Plungės kultūros centro 80 metų jubiliejų pasitinkant

2019-03-07


Ketvirtasis ciklo straipsnis

 

Kovo 30 dieną Plungės kultūros centras minės solidžią 80 metų kūrybinės veiklos sukaktį. Artėjant šiai šventei,  Plungės kultūros centrą norime pristatyti ir iš kitos pusės, kuri dažniausiai lieka už „kadro” renginių lankytojams.

Šį kartą norime papasakoti apie renginių organizavimo, režisavimo subtilybes prieš keletą dešimtmečių ir šiandieną. Kalbiname pripažinimą pelniusius, daugybę renginių surežisavusius ir suorganizavusius tikrus savo sričių profesionalus: Kultūros centro direktorių, teatro „Saula“ ir didžiausių kultūrinių projektų režisierių Romą Matulį, Plungės kultūros centre dirbantį nuo 1987 m.; renginių ir teatro „Saula“ režisierę Sigitą Matulienę,  kuri Kultūros centre dirba nuo 1989 metų, ir Kultūros centro direktoriaus pavaduotoją, renginių organizatorę ir režisierę Simoną Gudavičiūtę, kuri Plungės kultūros centre dirba nuo 2010 metų.

*Iš ko semiatės idėjų renginių organizavimui, režisavimui?

Kūrėjo sąmonės „idėjų gaudyklė“ veikia ištisą parą. Jei būsi pastabus, idėjų  pasiimti galima iš mus supančios aplinkos, geros literatūros,  filmų, muzikos, bendravimo, festivalių, kelionių, seminarų, noro tobulėti ir nestovėti vietoje (Sigita ir Romas).

Kartais idėjos atskrenda pačios, kartais tenka sprendimo ieškoti knygose ar internete. Tiesa ta, jog pačios tikriausios ir stipriausios idėjos atkeliauja kažkokiu nepaaiškinamu mistiniu būdu ir visai netinkamu laiku, o tos, kurių tenka ieškoti, visada kelia abejonių (Simona).

*Ar tiesa, kad šiandieną žiūrovą nustebinti yra sunkiau?

Be abejonės, šiandieną Plungės kultūros centro  renginių lankytojai yra pasaulietiški,  turintys platų kultūrinį akiratį. Renkasi aukštos meninės vertės renginius. Tad  Kultūros centro darbuotojas savo meninėje  veikloje turi  įdėti daug  pastangų ir darbo, kad  veikla išliktų įdomi, patraukli, būtų  reikalinga bendruomenei. Kūrybingai, nuosekliai  organizuoti  meno kolektyvų veiklą, tiek kitokio turinio ar pobūdžio veiklas (Sigita ir Romas).

Taip, nustebinti tikrai sunkiau. Nors, kita vertus, gal jau ir nebereikėtų bandyti žiūrovo stebinti. Aš, žinoma, nežinau, kaip viskas vyko prieš keletą dešimtmečių, nes tuomet buvau pradinių klasių mokinė, aktyviai vaidinanti teatre, ir mane žavėjo viskas, kas vyko scenoje, bet akivaizdu, kad laikai keičiasi. Ir tai normalu. Informacijos srautai didžiuliai, žmonės pavargę, turintys galybę veiklų, ir ne visada gali surasti laiko apsilankyti Kultūros centre vykstančiuose renginiuose (Simona).

*Kaip pasikeitė Jūsų darbas nuo tada, kai pradėjote dirbti Kultūros centre?

Per 30 veiklos metų  pasikeitė plungiškių karta, pasikeitė ir Kultūros centro kolektyvas. Keitėsi ir Kultūros centro veiklų turinys… Dabar Plungės kultūros centre gausu vaikų ir jaunimo meno kolektyvų.   Čia meninių gebėjimų lavinti  renkasi didelis jaunųjų plungiškių būrys. Gražu ir miela, kai Kultūros centras suskamba ne tik nuo linksmų melodijų, klasikinės muzikos garsų, šokių batelių trepsėjimo, raiškios sceninės kalbos skambėjimo, bet ir garsaus, veržlaus,  jaunatviškai triukšmingo juoko ar varstomų durų bildėjimo. Norėtųsi, kad ateityje  Kultūros centro  puikius meno kolektyvus atrastų ir lankytų kuo daugiau Plungės rajono vaikų ir jaunimo. Kultūros centro kultūrinė bendrija didėtų, plėstųsi, tobulėtų ir  sėkmingai dirbtų. Kad kiekvienas plungiškis, – mažas, jaunas ar vyresnis, – turėtų galimybę laisvalaikį smagiai  praleisti Kultūros centre (Sigita ir Romas).

Atėjau čia dirbti iškart baigusi studijas universitete. Turėjau tik žinias, bet iš esmės – jokios praktikos. Pirmieji renginiai pareikalavo ypač daug pastangų, buvo nedrąsu kolegų kažko paprašyti, visi vyresni, kompetentingi. Praėjo beveik 10 metų (nors kartais atrodo, kad tik kokie 4). Plungė tapo mano namais, kolegos –draugais. Atradau savo darbo sistemą ir įgijau naujų kompetencijų. Dirbant šalia tokių stiprių režisierių, kaip R. Matulis ir S. Matulienė, tobulėti galima visą gyvenimą… (Simona)

*Kokius renginius organizuoti yra lengviausia, sunkiausia. Kodėl?

