Plungėje baigėsi „Judrioji savaitė 2015“

2015-09-25

     Europos judrioji savaitė yra didžiausia „švaraus“ judėjimo kampanija pasaulyje. 2001 metais 31 Europos valstybių vadovai pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinant „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiais, saugoti ir tvarkyti juos supančią aplinką. Akcijos sėkmė paskatino šį renginį išplėtoti visą savaitę ir ne tik.

     Plungėje akcija prasidėjo rugsėjo 12 dieną. Ankstų šeštadienio rytą Plungės ROTARY klubo nariai, miesto jaunimas tęsė jau tradiciniu tapusį Babrungo upės vagos ir jos pakrančių valymą. Komanda traukė šiukšles vieną po kitos, kaip ir praeitus kartus, radome mažų vaikų vaikštynių, supynių, kibirų, dubenių, dviračių rėmų, automobilių padangų, betono maišyklių ir dar daug įvairiausių „gėrybių“. Savivaldybės mero, Plungės ROTARY klubo nario Audriaus Klišonio pirmasis radinys – triratukas!  

  Viganto Venckaus nuotraukos

     Rugsėjo 13 dieną tautodailininkas Virginijus Narkus pakvietė miestelėnus į pilietišką akciją – talką, skirtą Plungės miesto Pilalės piliakalnio valymui. Lietuvoje priskaičiuojama apie 840 piliakalnių. Piliakalniai Lietuvos teritorijoje atsirado Žalvario amžiuje, suintensyvėjus prekybai bei kovoms dėl įtakų įvairiose žemėse. Piliakalnių sankaupas atskirose vietose apsprendė ir kalvotas Žemaitijos reljefas, suformuotas ledynų tirpimo metu. Piliakalnių tankumas Lietuvoje yra vienas didžiausių pasaulyje. Apie 80 procentų jų yra apaugę mišku. Susirinkusieji miesto Pilalės piliakalnyje plušėjo visą dieną, tačiau iškirsti nereikalingus medžius, menkaverčius krūmus ir nušienauti žolę pritrūko jėgų. Todėl kitą sekmadienį rinkosi didesnis būrys talkininkų ir tęsė valymo darbus. Po sunkaus darbo, nors pavarge, dauguma talkininkų susirinko į Senamiesčio aikštę, kurioje stebėjo Europos krepšinio čempionato finalą tarp Lietuvos ir Ispanijos komandų. Susirinko pilna aikštė sirgalių  – kas ant suolelių, kas pasiklojo paklotus tiesiog ant žemės, kas transliaciją stebėjo iš savo automobilių. Taip jaunimas užbaigė savo akciją „Kamuolio skrydis, suvienijęs Lietuvą“. Didelį ačiū už idėjos palaikymą ir pagalbą organizatoriai taria Plungės kultūros centro direktoriui Romui Matuliui ir Žemaitijos kabelinės televizijos direktoriui Algirdui Šimkevičiui.

   Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos
   

     Rugsėjo 22 dieną yra minima Baltų vienybės diena, kurios simbolis – ugnis, uždegama aukščiausiose apylinkės kalvose ir piliakalniuose. Šiai dienai paminėti gausiai rinkosi tradicijas gerbiantys plungiškiai ir tie, kurie valė šį piliakalnį. Skambant kanklių, dūdmaišių, būgnų muzikai, degant aukurams ir laužams, buvo pagerbti protėviai, ugnis. Taip buvo siunčiamas ugnies signalas ir ant kitų piliakalnių buvusiems žmonėms. Geriausiai viską saugo pati gamta, tačiau išsaugoti turimą palikimą ateities kartoms turime ir mes patys.

  Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos

     Rugsėjo 16 dieną vyko renginys „Masinis saugus ėjimas per perėjas“. Jame dalyvavo visų Plungės miesto vaikų lopšelių – darželių auklėtiniai. Tikslas – mokyti vaikus saugiai pereiti gatvę, pažinti šviesoforų signalus. Ikimokyklinukai buvo skatinami atkreipti dėmesį į kelią, kuriuo eina. Sustojus prie pėsčiųjų perėjos, Policijos komisariato darbuotojai bei pedagogės klausė ir aiškino, kada saugu eiti per gatvę. Vaikai aptarė šviesoforo spalvų reikšmes, komentavo, pro kokius objektus praeina (parduotuvę, autobuso stotelę ir kt.), kokius kelio ženklus pastebi. Pamokėlės vyko prie visų Plungės ikimokyklinių įstaigų pėsčiųjų perėjų, nes tai kasdieninis vaikučių kelias į darželius. Visuomenės sveikatos biuro darbuotojos kiekvienam dalyviui padovanojo po žaismingą atšvaitą – meškiuką.

  Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos

     Kiekvieną savaitės dieną buvo organizuojamos judriosios pertraukos mokyklose, kurių metu mokiniai ir jų pedagogai šoko hiphopo ir zumbos ritmu. Pertraukos – pamokėlės vyko Plungės Senamiesčio mokykloje, „Ryto“, „Babrungo“ ir Stanelių  pagrindinėse mokyklose, Alsėdžių gimnazijoje. Daugumos mokinių nuomone, tokios pertraukos yra nuotaikingos ir pakelia darbingumą visai dienai. Šokti mokė ir gerą nuotaiką kėlė profesionalios šokėjos Monika Rupeikaitė ir Roma Kasteckaitė. Vakarais vyko gyventojų labai mėgiamas ėjimas šiaurietiškomis lazdomis po miesto Oginskių parką.

  Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos

     Penktadienio popietę į „Ryto“ pagrindinės mokyklos stadioną rinkosi dviračių mėgėjai, kurie, nekreipdami dėmesio į gana šaltą ir stiprų vėją, apkeliavo aplink Babrungo upę. Trasos ilgis – 10,2 km. Iš viso dalyvavo 38 dalyviai, kurių amžius labai skirtingas – nuo 5 iki 46 metų. Kai kurie mažiausieji dalyviai startavo net ir paspirtukais. Visi dalyviai buvo apdovanoti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos atminimo dovanėlėmis – lietpalčiais bei Visuomenės sveikatos biuro lipdukais. Žygiai dviračiais pastaruoju metu ypaš populiarūs, – tai galimybė aktyviai ir sveikai praleisti laiką, pažinti savo kraštą ir istoriją. Organizatoriai dėkoja Plungės rajono policijos komisariato darbuotojams už garantuotą ir saugų važiavimą!

   
   
   
Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos

     Lietingą pirmadienio rytą į UAB „Žemaitijos suvenyras“ sporto salę skubėjo ikimokyklinių įstaigų auklėtiniai, kur vyko renginys „Saugus eismas ir ekologiškas gyvenimo būdas“. Sveikinimo žodį tarė Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, kuris atsivežė ir dovanų – dantų valymo šepetėlių, šepetėlių dėkliukų, kurių užteko visiems. Visus susirinkusiuosius pasveikino ir VĮ „Telšių regionino keliai“ Saugaus eismo skyriaus vedėjas Arūnas Raibužis, kuris, linkėdamas būti budriems miesto gatvėse ir kiemuose, paisyti kelio eismo taisyklių, padovanojo krepšį atšvaitų. Geros sveikatos linkėjo Visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Zablockienė. Plungės sporto ir rekreacijos centro specialistai suorganizavo linksmas estafetes ir judriuosius žaidimus, po kurių komandų kapitonus apdovanojo įspūdingomis taurėmis.

Giedriaus Budgino nuotraukos

     Visi labai laukė Plungės policijos komisariato kriminalisto, kinologo Raimondo Aponkaus su ištikimu vaikų draugu vokiečių veislės aviganiu Jorge. Jorgė – puikus pėdsekys, padedantis ieškoti dingusių žmonių, gaudyti sprunkančius nusikaltėlius, tačiau labiausiai jis gerai atlieka narkotinių medžiagų paiešką. Po žaismingos programos renginio dalyviai kartu su savo auklėtojomis pademonstravo programėles, kurių metu šoko, dainavo, vaidino epizodus apie saugų eismą gatvėse, o vaikų darželio-lopšelio „Saulutė“ auklėtiniai atsivežė netgi ekologinių automobilių, pagamintų iš kartoninių dėžių, parodą ir žaismingai ją pristatė.

     Laikas greitai prabėgo, vaikučiams reikėjo grįžti į „namus“, pavalgyti pietus ir pailsėti nuo įspūdžių. Todėl, apdovanoti suvenyrais, spalvotais balionais ir prisikišę kišenes obuolių bei slyvų, ištrepsėjo link savo antrų namų.

     Paskutinę Judriosios savaitės dieną, tradiciškai rugsėjo 22-ą – gyventojai buvo skatinami aktyviai dalyvauti „Dienoje be automobilio“. Miesto centre matėsi kur kas mažesnis automobilių srautas. Į darbą skubėjo ne vienas dviratininkas. Gražų pavyzdį kietiems parodė Savivaldybės darbuotojai – pėsčiomis žygiuodami į darbą. O Mero patarėjas Gintautas Vaitkevičius atvyko net ir su riedučiais. Labai tikėtina, kad dauguma pritarė šiai akcijai, skirtai sveikam ir aktyviam gyvenimo būdui palaikyti, o ne dėl to, kad su STOP juosta jaunimas buvo aptvėręs Savivaldybės automobilių stovėjimo aikšteles.

Lolitos Vaitkevičienės nuotraukos

     Akcijos organizatorės – Kultūros ir sporto skyriaus bei Visuomenės sveikatos biuro darbuotojos – dėkoja visiems dalyvavusiems renginiuose, visiems rėmėjams, partneriams ir draugams!

 

Jaunimo reikalų koordinatorė
Lolita Vaitkevičienė
 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.