Dar vieneri metai praeityje. Naujiems prasidėjus, kiekvienas peržvelgiame praėjusiuosius, analizuojame padarytas klaidas, prisimename gražiausias akimirkas. Ko gero, nesuklysime sakydami, kad viena iš gražiausių gyvenimo akimirkų – santuoka. Taigi, kaip ir kasmet, suskaičiavome, kiek merginų ir vaikinų, moterų ir vyrų žengė prie altoriaus ar kitoje mieloje vietoje ištarė lemtingąjį „taip“ savo išrinktajai ar išrinktajam.
Santuokų skaičius išaugo
Kasmet didėjantis santuokų skaičius byloja, kad mada gyventi „susimetus“ pamažu praeina, o argumentas, kad antspaudas pase ar santuokos liudijimas nieko nekeičia, praranda savo galią. Taigi, pernai aukso žiedus sumainė 336 poros. Palyginti su ankstesniais metais, beveik pusšimčiu daugiau (buvo 287).
Savaime suprantama, kad pirmą kartą besituokiančiųjų skaičius visada didžiausias. Ne išimtis ir 2014-ieji. Pirmąsyk šilčiausius jausmus vienas kitam vestuvėmis vainikavo 252 poros. Aišku, kiekvienas, tardamas priesaikos žodžius išrinktajam, tiki, kad tai – vienintelis, su kuriuo eis bendru gyvenimo keliu ilgus metus. Tačiau neretai būna, jog kelias išsišakoja ir eiti viena kryptimi nebeį manoma arba likimas iškrečia išdaigą, atimdamas brangiausią žmogų amžiams… Tada apsilanko vienatvė. Ko gero, vienišumo jausmas ir skatina bandyti dar kartą ieškoti žmogaus, kuriam galėtum atiduoti meilę, šilumą, pagarbą. Pernai 46 poroms pasisekė – tokį žmogų rado. Būtent tiek į registruota santuokų, kai vienas iš partnerių jau anksčiau buvo į sipareigojęs kitam. Atkaklieji. Taip būtų galima pavadinti tuos jaunikius ir nuotakas, kurie, nepasisekus vieną, du ar tris kartus, nenuleidžia rankų ir laimės ieško toliau. Liaudies išmintis byloja, kad kas ieško, tas randa. Praėjusiais metais po antrą kartą šeimos židinį uždegė 28 poros. Santuokų, kai vienas sutuoktinis žiedus sumainė antrą, o kitas – trečią kartą, buvo septynios. Viena moteris surasti savo antrąją pusę ryžosi ketvirtą kartą, jos vyrui – antrasis bandymas.
Meilei amžius ir jo skirtumas nesvarbu
„Meilės negalima numatyti iš anksto ir negalima jos išvengti, jeigu ji ateina“, – rašė rusų rašytojas Vsevolodas Kočetovas. Tad besituokiančiųjų amžius svyravo nuo 17 iki 77 metų. Karščiausi jausmai 2014-aisiais liepsnojo 20–29 metų amžiaus merginų ir vaikinų širdyse. Taigi, daugiausia tokio amžiaus jaunų žmonių ir tuokėsi. Merginų – 224, vaikinų – 198.
Šį ryžtingą žingsnį žengė ir vyresnio amžiaus sulaukusieji. 83 vyrai savo išrinktąsias prie altoriaus vedėsi būdami 30–39 metų. Amžiną meilę prisiekė ir 62 tokio pat amžiaus moterys.
Kartais, kol sulauki to vienintelio ar vienintelės, praeina ne vieneri metai. Ir kai jau visai nesitiki, meilė ima ir pasibeldžia į širdį . Pernai bendru gyvenimo keliu pasuko 32 moterys ir 36 vyrai, būdami 40–49 metų. Penkios moterys tuokėsi 50–59 metų, o viena savo išrinktajam meilę pažadėjo sulaukusi 70-ies. Vyrai nuo moterų taip pat neatsiliko: aukso žiedus savo nuotakoms movė būdami 50–59 metų (9), 60–69 metų (4), o vienas ryžosi vesti sulaukęs 77-erių. Taigi, pernai vyriausia nuotaka buvo 70 metų, o jaunikis – 77 metų. Jauniausiai nuotakai – šešiolika, jaunikiui – septyniolika.
Atėjusi meilė nepaiso nei metų, nei to, koks poros amžiaus skirtumas. 2014 metais buvo moterų, kurios pirmą kartą tekėjo sulaukusios 40, 42, 44, 45-erių. Vyrai taip pat savo gyvenimo draugės laukė 46, 48 ar net 51 metus. Porų santykius tyrinėjantys specialistai sako, jog idealiausias sutuoktinių amžiaus skirtumas – 3–5 metai. Dauguma šito laikėsi, bet ar meilei galioja kokios taisyklės? Tikrai ne, tad nereikia stebėtis, kad vyro ir žmonos amžiaus skirtumas buvo vieneri, penkeri, dešimt ar penkiolika metų. Tačiau buvo ir tokių, kurių metų skirtumas siekė 16, 30 metų.
