Birželio 27-ąją Plungėje lankėsi Ministrės Pirmininkės patarėja kultūros klausimais Gabrielė Žaidytė. Jos vizito tikslas – aplankyti M. K. Čiurlionio kelio – pirmojo Lietuvoje sertifikuoto nacionalinio kultūros kelio – objektus.
Vienas iš Ministrės Pirmininkės patarėjos aplankytų objektų – į M. K. Čiurlionio kelią įtraukta Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Čia Gabrielę Žaidytę pasitiko Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis ir Plungės dekanas, Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Vytautas Gedvainis.
Premjerės patarėja apžiūrėjo bažnyčią ir jos šventorių, taip pat – šalia bažnyčios esančią, senąją kleboniją, vadinamąjį M. K. Čiurlionio namą, kuriame dailininkas ir kompozitorius 1909 metais gyveno ir kūrė.
Viešnia lankėsi ir Žemaičių dailės muziejuje, apžiūrėjo rūmus, paminklą M. K. Čiurlioniui, vietą, kurioje stovėjo dvaro muzikantinė, susitiko su Kulių ir Varkalių bendruomenių atstovais. Dar vienas Gabrielės Žaidytės mūsų rajone aplankytas objektas – Šateikių bažnyčia.
Priminsime, kad Plungė yra vienas iš 7 miestų, įtrauktų į M. K. Čiurlionio kelią. Šiam keliui priskiriami objektai: kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmai; dvaro žirgynas; buvusios fazaninės ir buvusios muzikantinės vietos; paminklas M. K. Čiurlioniui „Sakmė. Karaliai“; Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia; senoji klebonija (M. K. Čiurlionio namas); Šateikių Šv. evangelisto Morkaus bažnyčia (joje M. K. Čiurlionis ir Sofija Kymantaitė susituokė); namas Kuliuose, kuriame gyveno M. K. Čiurlionio uošviai Elžbieta ir Leonas Kymantai; Platelių dvaras ir ežero apylinkės; Gandingos ir Varkalių piliakalniai; buvusi Leliugų sodyba Karklėnuose, kurią nuomojosi Kymantai; Karklėnų maro kapinaitės.
Pirmasis nacionalinis kultūros kelias „M. K. Čiurlionio kelias“ (toliau – Čiurlionio kelias) formuojamas ir įgyvendinamas nuo 2019 m. gegužės kaip žymiausio Lietuvos dailininko, kompozitoriaus, kultūrininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmenybės ir jo kūrybos svarbą aktualizuojantis kultūros, švietimo, kultūros paveldo ir turistinio bendradarbiavimo projektas.
Čiurlionio kelią sudaro dailininko, kompozitoriaus, kultūrininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmenybės memorialinių objektų, jo atminimą įprasminančių ženklų bei gyvenimą ir kūrybą menančių vietovių visuma, sujungianti objektus pagal personalinės kultūrinės topografijos kriterijus. Čiurlionio kelias aktualizuoja dailininko gyvenimo ir kūrybos ženklus, esančius Vilniaus, Kauno, Druskininkų, Palangos miestuose ir Varėnos, Rietavo, Plungės rajonuose. Čiurlionio kelio objektus sujungiantį maršrutą sudaro apie 500 km.
Plungės rajono savivaldybės informacija