2012-08-17
Plungės rajono savivaldybės administracija 2010 metais pradėjo vykdyti Grundtvig mokymosi partnerysčių projektą Nr. LLP-GRU-MP-2010-LT-00034 „Veiklus jaunimas“ (angl. „Young People in Action“), kuris finansuojamas iÅ¡ Mokymosi visą gyvenimą programos (Å vietimo mainų paramos fondas). Viena iÅ¡ svarbiausių projekto veiklų – partnerystės vizitai į Å¡alis partneres, kurios yra nedidelės įvairių Europos Å¡alių savivaldybės – Tukumo (Latvija), Kresnos (Bulgarija), Kampinos (Rumunija) – be jų – Plungės rajono savivaldybės administracija, Novosolnos (Lenkija) ir Pyrgos (Kipras) bendruomenių tarybos. Projektas vyko dvejus metus (2010 m. rugpjūčio 1 d. – 2012 m. liepos 31 d.).
Å ių metų liepos 17-22 dienomis Plungės delegacija, kurią sudarė Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas (delegacijos vadovas), Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus darbuotojos Žaneta Piepalienė ir Jūratė Garčinskaitė ir Savivaldybės jaunimo reikalų ir Å¡io projekto koordinatorė ir Lolita Vaitkevičienė bei jaunimo atstovai – Audrius Bartkus, Greta JonuÅ¡aitė, Silvija Jurčiūtė, Dovydas Vengalis ir Rugilė Vaitkevičiūtė- lankėsi vienoje iÅ¡ projektų partnerių Å¡alių –Lenkijoje, Novosolnos mieste. Pagrindinė susitikimo tema – „Jaunimo laisvalaikio užimtumas“. Taip pat aptartos visos veiklos, įvykdytos projekto metu bei svarstyta galimybė dėl bendradarbiavimo galimybės ateityje.
Plačiau vizito įspūdžiais pasidalijo jaunimo atstovė Rugilė Vaitkevičiūtė, kurios mintys pateikiamos straipsnyje „ Būkime įdomūs sau ir kitiems“ (skaityti žemiau).
„Grundtvig“ projekto „Young people in action“ dalyvių iÅ¡ Kipro, Lietuvos, Bulgarijos, Latvijos ir Rumunijos paskutinis susitikimas vyko Lenkijoje liepos mėnesio 18-22 dienomis. Å įkart projekto pagrindinė tema „Jaunimo laisvalaikis ir jo praleidimo formos“. Jaunimas iÅ¡ Å¡eÅ¡ių Europos valstybių turėjo galimybę kalbėti apie savo laisvalaikį, kuris yra neatskiriama kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybės dalis. Turiningas laisvalaikis, skatinantis pozityvią jaunimo raidą, yra ne tik būdas smagiai praleisti laiką ir pabendrauti su draugais.
Mus pasitiko labai Å¡iltai ir nuoÅ¡irdžiai. Susipažinome su Novosolnos kultūros ir ekologijos centro kolektyvu, bei jo atliekamais darbais. Atvykimo vakarienėje mus vaiÅ¡ino ne tik gardžiais patiekalais, bet linksmino lenkiÅ¡komis tradicinėmis dainomis ir Å¡okiais.
Jau sekančią dieną susitikome su Novosolnos miestelio meru Tomas Bystronski. Meras trumpai papasakojo apie Novosolnos savivaldybę, kuri yra tik 20 km nutolusi nuo trečio pagal dydį Lenkijos miesto Lodzės. Novosolnos savivaldybė yra įsikūrusi labai gražios gamtos prieglobstyje, nacionalinio parko teritorijoje. Kiekvienos delegacijos vadovai ir projekto koordinatoriai padėkojo Å¡io vizito organizatoriams, pasidalino mintimis apie galimybę bendrauti ateityje.
Vėliau grįžome į kultūros ir ekologijos centrą ir stebėjome kiekvienos delegacijos Å¡alies ir savivaldybės prisistatymus. Visos komandos buvo puikiai pasiruoÅ¡ę: demonstravo pačių kurtus filmukus, skaidrių pristatymus, kuriuos lydėjo liaudies dainos bei žaidimai.
