Nuo senų senovės iki šių dienų yra įprasta balandžio pirmą pameluoti, vienam kitą suklaidinti, apgauti, iš to pasijuokti ir nieku gyvu dėl to nepykti. Balandžio pirmoji – tai pavasariška pokštų, meilės ir džiaugsmo šventė. Seniau Žemaitijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, šią Apryliumi vadinamą dieną būdavo ne tiek meluojama, kiek pokštaujama ir išdykaujama. Dažniausiai vienas kitą bandydavo apgauti arba jaunimui paskirdavo tokias užduotis, kurių neįmanoma atlikti. Tokios išdaigos turėdavo sukelti aplinkinių juoką. Na, o juokas ir linksmybės esą priartina pavasarį. Dar XX a. kaimynai šią dieną lankydavosi vieni pas kitus, apžiūrinėdavo, ar pasiruošę sėjai. Moterys keisdavosi sėklomis.
Iki pat XX a. vidurio Lietuvoje buvo išlikęs paprotys balandžio pirmą išjuokti tinginius, apsileidėlius. ,,Tvarką” dažniausiai darydavo vyrai. Jei rasdavo kur ne vietoje padėtą žemės ūkio padargą, jį paslėpdavo, užkeldavo aukštai ant trobos ar kur nors kitur, noragus nunešdavo į mišką, o ratus įstumdavo į kūdrą. Žodžiu, padarydavo taip, kad apsileidėliui dėl savo tinginystės ir netvarkos gailėtis reikėtų.
Tai štai apie tokius linksmus Žemaitijos kaimo Apryliaus papročius pasakos nauja teatralizuota Plungės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gondinga“ (vad. Dalia Stasikėlienė) programa „Apryliaus šposai“, kurios premjera įvyks kovo 29 d. Plungės kultūros centre.
Kalbiname ansamblio vadovę, šios naujos programos scenarijaus autorę ir režisierę Dalią Stasikėlienę.
Seniau Žemaitijoje Apryliumi vadino balandžio pirmą dieną, kai buvo ne tiek meluojama, kiek pokštaujama ir išdykaujama. Iki šių laikų išliko paprotys šią dieną pameluoti, vienam kitą suklaidinti, apgauti, iš to pasijuokti ir nieku gyvu dėl to nepykti, nes balandžio pirmoji – tai pavasariška šposų, meilės ir džiaugsmo šventė. O kokie bus folkloro ansamblio ,,Gondinga“ ,,Apryliaus šposai“, nesinori kol kas atskleisti. Tegul žiūrovai pamato juos savo akimis. Pasakysiu tik tiek, kad naujoje programoje susipins ne tik Apryliaus papročiai, smagūs šokiai, nuotaikinga muzika, nelengvai išnarpliojami keisti galvosūkiai, bet ir amžini, tragikomiškai painūs meilės reikalai. Kaip visada, programoje siekėme atkurti kaip galima autentiškesnę ir gyvesnę žemaičių tarmę, kokia šių dienų žmonės jau nebekalba.
Su ansambliu ,,Gondinga“ mėgstame išsamiau pagvildenti pasirinktų kalendorinių ar tradicinių šeimos švenčių papročius. Teminių programų jau esame parengę ne vieną. Pagaliau tokia yra folkloro kolektyvų priedermė. Seniai kirbėjo ir ši mintis – į šiandien vadinamą Melagių dieną pažvelgti kitaip, pasigilinti į jos archaiškesnę sampratą, pasidairyti, kaip šią dieną buvo siautėjama mūsų krašte, kol mūsų dar gyvų nebuvo, ir suprasti, kaip Aprylius pasikeitė, kol atėjo iki mūsų dienų. Taip gimė ši programa, besikapstant po įvairius rašytinius šaltinius, įpinant dar gyvus senų žmonių prisiminimus, pasakojimus, juokus, išdykavimus. O berepetuojant ir patiems linksma pasidarė…
Kartais idėjas padiktuoja pats gyvenimas, o kartais reikia galvas gerokai pasukti. Ne visada viskas lengvai pasiduoda. Bet, kai ką gero padarome, pasidžiaugiame. Pajutome, kad daugiau darbo pareikalavęs ir sunkiau pasiektas norimas kūrybinis rezultatas yra labiau brangus ir labiau mus suartinantis. Juk ne veltui sakoma, kad įkvėpimas ateina bedirbant. Aš, kaip ilgametė ansamblio vadovė, nepaliauju žavėtis savo ansamblio dalyvių ištverme, atsidavimu, pasiaukojimu kolektyvo labui. Jeigu ne pasišventę ansamblio veiklai žmonės ir jų altruizmas, nieko nenuveiktume. Šioje programoje vaidins: R. ir E. Barniškiai, A. ir R. Vyšniauskai, J. ir A. Šalviai, V. ir A. Razgai, E. ir A. Kliauzos, A. Vaškienė, A. Bekėža, R. Šilienė, R. Meškauskienė, V. Beniušienė; gerą nuotaiką dovanos muzikantai: A. Žebrauskienė, S. Rupeikienė, J. Remeikienė, A. Lučinskas, S. Stasikėlis, K. Vaitkus, J. Zubienė. Programos dailininkė L. Noreikienė.
,,Apryliaus šposai“, kaip ir kitos folkloro ansamblio ,,Gondinga“ programos, manau, vertingos ne tiek menine, kiek pažintine prasme. Juk žmogus, žinantis savo etnines šaknis ir pamatines tautos vertybes, išmanantis kultūros paveldą, jaučiasi pastovesnis, ramesnis, tarsi tvirčiau įsikibęs į savo gimtą žemę. Programoje žiūrovui stengsimės linksmai atskleisti dorumo, darbštumo, bendruomeniškumo ir gėrio pradus. Maloniai kviečiame tai pajusti ir pasisemti džiaugsmingos pavasariškos nuotaikos. Laukiame visų plungiškių, kad pasijuoktume kartu.
Lauksime Jūsų Plungės kultūros centre kovo 29 d. 13.30 val. Maloniai kviečiame linksmai pasibūti.
KC inf.