Plungiškių vaikų naudojimosi mobiliaisiais telefonais ypatumai

2012-12-13

 

           Pastaraisiais metais mobiliųjų telefonų naudojimas tarp mokyklinio amžiaus vaikų ypač iÅ¡augo ir tapo populiaria priemone jų laisvalaikio užimtumui bei susisiekimui.
           Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centru (SMLPC), 2012 metų gegužės mėnesį vykdė tyrimą, kurio tikslas – iÅ¡analizuoti mokinių naudojimosi mobiliaisiais telefonais ypatumus. Tyrime dalyvavo 4, 8, 11 bei III gimnazijų klasių moksleiviai, klasių auklėtojai ir mokyklų, kuriose buvo vykdoma apklausa, vadovai.
           IÅ¡ viso dalyvavo 248 respondentai: 86 11-okai, 78 8-okai, 63 4-okai, 21 klasės auklėtojas / mokyklos vadovas. IÅ¡analizavus gautus duomenis, nustatyta, jog mobiliųjų telefonų neturi 3 proc. vaikų. Didžioji dalis tyrime dalyvavusių respondentų naudojasi vienu mobiliuoju telefonu, o apie penktadalis – daugiau nei vienu. 43,6 proc. aÅ¡tuntokų labai svarbu, koks yra jų naudojamo mobiliojo telefono modelis, taip pat mobiliojo telefono modelis svarbesnis mieste gyvenantiems vaikams. 88 proc. respondentų teigė, kad mobilusis telefonas – puiki priemonė susisiekti su tėvais. Taip pat teigė, jog be skambinimo ir trumpųjų žinučių (SMS) raÅ¡ymo funkcijų, mobilusis telefonas – puiki priemonė klausytis muzikos  ir narÅ¡yti internete.
           Nors  sakoma, kad dažnas mobiliųjų telefonų naudojimas yra įvairių lėtinių ligų, tokių kaip onkologinių susirgimų, nervinės sistemos ligų ir kt. atsiradimų priežastis, tačiau mokslininkai nustatė, kad teisingai ir pagal rekomendacijas naudojamas mobilusis telefonas sveikatai nekenkia. Tyrimo metu nustatyta, kad aÅ¡tuntų klasių mokiniai geriau žino saugaus naudojimosi mobiliaisiais telefonais rekomendacijas, nei vienuoliktokai. Dažniausiai taikomos rekomendacijos, naudojantis mobiliuoju telefonu – mobiliųjų telefonų nelaikymas po pagalve ar Å¡alia lovos. Taip pat apklausoje dalyvavę respondentai teigė, jog stengiasi dažniau vietoje skambinimo funkcijos naudoti SMS siuntimo funkciją bei skambinti tik esant būtinybei.
           Dažnai vaikai patiria patyčių, užgauliojimų dėl jų naudojamo mobiliojo telefono modelio. Tyrimo metu nustatyta, jog penktadalis apklausoje dalyvavusių vaikų yra patyrę patyčių dėl savo mobiliojo telefono modelio. 4,5 ir 7,3 karto dažniau ketvirtokai patiria Å¡ių patyčių, nei aÅ¡tuntokai ir vienuoliktokai. Dažniau dėl naudojamo mobiliojo telefono tyčiojamasi iÅ¡ kaime gyvenančių vaikų. Nuolatos ir kartais grasinančių SMS sulaukia penktadalis aÅ¡tuntokų. Taip pat trumposiomis žinutėmis dažniau grasinami kaime gyvenantys vaikai.
           Å iandien mums mobiliųjų telefonų atsisakyti būtų iÅ¡ties sunku, bet mes galime iÅ¡mokti jais saugiai naudotis. Pavyzdžiui, PSO rekomenduoja:

          
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė Aurelija BirÅ¡kienė
          

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    This site is registered on wpml.org as a development site.