Lengvų kūrybinių darbų nebūna. Subrandinti idėją ar sukurti meninio renginio naują sumanymą  reikia laiko. Meninę kokybę  nulemia daug aplinkybių. Ir net viską kruopščiai apgalvojus, padarius visus „namų darbus“,  renginys gali būti  100% neįgyvendintas. Jį gali sustabdyti blogos oro sąlygos ar techniniai gedimai.

Šiandienio žmogaus gyvenime visko yra labai daug ir viskas taip greit kinta, greitėja, tad Kultūros centro darbuotojams reikia  daug išradingumo ir pastangų, energijos norint pasiruošti kokybiškam renginiui ar spektakliui. Gausu naujų renginių, kuriamos naujos tradicijos, bet  stengiamės išlaikyti šiek tiek laikmečio pakeistas senas tradicijas. Kiekvienas renginys, net ir mažiausio mastelio,  pareikalaus žmogiško kruopštumo, ilgo pasiruošimo,  gilaus ir išsamaus apmąstymo, sėkmingo komandinio  darbo (Sigita ir Romas)

Manau, kiekviename darbe kiekvienas žmogus turi savo sritis, kurios sekasi geriau ar sudėtingiau. Man asmeniškai sunkiausia organizuoti pramoginius „šou“ renginius, galbūt todėl, kad tokių mažiausiai ir esu vykdžiusi. Mano nuomone, pramoginė kultūra užima didelę dalį didmiesčių kultūrinio lauko, o tokiuose miesteliuose, kaip Plungė, kur nėra žinomų veidų, pramoginių renginių organizavimas dažnai netenka prasmės – nesusilaukia didelės paklausos. Žinoma, jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad pramoginiai renginiai nereikalingi, bet aš visgi mieliau organizuoju pramoginius – edukacinius renginius, kuriuose galime ne tik pašėlioti, bet ir  kažko išmokyti, išmokti ar pasidalinti patirtimi (Simona)

*Šiandieną yra daugiau techninių galimybių įvairių režisūrinių sumanymų realizavimui. Ar tai reiškia, kad šiandieną renginius organizuoti, režisuoti yra lengviau?

Norint nustebinti renginių lankytojus , neužtenka naujų techninių  galimybių. Reikalingos „geros“ idėjos. O jos užgimsta tik žmogaus pasąmonėje… Gaila, bet kol kas nėra  „idėjų fabriko“-  tai sunkus ir kantrus kūrybinio darbuotojo darbas (Sigita ir Romas).

Iš dalies lengviau, iš dalies sunkiau. Techninės galimybės tobulėja įspūdingu greičiu, ir baisu net pripažinti, kaip sudėtinga spėti kartu su jomis. O spėti norisi…  Kita vertus, visos techninės naujovės nemažai ir kainuoja… ir laiko, ir pinigų. Žinoma, kokybiška šviesos ir garso technika – būtina, bet, mano nuomone, Kultūros centras – ta vieta, kur techninės galimybės yra tik priedas prie tikrojo, „gyvojo“ sumanymo. Juk kartais tylioje scenoje skambantys žmonių balsai kelia kur kas didesnį įspūdį ir susijaudinimą, negu kompiuterizuoti novatoriški sprendimai (Simona).

*Kas turi daugiausiai įtakos renginio sėkmei?

Renginio sėkmė priklauso nuo idėjos, idėjos aktualumo vietos bendruomenei, formos, turinio, vietos, laiko,  komandos darbo…  Jei renginys  tampa  tęstinis, vykstantis dešimtmetį ar daugiau,  yra  mėgstamas ir lankomas  žiūrovų, tai jau galima sakyti, kad tai yra renginio sėkmė (Sigita ir Romas).

Net nežinau, kas neturi. Įtakos turi ir sumanymas, ir sprendimas, ir net oras lauke (nepaisant, kokioje erdvėje vyksta renginys). Svarbus ir žiūrovo nusiteikimas, jo lūkesčiai (Simona).

*Kuo skiriasi šiandienis žiūrovas nuo žiūrovo prieš 10 ar 30 metų?

Plungės žiūrovų,  besilankančių renginiuose, kokybės „kartelė” yra labai aukštai iškelta. Šių dienų žiūrovas reiklesnis, laisvesnis, laisviau išsako savo nuomonę apie renginio kokybę. Beje, Plungės miesto kultūriniuose renginiuose mėgstančiam lankytis  plungiškiui yra  plačios pasirinkimo galimybės. Mieste vyksta daug renginių. Ir tai puiku. Neleidžia kūrėjams snausti.  Visi Kultūros centro darbuotojai stengiasi  patenkinti lankytojų lūkesčius. Kaskart ieško naujų idėjų, įvairių galimybių bei naujų renginio formų, naujų erdvių,  kad renginio kokybė būtų aukšto meninio lygio; šventės  kasmet būtų įvairios, patrauklios (Sigita ir Romas).

Dėkojame pašnekovams, be kurių idėjų, pastangų, profesionalaus, kūrybingo darbo neįvyktų didžiausi kultūriniai projektai, tarptautiniai festivaliai, konkursai, spektakliai, įvairūs renginiai, šventės, akcijos, kompozicijos ir kiti kultūriniai reiškiniai. Siekiame iki jubiliejaus  papasakoti dar ne vieną istoriją, kviesdami drauge pasidžiaugti puikiais žmonėmis, kultūriniais įvykiais, įsimintinomis akimirkomis, susijusiomis su Plungės kultūros centru ir visu kultūriniu gyvenimu Plungėje.

 

Plungės kultūros centro informacija


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.