Plungės kultūros centre veikė geriausia šalies Teatro mokykla

2011-05-18

 

 

 

 

       Praėjusį savaitgalį Plungės kultūros centre veikė tikrų tikriausia Teatro mokykla. Dar reikėtų pridurti – „Šimatakojo – 2011“ teatro mokykla. Mokytis joje iÅ¡tisas dvi dienas galėjo visi norintys, o mokytojai – iÅ¡ visos Lietuvos į Plungę suvažiavę geriausių Å¡alies vaikų ir jaunimo teatrų vadovai.  Jiems čia patekti ir mokyti mūsų teatro žiūrovus nebuvo paprasta ir  lengva. Norintys tapti „Šimtakojo – 2011“ mokyklos mokytojais turėjo nueiti didelį kelią. Net 153 norintys patekti į Plungę teatro kolektyvai pirmiausia varžėsi rajonuose, vėliau geriausieji – regionuose, na, o patys geriausieji, kurių būta 24, rinkosi gegužės 7 dieną TelÅ¡iuose, o gegužės 13-14 dienomis – Plungėje.

       Vertinimo komisija buvo autoritetinga ir griežta. Jai vadovavo respublikinio vaikų ir jaunimo  Å¡ventės – konkurso „Šimtakojis – 2011“ koordinatorė, Lietuvos liaudies kultūros centro Teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė,  daktarė Vida Kazragytė –   Vilniaus pedagoginio universiteto Meninio ugdymo katedros dėstytoja, docentė,  daktarė Danutė Vaigauskaitė – Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos viceprezidentė, Å iaurės Europos Å¡alių mėgėjų teatro aljanso NEATA tarybos narė,  Klaipėdos universiteto Režisūros katedros vedėja, Jūratė Grigaitienė – Klaipėdos universiteto dėstytoja, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė, žurnalo „Lietuvos scena“ redaktorė.

       Penktadienį nuo pat ankstyvo ryto patekti į teatro mokyklą buvo pasirengę daug mažųjų plungiÅ¡kių. Senamiesčio vidurinės mokyklos pirmokai, paraginti mokytojos Elenos Kazbarienės, buvo pasiruoÅ¡ę per visą Senameisčio aikÅ¡tę nupieÅ¡ti didžiulį Å imtakojį. Pradėjus lyti, pieÅ¡inys buvo „patalpintas“ po Kultūros centro stogu. Nors „Šimtakojis“ iÅ¡ėjo mažesnis nei planuota, jis abi dienas  džiugino kiekvieną į mokyklą užsukantį svečią.

       O Kultūros centro fojė dailininkės Aldonos Ruibienės iÅ¡puoÅ¡ti „Šimtakojai“ kvietė ne tik į teatro mokyklą, bet ir į linksmąsias pertraukas, poilsio kampelius, mokytojų kambarį ir teatro klases.

       Prasidėjus Å¡ventei, Mokyklos juostelę perkirpo „Šimtakojis – Å¡eÅ¡tasis“, nes Å¡i laureatų Å¡ventė Lietuvoje vyksta jau Å¡eÅ¡tą kartą. Į žiūrovus kreipėsi „mažosios bitutės“, kurios žiūrovams tarsi dalino savo pilnus teatrinio meno, gerumo, tikėjimo, pripildytus korius. Į žiūrovus ir svečius krepęsis „Šimtakojis“ taip pat pabrėžė, kad teatras – tai  daugybė nuostabių dalykų, kuriais jis praturtina vaikus, tai  nugalėta scenos baimė ir įgytas  judesių bei kalbos laisvumas, tai vienybė, kuri suartina su naujais draugais.

       Visus Å¡ventės dalyvius ir žiūrovus pasveikino  Savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Jurčius.