Organizatoriai suorganizavo trumpą parodomą kelionę aplink Novosolnos miestelį, kuriame vieÅ¡ėjome. Matėme istorines žymias to kraÅ¡to vietas, nuostabią bažnyčią, renovuojamą mokyklą. Pietavome restorane, kuriame vaiÅ¡inomės lenkiÅ¡kais nacionaliniais patiekalais, pagamintais tik iÅ¡ ekologinių produktų.
Po kelionės reikėjo ir papramogauti, Lenkijos delegacija surengė įdomią vakaro pramogą, iÅ¡skirstė dalyvius į skirtingas grupes ir paruoÅ¡ė skirtingų Å¡alių dainas, kurias turėjome iÅ¡mokti dainuoti. Lietuviams teko dainuoti latviÅ¡kai, lenkiÅ¡kai, kiprietiÅ¡kai, rumuniÅ¡kai ir bulgariÅ¡kai. Mūsų užsieniečiai draugai traukė „Ant kalno mūrai“ lietuviÅ¡kai. Po dainų vyko Å¡okių konkursas. Kiekviena delegacija privalėjo iÅ¡mokinti visus po du liaudies Å¡okius: Å¡okom polonezą, polką, sirtakį, lenciūgėlį ir kt.
Ypatingai patiko kelionė į Železova Vola miestelį, kuriame gimė Lenkijos kompozitorius ir pianistas Frederikas Å openas. 2010 metais, minint klasiko gimimo 200-ąsias gimimo metines, čia buvo įkurtas muziejus, kuriame įdiegtos itin modernios technologijos. Muziejų gaubia nuostabus parkas ir sklindanti F.Å openo muzika. Taip pat aplankėme didikų dvarą Nieborove. Teko pabuvoti ir Lodzės mieste. Gidas iÅ¡samiai papasakojo apie senamiestį, naujai pertvarkytą miesto centrą, kuriame įkurta „Pramogų sala“, aplankėme meno istorijos muziejų.
Vakare vėl įdomiai ir turiningai leidome laisvalaikį: Å¡okome, jau pramoktus kitų tautų Å¡okius, aplink laužą, pritariant gitaroms dainavome dainas septyniomis (plius anglų ) kalbomis.
Vakare vyko oficiali atsisveikinimo vakarienė, delegacijos apsikeitė dovanomis, kiekvienas dalyvis gavo sertifikatą, kad dalyvavo „Grundtvig†projekte „ Young people in actionâ€. Paskutinę dieną delegacijos buvo iÅ¡lydėtos į VarÅ¡uvos oro uostą. Liko daug įspūdžių, susiradome naujų draugų, susipažinome su kitų Å¡alių kultūra, Å¡okiais, dainomis.“.
Du metus vykęs projektas baigėsi. Projekto metu buvo siekiama mokyti jaunimą bendravimo, bendradarbiavimo įgūdžių, savitumo puoselėjimo, gebėjimo palyginti kultūrų skirtumus ir perimti geruosius pavyzdžius. Projekto tikslai orientuoti į tarpkultūrinio dialogo vysymą, Europos kultūrų įvairovės pažinimą, mokymosi aplinkos kokybės įvairinimo, savivaldybių atsovų dalyvavimo gvildenant jaunimui aktualius klausimus bei priimant svarbius jauniems žmonėms sprendimus, užsienio kalbų lavinimo, informacinių technologijų naudojimo, tyrinėjimo ir atradimų džiaugsmą, tradicijų ir papročių puoselėjimą.
Visų projekto dalyvių manymu, projektas pavyko, tikslai įgyvendinti. Reikia tikėti, kad užsimezgę draugiÅ¡ki ryÅ¡iai su užsienio partneriais nenutruks ir ateityje bendrausime bei dalyvausime bendrose veiklose.
Plungės rajono savivaldybės jaunimo reikalų
ir Å¡io projekto koordinatorė Lolita Vaitkevičienė