Plungės rajono savivaldybė, įgyvendindama URBACT II projektą ,,4D miestai“, ieško sveikatos veiklos talkininkų

2014-12-30


 

 

 

       Aštuonių Europos miestų – Igualados (Katalonija, Ispanijos Karalystė), Leeds (Jungtinė Karalystė), Novaros (Italija), Tartu (Estija), Plungės (Lietuva), Eindhoveno regiono (Nyderlandai), Jenos (Vokietija) ir Baia Sprie (Rumunija) – atstovai URBACT II programos projekto „4 D miestai. Keturi miestų vystymosi veiksniai: sveikata, inovacijos, viešoji – privačioji partnerystė ir bendradarbiavimas“ įgyvendinimo metu analizuoja į miestų ekonomikos augimą orientuotų veiksnių sąveiką, siekdami nustatyti dabar egzistuojančius modelius ir parengti naujus geresnius sprendimus ateičiai. Visi jie bus išdėstyti rengiamuose vietos veiksmų planuose.

       2014 m. gruodžio 18 d. Plungės rajono savivaldybės URBACT vietos palaikymo grupės nariai rinkosi į metinį ataskaitinį sveikatos inovacijų projekto „4 D miestai“ aptarimą. Nuveikta išties daug! Surengti trys tarptautiniai projekto partnerių susitikimai Novaroje, Tartu ir Plungėje, suorganizuotos keturios diskusijos su vietos bendruomenėmis, išleisti du videofilmai, parengtos keturios tematinės ataskaitos, išleisti leidiniai.

       Be to, projektas pristatytas ne tik vietiniu, bet ir nacionaliniu bei tarptautiniu lygmeniu – spalio mėnesį Teritorinės diplomatijos dienų Seime metu pristatyta tarptautinė projekto „4D miestai“ patirtis, 16-toje Vydūno tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje  „Išmintinga branda sveikai jaunystei” kalbėta apie sveikos aplinkos kūrimą Plungės rajone, o rugsėjo mėnesį Pasaulio sveikatos organizacijos ir Pasaulio banko tematiniame susitikime Kirgizijoje Klaipėdos universiteto profesorius A. Jurgutis pristatė Plungės vykdomo projekto patirtį, įgyvendinant  įvairias sveikatos stiprinimo programas lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.

       Plungės miestas iš kitų projekto partnerių miestų išsiskiria sveiko miesto valdymo struktūra: veikia Bendruomenės sveikatos taryba, įkurtas ir sėkmingai veiklą vykdo Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, išplėtotas privačių gydymo įstaigų tinklas. Plungės mieste ir rajone kuriama ne tik turizmui, bet ir sveikatos stiprinimui palanki infrastruktūra:  turizmo trasos apjuosė Platelių ežerą, tiesiami ir projektuojami nauji dviračių takai, rekreacinės zonos, įgyvendinamos programos ir projektai, susiję su vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimu, gyventojų sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo, alkoholio, tabako ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos, bendruomenės sveikatos stiprinimo, sveikatos mokymo ir sveikatos žinių populiarinimu.

       URBACT vietos palaikymo grupės posėdyje kalbėta, kad bendruomenės sveikata stiprinama per konkrečią bendruomenės veiklą, jos pastangas sukurti sveikatai palankią socialinę ir ekonominę aplinką. Prof. Arnoldas Jurgutis teigė, kad susitikimuose su visuomene iškeltos problemos ir pasirinktas jų sprendimo būdas – fizinio aktyvumo skatinimas – duos teigiamą naudą. Pirmiausia, vietos gyventojai daugiau judės, bus aktyvesni ir sveikesni, o antra, bus pritraukiama daugiau turistų ir gyventojų iš kitų rajonų, kurie pagyvins vietos ekonomiką. Savivaldybės meras Audrius Klišonis investicijas, nukreiptas gyventojų fiziniam aktyvumui didinti, laiko reikšminga modernios visuomenės sveikatinimo priemone. Rengiamas URBACT vietos veiksmų planas – vietos gyventojų poreikiais pagrįstas dokumentas, kuris domins ir tarptautinę bendruomenę: vietos veiksmų planai ir kontaktinė duomenų bazė leis susidaryti komunikacijos koridoriams, per kuriuos  drieksis ryšiai tarp skirtingų vietos palaikymo grupių, institucijų, universitetų, tyrimų ir inovacijų centrų, o visa tai bus nukreipta į miestų ekonominį augimą.

       Posėdžio dalyviai savo pasisakymuose nagrinėjo plungiškių fizinio aktyvumo galimybes (lauko teniso aikštynai, dviračių takai, lauko treniruokliai), sveikesnės mitybos (interaktyvūs seminarai), grūdinimosi reikšmę (plaukimo baseinas), streso (sveikesnių darbo vietų kūrimas) ir arterinio kraujospūdžio kontrolės (sportinės varžybos, kuriose matuojamas pulsas ir kraujospūdis), asmens higienos (galimybė moksleiviams nusiprausti po kūno kultūros pamokų), rūkymo ir alkoholio įtakos asmens sveikatai svarbą (prevencinės programos), tarėsi, kaip kovoti su viršsvoriu ir kaip sergančiuosius supažindinti su ligos priežastimis, paskatinti juos dalyvauti ligų prevencinėse programose, pabrėžė kokybiško ligos gydymo ir teisingos reabilitacijos (pasitelkiant fizioterapiją) svarbą, kalbėjo apie informacijos prieinamumo didinimą (pažintiniai stendai, informacija socialiniuose tinkluose, interneto svetainės sukūrimas).

       Projekto vadovė Žaneta Piepalienė padėkojo visiems URBACT vietos palaikymo grupės nariams už nuoširdų darbą, kuriant vietos veiksmų planą, ir patikino, kad plungiškių parengtas planas ateityje paskatins Plungės miesto plėtrą verslo, pilietiškumo, sveikatos ir švietimo sektoriuose. Kadangi vietos veiksmų planą dar galima papildyti naujomis idėjomis, Plungės rajono savivaldybė siekia visų sektorių bendradarbiavimo ir ieško sveikatos veiklos talkininkų!

 

Informaciją parengė

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Jonušienė

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.