginis eteris tuo ir žavus, kad viskas vyksta čia ir dabar. Turi nuolatos būti „šviežias“, pamiršti rūpesčius. Kuriozų pasitaiko visokių, tik su kiekvienais darbo metais jų nebesureikšmini. Jei eterio metu „pakibęs“ kompiuteris kažkada suerzindavo, dabar į tai žiūriu paprasčiau, nes žinau, kaip elgtis. O dirbu „žiauriai“ gerą darbą, kuriame mane supa smagūs žmonės, todėl gyvename nenuobodžiai. Kaip ir minėjote, kartą teko išsirengti. Taip, mes tai padarėme – „for fun“. Gal kažkiek ir dėl tų, kurie netikėjo, jog tai padarysime, ir, aišku, dėl tų, kurie po to piktinosi: „Kaip šitaip galima? Reikia juos atleisti!“ O juk parodėme mažiau nei dušo želės reklamoje per TV, kuri rodoma vaikiško filmo pertraukos metu. Žmona ir mama į visą tai reaguoja normaliai. Su šiomis moterimis man labai pasisekė. Mama niekada nesikišo ir nesikiša į mano gyvenimą – už tai aš jai esu be galo dėkingas. O mano žmona – labai protinga moteris. Beje, uošvės grybus irgi valgau visiškai ramiai…
– Esate iš Plungės, iš Žemaitijos. Gal tėvams ir marčią žemaitę parvedėte?
– Yra sakoma: niekada nesakyk NIEKADA… O aš visada sakiau: „Kad ir kas bebūtų, mano žmona nebus iš Suvalkijos“. Ir prašom – vedžiau suvalkietę…
– Kai kurie žmonės, kuriems ištisą dieną tenka malti liežuviu, namuose dažnai ir žodžio nebeištaria. Ar jūs iš tų?
– Namuose ištariu daugiau žodžių nei statistinis vyras. Man tiesiog patinka kalbėti. Nemėgstu tylos.
– O žodis žvirbliu išsprūsta, jaučiu sugrįžta, kaip sakoma. Ar nėra į eterį patekę keiksmažodžių? Papasakokite, kokie jūsų darbo užkulisiai?
– Žengdami į studiją, keiksmažodžius paliekame kitapus stiklo ir – tfu, tfu, tfu – kol kas jie į eterį neįsiveržė. O mūsų darbas nėra romantiškas: susitinkame kasdien studijoje, ieškome temų, ruošiame žaidimus, kalbame eteryje, leidžiame dainas. Kaip stalius dirba prie savo varstoto, taip ir mes. Tik varstotas kitoks.
– Ar kada nors save įsivaizdavote ne laidų vedėju, o kažkuo kitu? Galbūt vaikystėje svajojote būti kosmonautu?..
– Norėjau būti mokytoju. Istorijos mokytoju. Bet tik vieną dieną per savaitę – kad „neužknistų“…
– Esate jaunas ir greitai tapote žinomu. Ar niekada neteko sirgti vadinamąja „žvaigždžių liga“?
– Nesu labai žinomas: kažkas žino, kažkas – ne. O dėl „žvaigždžių ligos“: man atrodo, kad aš ja nesirgau. Bet, žinoma, atsiras daug žmonių, kurie teigs priešingai. Yra tekę skaityti daugmaž tokių komentarų: „Tas tai grįžta į Plungę ir vaikšto „pasikėlęs“, nieko nemato.“ Tebūnie. Bet aš turiu kitą paaiškinimą: kai einu gatve, galvoje sukasi daugybė minčių ir dažniausiai žiūriu tik tiesiai, todėl ne viską pamatau. Ir štai, prašau, – „pasikėlęs“. Be to, mano darbas yra toks, kad kas savaitgalį sutinku po 50 žmonių. Pabandykite patys prisiminti visus savo sutiktus žmones ir su jais pasisveikinti…
– Ar dažnai grįžtate į gimtąją Plungę?
– Plungėje lankausi nuolat – turbūt kas porą mėnesių. Grįžtu aplankyti čia gyvenančios mamos ir močiutės. Šiuo metu auginu tris mažus vaikus, ir tokia kelionė tampa nemenku iššūkiu, todėl dažniau pasikviečiame močiutę atvykti į Vilnių. Bet visada stengiamės grįžti ir patys. Kai įtariame, kad jau yra šviežiai raugintų agurkų, šviežių bulvių, morkų, į Plungę važiuojame tuščia mašinos bagažine.
– Gal turite brolių ir seserų. Jei taip, kuo jie užsiima? Kuo dirba jūsų tėvai?
– Kad atrodyčiau bent šiek tiek „pasikėlęs“, atsakysiu taip, kaip į tokius klausimus atsako „megažvaigždės“: apie šeimą ir artimuosius aš nekalbu…
– Tebūnie tai paslaptimi… O ką jums reiškia Plungė? Gal čia turėjote kokį mokytoją autoritetą, kuris paskatino žengti būtent šiuo profesiniu keliu?
– Šis miestas man turbūt visada išliks mielas ir jaukus – aš čia jaučiuosi savas. Tiesa, grįžus tenka priprasti prie lėtesnio gyvenimo tempo ir kitų subtilybių, bet tai – niekai. Čia prabėgo gražūs mano vaikystės, paauglystės, brendimo metai. Visada likimui būsiu dėkingas už tai, kad man teko gyventi tuo metu, kai Plungėje kūrėsi Jaunimo reikalų taryba, ir dirbti su jaunimu buvo pradėjęs Gintautas Vaitkevičius. Tai buvo žmogus, kuriam iš tiesų rūpėjo jaunimo reikalai. Aš jam labai dėkingas už pačias įvairiausias – tiek gyvenimiškas, tiek profesines – žinias.
