Plungės kultūros centro 80 metų jubiliejų pasitinkant

2019-03-20


Penktasis ciklo straipsnis

 

Kovo 30 dieną Plungės kultūros centras minės solidžią 80 metų kūrybinės veiklos sukaktį. Artėjant šiai šventei, norime papasakoti apie Plungės kultūros centre dirbančius puikius žmonės. Šį kartą kalbiname Plungės kultūros centro parodų organizatorę, tautodailės kuratorę, Audimo klubo ir menų studijos „ARtola“ vadovę Jolantą Miltenę. Jolantą matome vedant parodų pristatymus, bet tai yra galutinis rezultatas daugybės valandų prieš tai, kai buvo dėliojamas parodų grafikas, bendraujama su menininkais, ruošiama ekspozicija ir panašiai. Paruošiamieji darbai visada lieka už kadro, kartais net sunku įsivaizduoti, kiek reikia daug laiko ir pastangų, norint visuomenę pakviesti į parodos atidarymą.

*Kokią įdomiausią, netikėčiausią parodą yra tekę suorganizuoti?

Įdomiausios parodos yra tautodailininkų, nes visada tarp jų atsiranda bent vienas liaudies meno kūrėjas, išsiskiriantis iš kitų kūrėjų, nustebinantis savo idėja ar meno kūriniu.

O netikėčiausios parodos buvo net dvi:  Baltarusijos menininkės Alionos Gordon ikonų paroda ir mūsų plungiškės tapytojos Sonatos Mosteikės tapybos paroda. Šios parodos buvo įsimintinos ir kažkuo kitokios ir ilgai išliekančios atmintyje.

*Ar darbas su menininkais yra sunkus?

Darbas su menininkais yra įdomus. Niekada negali žinoti, koks bus pokalbis, kaip teks tartis ir dėl ko derėtis. Menininkai visada nustebina, nes jie pilni originalių idėjų, mėgsta iššūkius ir netradicinius sprendimus.

*Kiek vidutiniškai per metus Jums tenka suorganizuoti parodų? Ir kiek reikia laiko norint pasiruošti parodos pristatymui?

Kiekvieną mėnesį vidutiniškai tenka suorganizuoti po 2 parodas. Parodos paruošimo laiką lemia eksponuojami kūriniai. Jeigu yra paveikslai, tada greičiau ir lengviau juos sukomponuoti. O jeigu yra smulkūs darbai arba tekstilė, tada tenka ilgai galvoti, kaip juos eksponuoti, kad kuo gražiau žiūrėtųsi erdvėje. O pats parodos atidarymo, pristatymo renginys taip pat nėra paprastas: vis tenka galvoti, ką ir kaip reikia pasakyti, ko būtinai nepamiršti paminėti, ką reikia labiau akcentuoti, ką papasakoti ir ką geriau nutylėti, kad ir pats menininkas, ir susirinkę žiūrovai viską suprastų ir interpretuotų teisingai. Ir dar daug panašių niuansų. Taip pat dažnai tenka padrąsinti tiek pačius parodos autorius, tiek lankytojus, nes daugumai kalbėti prieš publiką yra sunku ir nedrąsu.

*Kokiais keliais žodžiais apibūdintumėte darbą Kultūros centre?

Darbas Kultūros centre yra įdomus, kintantis, nenuspėjamas, kūrybiškas.

*Ką Jums pačiai reiškia tautodailė, amatai ir kiti tradiciniai menai?

Man amatai ir tautodailė yra labai svarbi. Tai pamatas mūsų lietuviškumui, tautiniam savitumui. Džiaugiuosi dirbdama šį darbą, nes turiu galimybę plačiau susipažinti su Lietuvos tautiškumo pagrindais, galiu stebėti tautodailės meistrų kūrybą, tradicijų tęstinumą ir kaitą.

*Jūs vadovaujate Plungės krašto tautodailininkams, Audėjų klubui, menų studijai „ARTola“. Kiek žmonių vienija šie kolektyvai? Kokie yra panašumai ir skirtumai dirbant su šiais kolektyvais?

Tautodailininkų Plungės krašte yra 75, Audimo klube audžia 17 audėjų, o menų studija „ARTola” vienija 17 kūryba besidominčių moterų. Visi trys kolektyvai labai skirtingi, nes ir tikslai jų skiriasi. Audimo klube tik dabar po visų remontų imamės rimtesnių darbų, auga mūsų siekiai, norai keičiasi, ir tai mane labai džiugina. Senieji audėjai turi jau 10-ies metų patirtį, tad jiems tenka ir kitus pamokyti, dalintis gerąja patirtimi. Ypač mus džiugina mokinukų apsilankymai audykloje. Jie taip džiugiai viskuo domisi, noriai sėda prie staklių, nebijo naujovių.

„ARTolos” menų studijos moterys yra be galo kūrybingos, tad tenka man suktis. Jos dirba daug, joms viskas įdomu, informaciją įsisavina greitai. Jų darbai nenuobodūs, pilni filosofinių idėjų.

Kaip bežiūrėtum, menas žmones įkvepia, suteikia jėgų gyventi, kurti ir daryti savo gyvenimą gražesnį. Džiaugiuosi, kad esu tokiam meniniam verpete. Ir dėkoju visiems, besisukantiems šiame verpete kartu su manimi.

Džiaugiamės, didžiuojamės ir mes, kad Plungės kultūros centre dirba, kuria, puoselėja, mokosi, tobulėja ir savo kūrybiniais darbais stebina ir džiugina daugybę žmonių tokios puikios asmenybės, kaip Jolanta bei visa jos komanda, – nuo audėjų, tautodailininkų, gausybės meno mylėtojų iki dar tik pradedančių savęs ieškoti mėgėjų menininkų. Linkime neišsenkančių idėjų ir neišblėstančios meilės savo darbui, hobiui ir savęs realizacijos įvairiose meno rūšyse.

 

KC inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.