Antradienį vykusiame Kultūros reikalų tarybos posėdyje kalbėta apie Kultūros rėmimo programos projektų finansavimo prioritetus, trumpai apžvelgti artėjantys konkursai ir Europos paveldo dienai skirti renginiai, taip pat išsakyta visokių į domių sumanymų ir pastebėjimų. Vienas jų – parke būtų gerai girdėti skambant muziką.
Kultūros rėmimo programai žadama didesnė suma
Prasidėjus pokalbiui apie Plungės rajono savivaldybės Kultūros rėmimo programos 2015 m. projektų finansavimo prioritetų nustatymą, meras Audrius Klišonis pirmiausia akcentavo, jog iš biudžeto šiemet minėtai programai planuojama „atriekti“ didesnę sumą: jei pernai buvo skirta 40 tūkst. Lt, tai šiemet – 50 tūkst. Lt (14 481 Eur). Dvigubai daugiau nei pernai šiemet atskira eilute klius ir Plungės miesto šventei – žadama 20 tūkst. Lt (5 792 Eur). Taip pat numatyta prisidėti prie Dainų šventės pasiruošimo, prie kultūros vertybių išsaugojimo, atskirai bus finansuojamas ir Mykolo Oginskio festivalis. Galutinės sumos paaiškės maždaug po dviejų savaičių – biudžeto svarstymas numatytas vasario 12 d.
Geri pažadai ypač nudžiugino Kultūros reikalų tarybos pirmininką, Plungės kultūros centro direktorių Romą Matulį . Jis akcentavo programų tęstinumo svarbą, kalbėjo, kad Kultūros rėmimo programa dabar atrodys daug solidžiau, jau bus galima skelbti paraiškų priėmimą. Paraiškos bus priimamos iki vasario 13 d., tada rinksis ekspertai ir jas vertins.
Diskutuodami, kokie kultūros projektai turėtų būti finansuojami būtiniausiai, tarybos nariai iš pradžių turėjo du prioritetus: tai Oginskių metams skirti renginiai ir Etnografiniams regionų metams skirti projektai. Kiek pasvarstę, posėdžiautojai nutarė į prioritetų sąrašą į rašyti ir tradicinius, tęstinius miesto renginius.
Apie sumanymus, galinčius į parką pritraukti žmonių
Meras priminė, jog jau gegužės 16 d. vyks Oginskių rūmų atidarymas. Be abejo, tądien vyks didelė šventė, bet tuo neturėtų viskas pasibaigti. Tam, kad parkas taptų nuolatiniu traukos centru tiek mūsų žmonėms, tiek svečiams, rajono vadovas siūlė savaitgaliais organizuoti koncertus. Tai galėtų būti mūsų jaunųjų muzikantų pasirodymai. Ypač A. Klišonis akcentavo orkestrus. Jo manymu, skambant gyvai muzikai, parke neabejotinai padaugėtų žmonių, daugiau lankytojų sulauktų ir muziejus, ir biblioteka.
Šiam sumanymui pritarė ir kiti tarybos nariai. R. Matulis svarstė, jog būtų galima į gyvendinti ir daugiau panašių idėjų, reikia išspręsti tik techninius dalykus ir numatyti šiek tiek finansinių resursų.
Bibliotekos direktorė Violeta Skierienė prisiminė, jog labai pasiteisino jų sprendimas dirbti vasarą sekmadieniais – lankytojų tikrai netrūkdavo. Taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog prie naujosios vaikų žaidimų aikštelės turėtų būti organizuojama į domi veikla ir tėveliams. Muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas užsiminė, jog 2013 metais vykdytas projektas „Pasimatymai mano svajonių parke“ irgi pritraukė daug žmonių – į vairiose parko vietose rengti koncertai ir spektakliai būdavo į domūs trims–keturiems šimtams žmonių. Praėjusiais metais šiam projektui finansavimo gauti nepavyko, bet galbūt pavyks šiemet.
Nuspręsta, jog aptartų renginių gaires – kas ir kaip turėtų būti organizuojama parke, – A. Bakanauskas „sudėlios“ iki kovo vidurio.
Apie konkursus ir kitus renginius
Paminklosaugininkė Vitalina Šidlauskienė kalbėjo apie Europos paveldo dienų organizavimą Plungės rajono savivaldybėje. Pagrindinis renginys numatytas mokiniams, mokytojams ir bendruomenės nariams rugsėjo 18 d. Alsėdžiuose. Bus minėjimas, paroda, signatarų kapų lankymas. Taip pat Paveldo diena bus minima ir Žemaitijos nacionaliniame parke.
Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė kalbėjo, jog šiemet bus organizuojamas kas dveji metai vykstantis respublikinis vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkursas „Tramtatulis“. Vietinis turas numatytas kovo 4 d. Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje. Taip pat ragino bendruomenes, bibliotekas, muziejus ir kitas visuomenines institucijas aktyviai dalyvauti naujoje konkursinėje apžiūroje „Tradicija šiandien“. Laimėtojui atiteks net 3 tūkst. eurų piniginis prizas. „Tradicija šiandien“ skirta Etnografinių regionų metams. Ja siekiama skatinti saugoti savo miesto ar miestelio tradicinių švenčių gyvybingumą, ieškoti į vairesnių renginių organizavimo formų. Bus atsižvelgiama į tai, kaip tradicijos puoselėjamos ir perduodamos jaunesniajai kartai, taip pat kaip rašytinė, vaizdo, garso medžiaga yra tvarkoma ir perduodama archyviniam saugojimui. Apžiūrai pateikti renginiai turėtų palaikyti gyvas tradicijas ir užtikrinti natūralų jų funkcionavimą.
Visi plungiškiai, užsiimantys kūrybine veikla, kviečiami dalyvauti ir Plungės kultūros centro paskelbtoje konkursinėje suvenyrų parodoje „Plungei – apie Plungę“. Tikslas – sukurti suvenyrų mūsų miestui, pasakojančių apie Plungės išskirtinumą, simbolius, istorines ištakas. Birželį bus surengta pateiktų darbų paroda.
Informacija parengta pagal laikraščio „Plungės žinios“ korespondentės Linos Motužienės medžiagą
Jūratės Motužienės nuotrauka