„Kiekvienam vaikui reikia šeimos“,- šitaip pavadinta diskusija organizuota vasario 19-ąją. Joje kalbėta apie vaiko globą ir situaciją mūsų savivaldybėje. Plungės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vyriausioji specialistė Birutė Valiūnienė apgailestavo, jog net artimi giminės ne visada nori globoti likimo nuskriaustą mažylį , tad ko norėti iš svetimų. „Tūpčiojame vietoje“, – apie tai, jog kasmet panašus vaikų skaičius gyvena tiek pas globėjus, tiek vaikų globos namuose, kalbėjo globos ir rūpybos srityje dirbanti specialistė.
Susirinkime taip pat dalyvavo Globėjų ir į tėvių rengimo programos atestuotos socialinės darbuotojos Jolanta Zaburienė ir Kristina Navickaitė, Plungės pedagoginės psichologinės tarnybos (PPT) specialioji pedagogė metodininkė Jūratė Karalienė, Plungės vaikų globos namų direktorė Genovaitė Ūsienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė.
Už vaiko globą, rūpybą ir į vaikinimą atsakinga specialistė B. Valiūnienė pradėjo nuo to, jog globos situacija stabili apie dešimt metų. Vienais metais keletu vaikų daugiau būna globojamų šeimose, kitais metais daugiau atsiduria vaikų globos namuose, bet skaičius panašus – maždaug po 60 nepilnamečių gyvena tiek valdiškoje į staigoje, tiek pas globėjus. „Sunku išeiti iš to užburto rato. Jei jau vaikas pasmerktas gyventi vaikų globos namuose, tai niekaip nesurandame jam globėjų. Net artimi giminaičiai šios atsakomybės kratosi“, – apgailestavo specialistė.
Gaila, bet pagarbos verti pavyzdžiai, kaip pastebėjo B. Valiūnienė, pas mus retai viešinami, nors Lietuvoje tikrai yra garsių žmonių, kurie tapo globėjais (pavyzdžiui – Nomeda Marčėnaitė). Šioks toks suaktyvėjimas ir susidomėjimas vaikų globa būna po į vairių televizijos projektų, bet plungiškiai vis tiek labai sunkiai ryžtasi šiam žingsniui. Tai lemia ir nenoras prisiimti atsakomybę, ir nedidelės išmokos: vaikų globos namuose vieno vaiko išlaikymas per mėnesį kainuoja 647 eurus, o globojamam vaikui šeimoje iš valstybės biudžeto skiriami tik 152 eurai. Taigi, kaip sakė B. Valiūnienė, „biznio iš to nepadarysi“.
Nors pas mus tikrai yra pasiturinčių gyventojų, garsių politikų ir verslininkų, kurie galėtų suteikti likimo nuskriaustam vaikui namus ir atstoti šeimą, tačiau… Gražių pavyzdžių neturime. Kur kas dažniau globoti imasi visiškai paprasti žmonės. O į vaikintų vaikų visai mažai: nuo 2011-ųjų – tik 7 atvejai. Penki iš jų yra išvažiavę gyventi į užsienį .
Specialistė minėjo, kad šalies mastu yra priimta programa, pagal kurią numatyta mažinti vaikų skaičių globos namuose. Kasmet, iki 2020-ųjų, užsibrėžtas tikslas – sumažinti šį skaičių po 10 procentų – vaikai iš valdiškų į staigų turės būti arba į vaikinti, arba patekti pas globėjus. Šios programos teks laikytis ir mums. B. Valiūnienė tikisi, kad artimiausiais metais valdiškoje į staigoje vaikų sumažės perpus.
Plungės rajono savivaldybėje 2014-ųjų pabaigoje gyveno 7296 vaikai. Tai sudaro 20,2 proc. visų mūsų gyventojų. Be tėvų globos yra 1,6 proc. vaikų. Maždaug 5 proc. gyvena socialinės rizikos šeimose. Ne visi vaikai iš tokių šeimų yra išvežti į valdiškas į staigas ar patekę pas globėjus – laikomasi nuomonės, jog biologinėje šeimoje vaikui augti visgi geriau. Su probleminėmis šeimomis nuolat dirba ir jas lanko specialistai. Žinoma, jei vaikui tokioje šeimoje nesaugu, jam kyla pavojus – iškart ieškoma globėjų arba tenka nepilnametį išvežti į valdišką į staigą.