Tuoktis – ne tik lietuviai ir Metrikacijos skyrius
Nežinia, ar lietuvaitės tokios žavios, ar vyrukų Lietuvoje neužtenka, bet pernai būtent dailiosios lyties atstovės dažniau nei vyrai sau į porą rinkosi užsieniečius. Tekėjo lietuvės už anglų, bulgarų, rusų, italų, gruzinų, islandų, danų, lenkų, turkų, albanų, prancūzų, airių, vokiečių, norvegų ir net japonų. Na, o stipriosios lyties atstovai savo meilę pažadėjo ne tik lietuvėms, bet ir rusėms, latvėms, ukrainietėms, baltarusėms.
Ko gero, kiekvienai porai svarbu, kad priesaikos žodžiai mylimajam būtų ištarti ypatingoje aplinkoje. Tad jaunavedžiai savo santuokai registruoti rinkosi ne tik Civilinės metrikacijos skyrių. Vieni savo priesaiką tarė Žemaičių dailės muziejuje, kiti – muziejaus parke, treti Žemaitijos nacionaliniame parke ar kaimo turizmo sodybose. Nemaža dalis besituokiančiųjų panoro, kad jų pasiryžimo gyventi drauge liudininku būtų Dievas – aukso žiedus sumainė prie altoriaus. Praėjusiais metais bažnyčiose į registruotos 127 santuokos. Dar šešios – užsienio valstybėse.
Rugpjūtis – populiariausias mėnuo
Jau ne vienerius metus iš eilės vestuvių mėnesio karaliumi tampa rugpjūtis. Tą mėnesį 2014-aisiais į registruotos net 75 (!) santuokos. Tiesa, dvi iš jų buvo į registruotos 2013 metais Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Rugpjūtį daugiausia baltai pasipuošusių nuotakų ir išdidžių jaunikių su nekantrumu Mendelsono maršo laukė 9 ir 23 dienomis (sutuokta 16 ir 18 porų).
Vidurvasarį savo vestuvėms pasirinko 59 jaunavedžių poros. Dvi santuokos į vyko prieš 20 ir 32 metus, bet tik dabar į trauktos į apskaitą: viena registruota Danijoje, kita – Kazachstane. Populiariausios tarp jaunavedžių liepos mėnesio dienos – 12-oji ir 26-oji (12 ir 16 santuokų). Nors birželis yra vasaros mėnuo, poros mieliau rinkosi rugsėjį . Taigi, šį mėnesį į registruotos 44 santuokos. Viena iš jų jau į vykusi prieš metus. Populiariausia vestuvių diena – 9-oji (15 porų). Gegužę ir birželį Civilinės metrikacijos skyriuje ir kitose jaunavedžių pasirinktose vietose šurmulio netrūko. Gegužę iš dokumentuose užregistruotų 36 santuokų dvi buvo į vykusios prieš metus Rusijoje ir Airijoje. Na, o pirmąjį vasaros mėnesį iš 38-ių trys į vykusios anksčiau Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Šri Lankoje. 19 santuokų į registruota spalio mėnesį . Sausis, balandis ir gruodis savo sąskaitoje turi po 13 sutuoktuvių. Paskutinę metų dieną ilgiau ar trumpiau trukusius santykius į teisinti nutarė dvi poros, tad Naujuosius jos sutiko kaip šeimos, o ne kaip į simylėjėliai. Vasaris ir vėl „neturtingųjų“ sąraše. Šį mėnesį į registruotos 3 santuokos, dvi poros pasirinko Šv. Valentino dieną – vasario 14-ąją. Lapkritį į registruotos 8 santuokos, o kovą – 12.
Ilgai ir laimingai
Gaila, bet 2014-aisiais Plungės civilinės metrikacijos skyriuje į registruoti 145 santuokos nutraukimo aktai. Dar liūdniau, kad šis skaičius, palyginti su ankstesniais metais, išaugo (2013 metais išsiskyrė 138 poros).
Štai tokia praėjusių metų statistika. Ir visai nesvarbu, kur, kokį mėnesį ar dieną, kokio amžiaus ir kelintą kartą apsispręsta kurti šeimą, svarbiausia – stengtis ją išsaugoti kuo ilgiau. To ir palinkėsime praėjusių metų jaunikiams ir nuotakoms.
Informacija parengta pagal laikraščio „Plungė“ medžiagą