       Visą penktadienio popietę Kultūros centre buvo vaidinami geriausi Å¡alies vaikų teatrų spektakliai. Žiūrovai pamatė JoniÅ¡kio vaikų ir jaunimo teatro „Bendraamžiai‘ anglų liaudies pasaką  PARÅ IUKŲ NUOTYKIAI, režisierė Rasa Ripskienė, Jonavos pradinės mokyklos „Linksmuolių teatro“ spektaklį S. Gedos KAIP KIÅ KIS VILKO NAMUS SERGč–JO, režisierė Leonarda Å imonienė, Pasvalio kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro spektaklį KITOJ PUSč–J LYSVč–S pagal D. Rodario „Čipolino nuotykius“, režisierė Asta Liukpetrienė, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ pasaką VELNIŲ MONAI, režisieriai Sigita ir Romas Matuliai,  Å iaulių r. kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Ikaras“ spektaklį Å LEPETč– PAVOJUJE pagal V. Račicko knygą „Šlepetė“, režisieriai Leontina ir Petras Valskiai,  KupiÅ¡kio r. SkapiÅ¡kio vaikų ir jaunimo teatro studijos „Ku-kū“ pasakaitę Vytauto V. Landsbergio PELYTč–S ZITOS GYVENIMAS, režisierė Vita Vadoklytė,  Klaipėdos  M. Gorkio pagrindinės mokyklos teatro „Maska“ spektaklį  V. OlÅ¡anskij ŽIEMOS NEBUS,  režisierė Galina Semionova.

       Po kiekvieno spektaklio su režisieriais bendravo ir jų darbus aptarė komisijos nariai, jaunieji teatralai tuo metu linksminosi linksmosiose pertraukose, kurias organizavo Kultūros centro renginių vedėjų klubas „Menade“. Pavargę nuo spektaklių ir linksmybių, galėjo ilsėtis poilsio kampelyje, norintieji ramesnės veiklos galėjo netrukdomai pieÅ¡ti savąjį „Šimtakojį“.

       Pasibaigus pirmajai Å¡ventės dienai, vertinimo komisija iÅ¡davė paslaptį, kad tradicines
„Šimtakojo“ laureatų statulėles gaus ne tik kolektyvai, bet ir po vieną geriausią aktorių, kurį iÅ¡rinko pati vertinimo komisija. PlungiÅ¡kių vaikų grupės geriausiu aktoriumi iÅ¡rinktas ir Å¡ia statulėle apdovanotas spektaklyje „Velnių monai“ Jono vaidmenį sukūręs Gintautas Daulius.

       Negailėta gerų žodžių renginio organizatoriams – teatrui „Saula“ bei jo vadovams Sigitai ir Romui Matuliams. Ypač svarus buvo docentės, daktarės Vidos Kazragytės, –  Vilniaus pedagoginio universiteto Meninio ugdymo katedros dėstytojos, žodis apie matytą „Saulos“ spektaklį „Velnių monai“. „Pirmiausia labai  apsidžiaugiau, kad Å¡is spektaklis nagrinėja tokias svarbias Å¡iai dienai dorovines temas, kad jis vaidinamas autentiÅ¡ka – žemaičių – tarme. Å is spektaklis turėtų būti nufilmuotas ir rodomas per LRT 2-ą programą kaip pavyzdinis. Norėtųsi, kad Lietuvoje būtų toks teatro kolektyvų „Aukso fondas“. Režisieriai Sigita ir Romas Matuliai yra ne tik teatro režisieriai, jie vadovauja tikrai teatro mokyklai, žaviuosi jų metodika ir darbo metodais“, –  sakė V. Kazragytė.

       Å eÅ¡tadienio diena buvo skirta geriausiems Å¡alies jaunimo teatrams.  Žiūrovai stebėjo Å ilutės kamerinio dramos teatro jaunimo studijos spektaklį J. Tatte SANKIRTA SU PAGRINDINIU KELIU, ARBA PASAKA APIE AUKSINč˜ Å½UVELč˜, režisierius Sergėjus Paciukas, Gargždų „Kranto“ vidurinės mokyklos dramos studijos „Be kaukių“ spektaklį AUKLč–JIMAS, režisierė Rasa Rusteikienė, Klaipėdos jaunimo centro teatro „Svajonė“ spektaklį pagal Ritos Latvėnaitės – Kairienės eilėraÅ¡čius NEBUČIUOTŲ VAIKŲ RUGSč–JIS, režisierė Mira Kolaitytė, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ spektaklį O JEI NELIKS VILTIES pagal R. Å erelytės pjesę „Stoglangis“, režisieriai Sigita ir Romas Matuliai,  Klaipėdos „Aitvaro” gimnazijos  teatro „Talismanas“ spektaklį pagal G. Gorino pjesę  ATMINIMO MALDA, režisierė Galina Semionova.

       Per pertraukas aktorius ir žiūrovus linksmino mūsų miesto jaunimo muzikinės ir Å¡okių grupės, „Daumantės mados namai“ pristatinėjo rūbų kolekcijas.