Kaip minėta, šiuo metu yra 60 globojamų vaikų. Didžioji dalis auga pas gimines, o visiškai svetimų globėjų, nesusijusių su vaiku giminystės ryšiais, – mažuma. Globėjų klausimas – labai sunkus. Paimti į šeimą globoti svetimą vaiką – didžiulė atsakomybė, reikalaujanti didelio pasiaukojimo. Todėl labai svarbu globėjui ir pačiam pasiruošti. Tam padeda Globėjų ir į tėvių rengimo programa.
Kaip pastebėjo globėjus ruošiančios darbuotojos K. Navickaitė ir J. Zaburienė, šeimos samprata pas mus dar nėra tokia tvirta, kokia turėtų būti. Pirmiausia kiekvienas galvoja apie save. Jaučiamas egoizmas. Net artimiems giminaičiams trūksta bendravimo. Tie, kurie pagalvoja apie globą, taip pat turi keistų norų: svetimas vaikas privalantis būti sveikas, iš negeriančios šeimos, turėtų būti protingas, kad baigtų universitetą ir nedarytų gėdos…
Globėjų rengimo programos mokymai susideda iš 10 susitikimų po 3 valandas. Mokymai globėjams skirti tam, kad globa nežlugtų, kad būtų tinkamai į vertintas žmogaus ryžtas priimti svetimą vaiką. Neretai skeptiškai į šią programą žiūrintys globėjai po mokymų darbuotojoms padėkoja. Žinoma, jei globėjas nesusitvarko su pareigomis, jis yra nušalinamas teismo sprendimu. Bet tokių atvejų buvo tik pora, jau prieš keletą metų. Kaip gyvena vaikai globojamose šeimose, tikrina VTAS darbuotojai maždaug 3–4 kartus per metus. Apie pastebėtas problemas globėjų šeimose bet kada raginami pranešti pedagogai, seniūnijų darbuotojai ar kaimynai, bet tokių dalykų būna labai retai.
Tam, kad visuomenės požiūris į globą pasikeistų, reikalinga ir palankesnė valstybės politika. B. Valiūnienė akcentavo, jog trūksta socialinių garantijų globėjams, per maža globos išmoka. Su tuo sutiko ir G. Vasylienė. Kai kurios savivaldybės (taip pat ir Plungės) yra priėmusios nutarimus primokėti globėjams iš savivaldybės biudžeto vadinamas pagalbos lėšas, tačiau mūsų biudžete tokių lėšų nebuvo numatyta nė karto. Vedėjos manymu, priedas globėjams būtų tikrai didelis akstinas pasiimti vaiką. Kiek žinoma, maždaug dešimt savivaldybių moka globėjams papildomai nuo 130 iki 520 eurų per mėnesį .
Apie Plungės vaikų globos namus kalbėjusi direktorė G. Ūsienė patikino, jog čia patenka tik tie vaikai, kurių tėvams jau nebeį manoma padėti. Dabar yra 60 vaikų, dar du laukia eilėje… Vaikų istorijos labai skaudžios, jaudinančios. Valdiškuose namuose tėvams nebereikalingi mažyliai gauna viską, išskyrus šeimos meilę. Direktorė taip pat kalbėjo apie didžiulę atsakomybę prieš nutariant globoti vaiką. Reikia į vertinti tai, kad net 70 proc. jų vaikų nesugeba mokytis pagal bendrąją programą. Su tais, kuriems pasiseka ir jie išeina, į staiga vis tiek palaiko ryšį , domisi, kaip sekasi. „Juk jie yra kaip mūsų vaikai“, – graudenosi direktorė.
PPT pedagogė J. Karalienė teigė, jog globa pasiteisina tik tuo atveju, kai globėjai yra pasiryžę suteikti motiniškus ir tėviškus jausmus svetimam vaikui. Specialistė akcentavo globėjų ir į tėvių rengimo programos naudą, kalbėjo apie globojamo vaiko besikeičiantį požiūrį į šeimą.
Pas mus vaikai nėra išplėšiami iš šeimų taip kaip Norvegijoje ir iškart atiduodami globėjams. Kaip sakė B. Valiūnienė, vaikas paimamas tik dviem atvejais: kai gresia pavojus jo gyvybei arba kai globa yra planuota. Emociškai tai labai sunku, bet jei reikia gelbėti vaiką – tenka veikti. Kalbant apie norvegišką modelį , G. Vasylienė siūlė atkreipti dėmesį į tai, kokie ten „sukasi“ globos pinigai. B. Valiūnienės nuomone, be pagrindo į šeimos gyvenimą institucijos nesikiša. Laimė, nebuvo nė vienos plungiškių šeimos, kuri būtų Norvegijoje praradusi vaikus.
Informacija parengta pagal laikraščio „Plungės žinios“ medžiagą