– Turbūt gimtajame mieste pasijaučiate žvaigžde, žmonės šnabždasi už nugaros? O gal dažniau atpažįsta ir Vilniuje?
– Nesu „megastar“ Lietuvos žemėje. Tie, kas klauso radijo, atpažįsta, būna, pasisveikina, pagiria arba papeikia, ir tiek. Gerbėjai namų, automobilių ir kitų „smulkmenų“ iki šiol, gaila, nedovanoja.
– Jau daug metų gyvenate Vilniuje. Gal jau pamiršote žemaičių tarmę?..
– Žemaičių tarmės nepamiršau ir nepamiršiu – taip kalbu su savo mama, visa gimine ir tais, kurie yra iš Žemaitijos. Radijo stotyje M-1 vienu metu žemaičių buvo daug – aš, Richardas Jonaitis, Mindaugas Stasiulis… Su jais ne eteryje kitaip ir nekalbėdavome. Ir šiandien su Mindaugu tarpusavyje kalbame tik žemaitiškai – kitaip neišeina. Būna, ir eteryje specialiai pažemaičiuojam. Šiuo metu tai dažniau darome su Gabriele Martirosianaite – ji yra iš Mosėdžio krašto ir visai neblogai kalba žemaitiškai, tad „paegzaminuojame“ ją. Tačiau prie žmonių, kurie nekalba žemaitiškai, niekada ir nesistengiau žemaičiuoti. O kam? Man juokinga, kai per prievartą kišama žemaičių ar kokia kita tarmė ten, kur jos nereikia.
– Vedate ne tik laidą, bet ir rikiuojate vestuves, kitus renginius. Kaip visur spėjate? Ar lieka laiko šeimai, draugams, pomėgiams?
– Laikas… Jis yra bjaurus, jo nuolatos trūksta. Bet stengiuos, kad ir šeima nenukentėtų, ir sau laiko liktų. Turiu „patogų“ pomėgį – kai juo užsiimu, visi jau miega. Mane visada domino astronomija. Prieš porą metų gavau dovanų pirmąjį teleskopą ir… „susirgau“. Manau, visam laikui. Giedras naktis stengiuosi leisti lauke su teleskopu. Nenusakomas jausmas stebėti galaktikas, žvaigždžių spiečius, ūkus, kurie yra už N šviesmečių nuo mūsų. Pamažu planuoju pereiti prie mėgėjiškos astrofotografijos – matysim, kas iš to išeis… O kai būsiu senas, svajoju savo močiutės, kuri gyvena Luknėnuose, žemėse, toli nuo miesto šviesų, pasistatyti nedidelę observatoriją. Sėdėsiu ten ir stebėsiu dangų. Ilgainiui pamiršiu skustis, kirptis – apaugsiu plaukais. Dar vėliau atsiribosiu nuo išorinio pasaulio. Maistą bei kitką tieks vaikai ir žmona. Apie mane po visą rajoną sklis legendos, kaip apie pamišėlį, gyvenantį Luknėnuose. Ir kai tos istorijos jau eis iš lūpų į lūpas, kai apie tai bus kalbama parduotuvėse, darbovietėse ir po sekmadienio Mišių, kai manimi bus gąsdinami nepaklusnūs vaikai, o suaugusieji vengs vaikščioti gatvėmis tamsiuoju paros metu – iškelsiu savo kandidatūrą Plungės mero rinkimuose ir, žinoma, laimėsiu.
– Gal gyvenime vadovaujatės kokiu nors šūkiu?
– Kol kas nesivadovauju, bet labai norėčiau išbandyti ir kurį laiką tapti „Yes Man’u“ – tai toks žmogus, kuris viskam sako TAIP. Tada mano šūkis būtų „Taip“ – kažkada taip ir padarysiu.
– Turbūt dabar save laikote labiau vilniškiu nei plungiškiu?
– Visada sakau, kad esu iš Plungės, bet jau 11 metų gyvenu Vilniuje. Manau, taip prisistatysiu ir ateityje. Aš esu plungiškis – čia gimiau, užaugau, taigi, koks aš vilniškis? Esu plungiškis, gyvenantis Vilniuje.
– Ko palinkėtumėte jaunimui, siekiančiam tapti radijo laidų vedėjais arba kitos specialybės asais?
– Būsiu banalus, bet turbūt tai ir yra vienintelė tiesa. Jei turite svajonę – jos tiesiog siekite. Būna keista, kai žmogus sako, jog labai norėtų tapti krepšininku, o tuo metu sėdi parke su „čipsų“ pakeliu ir cigarete dantyse… Viskas yra jūsų rankose. Kai sensti, supranti, kad senolių išmintis ir patarlės atsirado ne šiaip sau. „Kaip pasiklosi, taip išmiegosi“, „Ką pasėsi, tą ir pjausi“, „Kiekvienas yra savo likimo kalvis“. Visa tai yra šventa tiesa. Tik, deja, kai tau penkiolika, to nesupranti.
– Ačiū už atsakymus.
Informacija parengta pagal laikraščio „Žemaitis“ korespondentės Rūtos Laurinaitienės medžiagą