       Baigiantis Å¡ventei, „Å imtakojo” laureatų statulėlės iÅ¡dalintos lauretais tapusiems teatrams, o „Saulos” jaunimo grupės spektaklyje „O jei neliks vilties“  geriausia aktore pripažinta Adelės vaidmenį sukūrusi Marta Å aulytė. Jai taip pat įteikta „Šimtakojo“ statulėlė.

       Å ventės – konkurso koordinatorė, Lietuvos liaudies kultūros centro Teatro poskyrio vadovė Irena Maciulevičienė dar kartą dėkojo visiems kuriantiems, vaidinantiems, ruoÅ¡iantiems jaunuosius aktorius. VieÅ¡nia pasidžiaugė, kad kas antri metai vykstanti Å¡ventė – konkursas yra labai reikalinga pirmiausia patiems kolektyvams kaip pasitikrinimas, ar teisinga linkme dirbama. „Tikiuosi, kad po dviejų metų mes ir vėl susitiksime septintajame „Šimtakojyje“, – sakė I. Maciulevičienė, įteikdama Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus S. Liausos pasiraÅ¡ytą Padėkos raÅ¡tą už sėkmingą lauretų Å¡ventės organizavimą Plungės kultūros centro direktoriui Romui Matuliui. 

       Už patirtą Å¡ventinę nuotaiką, už stebuklingą idėją su bitutėmis rengėjams dėkojo ir Klaipėdos universiteto dėstytoja, Vytauto Didžiojo universiteto doktorantė, žurnalo „Lietuvos scena“ redaktorė Jūratė Grigaitienė, kvietusi jaunuosius aktorius ir jų mokytojus ir toliau taip sėkmingai ir darniai neÅ¡ti tą teatrinį „medų“ žiūrovams. Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungos viceprezidentė, Å iaurės Europos Å¡alių mėgėjų teatro aljanso NEATA tarybos narė,  Klaipėdos universiteto Režisūros katedros vedėja Danutė Vaigauskaitė labiausiai džiaugėsi, kad Å¡ioje Å¡ventėje, kaip ir Lietuvos mėgėjų teatrų sąjungoje, puikiai susipynė net du rusakalbių mokyklų iÅ¡ Klaipėdos teatriniai kolektyvai. „Teatras neturi nei kalbų, nei sienų, todėl labai Å¡irdis džiaugiasi, kad visi kartu galime kurti pačius geriausius spektaklius ir jais džiuginti savo žiūrovus. Å iandien aÅ¡ labai laiminga, nes mūsų Å¡alyje vaikų ir jaunimo  teatrai vystosi tinkama linkme“,-  sakė vertinimo komisijos narė. Susirinkusiais aktoriais, režisieriais bei jų darbais džiaugėsi ir socialinių mokslų daktarė, Vilniaus pedagoginio universiteto Meninio ugdymo katedros dėstytoja, meninio ugdymo programų autorė ir bedraautorė Vida Kazragytė. Anot jos, „…teatras – viena iÅ¡ socialinio bendravimo sričių, ypatingai lavinanti vaikų ir jaunimo socialinius įgūdžius. Teatras iÅ¡moko vaikus bendrauti įvairiose socialinėse situacijose, kai vaikai vaidina – jie iÅ¡moksta nebijoti, iÅ¡reiÅ¡kti save, būti drąsiais. Vaidinti – tai mokytis bendrauti Å¡iltai ir nuotaikingai, taip, kaip buvo bendrauta Plungėje“. V. Kazragytė negailėjo labai Å¡iltų žodžių ir „Saulos” jaunimo grupei, sakiusi, kad spektaklis „O jei neliks vilties“-  profesionalumo virÅ¡ūnė. Renkantis pjeses, režisieriams ji patarė atsargiai rinktis socialines dramas. „Scenoje norisi matyti Å¡viesesnius veiksmus, nei  kasdieniniame gyvenime“, – sakė meninio ugdymo programas rengianti V. Kazragytė.

       Plungės kultūros centrui pirmą kartą buvo suteikta didžiulė atsakomybė surengti respublikinės  vaikų ir jaunimo teatrų Å¡ventės – konkurso „Šimtakojis – 2011“ laureatų Å¡ventę. Visi laureatų kolektyvai iÅ¡ Plungės iÅ¡vyko, iÅ¡siveždami Å¡ilčiausius prisiminimus ir norą dar kartą čia sugrįžti. Tai geriausias įvertinimas organizatoriams.

Informaciją parengė Daiva Gramalienė

 

Evaluate the news

All comments
Komentarų nėra
X

    Kalba