Plungiškių delegacijos vizitas į Bjerkreimo komuną. Kas nustebino ir privertė susimąstyti delegacijos narius?

2015-05-14
Plunge district municipality Bjerkreim kommune


          Gegužės 5 – 8  dienomis Plungės rajono savivaldybės tarybos narė Irena Taučienė, Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė bei savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė dalyvavo 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11  „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos“ (toliau – Programa) Dvišalio bendradarbiavimo fondo renginiuose. Tai buvo puiki galimybė, prieš teikiant paraišką dėl JPSPP modelio įdiegimo Plungės rajono savivaldybėje, užmegzti reikiamus kontaktus, surengti susitikimus su Bjerkreimo komunos (savivaldybės) vadovais, su Norvegijos institucijomis, turinčiomis patirties jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo srityje.

         Vizito metu susipažinta su jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo patirtimi. Tuo tikslu vyko susitikimai ir diskusijos Bjerkreimo, Egersundo, Time (Bryne) savivaldybėse, Sveikatos bei Psichikos sveikatos centruose, šeimos klinikoje, sporto komplekse, Vikesos mokykloje…

         Pasisemta tikrai naudingos patirties. Vikesos mokykloje vaikai jaučiasi lygūs su mokytojais, saugūs kaip namie, nepatiria streso. Daug dėmesio skiriama užklasinei veiklai, o ypač –  fiziniam aktyvumui. Mokiniams sudarytos visos sąlygos aktyviai ir sveikai gyventi, judėti. Mokyklose kiekvieną savaitę skirtingoms klasėms sudaromos aktyvumo grupės; paaugliams 8 klasėje vykdomas švietimas apie užkrečiamąsias ligas, lytinę sveikatą ir lytinę orientaciją, psichinę sveikatą, mitybą, rūkymą; 9 klasėje dėstomas seksualinis švietimas, psichinė sveikata ir savo kūno suvokimas. Mokyklose vyksta pokalbiai su vaikais / paaugliais ir jų tėvais, vykdoma vaikų regos, klausos sveikatos bei kalbos artikuliacijos priežiūra;  7  klasėje visos mergaitės skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso. Vaikams ir paaugliams su specialiaisiais poreikiais sudaryti jų stebėjimo planai, vyksta dažnesnės tėvų konsultacijos, teikiami individualūs nurodymai, patarimai. Atsakingas specialistų komandinis darbas skirtas pastebėti ir užfiksuoti pirmuosius vaikų nepasitenkinimo signalus  ir galimus vystymosi sutrikimus.

         Mokykloje dirbanti sveikatos specialistė vaikui pasiekiama visada: ją galima susirasti net telefonu ir po darbo valandų, ji tiesiog yra vaiko draugė, patarėja.

         Šalyje labai populiari programa  ,,Pasveikimo mintis“ – pats esi atsakingas už savo sveikatą, pats esi savo ligos specialistas.

         Psichikos sveikatos centre buvo aptartos pagrindinės Bjerkreimo komunos (bei visos Norvegijos) tarp jaunimo vyraujančios problemos bei dažniausiai pasitaikančios ligos: pervargimas, autizmas, antsvoris, kartais – tiesiog nenoras eiti į mokyklą, nepagrįstas nerimas, patyčios. Todėl didelis dėmesys skiriamas bendravimui, sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimui. Gal todėl tarpe paauglių per 20 metų šiame regione užfiksuotos tik 3-4 savižudybės, nėra lytiniu keliu plintančių ligų.

         Sveikatos centre paslaugas paaugliams teikia centro slaugytojos, akušerė, fizioterapeutas, prireikus –  psichologas, socialinis pedagogas. Vyksta nuolatinis bendradarbiavimas ir konsultavimasis su šeimos gydytoju, pedagogine psichologine tarnyba, mokyklomis, darželiais, Psichikos sveikatos centru ir t. t.

         Patiems mažiausiesiems – nuo 0 iki 5 metų – vykdomos medicininės apžiūros, per anksti gimusių kūdikių stebėjimas, vakcinacijos, pogimdyvinio laikotarpio priežiūra, šeima supažindinama su nauju ir saugiu pogimdyviniu laikotarpiu.

         Time komunos Šeimos centre vyksta darbas su rizikos grupės šeimomis, vykdomos visos prevencinės priemonės, kurios teikiamos asmenims, turintiems psichologinių problemų, – ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Kaip akcentavo centro atstovai, dažniausiai pasitaiko elgesio problemų, bendravimo sutrikimų. Į šį centrą tėvai gali kreiptis pagalbos, jei jų vaikai yra hiperaktyvūs, neramūs, patiria užgauliojimų, nesaugumo jausmą. Vaikai ir patys gali ateiti pas specialistą ir pasitarti, kaip išgyventi tėvų skyrybas, artimo netektį, tėvų nuolatinius pykčius, draugų patyčias, pvz., ,,tylios patyčios – akių kontaktas“. Dažniausiai įvardijamos problemos – psichinės sveikatos, kūno ir savęs suvokimo stoka, problemos  šeimoje, stresas.

         Sporto komplekse lankytis gali visi, darbo laikas nuo 5 val. ryto iki 23 val. vakaro. Čia norintiesiems važinėtis dviračiais visur nutiesti dviračių takai, norintiesiems vaikščioti organizuojami ,,turai“ įvairiomis distancijomis po kalnus, po miškus, parkus. Čia gali sutikti ir jauną, ir seną, o posakis „blogo oro nėra, yra tik netinkami drabužiai“ labai pasiteisino.

         Darželyje vaikai nuolat būna lauke, nes tai organizmo grūdinimas nuo mažumės. Net miegoti galima lauke, nekalbant apie pasivaikščiojimus su auklėtojomis už darželio ribų, pasivažinėjimus dviračiais, paspirtukais, šokinėjimą ant batuto, bėgiojimą takeliais, pasiplaukiojimą baseinėlyje ir pan. Stebina ir tai, kad vaikai valgo kas 3 valandas; ir priešpiečiai ar pavakariai gali būti pateikiami  lauke, net jei  lyja lietus.

         Manome, kad sukurtas modelis prisidės prie jaunimo sveikatos ir gyvenimo kokybės gerinimo, mirtingumo mažinimo, sveikatos netolygumų mažinimo ir socialinės bei ekonominės gerovės didinimo.

         Veikla finansuojama 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos Nr. LT11 „Visuomenės sveikatai skirtos iniciatyvos” Dvišalio bendradarbiavimo fondo  lėšomis.

Parengė Plungės rajono savivaldybės gydytoja
Oresta Gerulskienė

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.